Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 65
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 223 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 254 Gün Gelmedi
admin 256 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahan bu günlere
Yazar Fakir - Aralık 10 2007 - 09:38:21
Bir Yazı/Bir Görüş
Ardahan bu günlere kalmamalıydı

Cavit Çetin Kuzey Doğu Anadolu’nun son şehri olan ve 1992 yılında il olan şirin kentimiz Ardahan, geriye bıraktığı bir yılı daha kayıp yıl olarak geçirmenin ezikliğini yaşamaktadır.

Ardahan il olurken gelişmesi adına masaya yatırılan projeler, sahipsizlikten dolayı 15 yıldır bir arpa boyu gelişme sağlayamadı. Her geçen gün yaşanan sorunlar bizleri bir adım daha geri götürmektedir.

Ülke genelinde yaşanan gelişmeler karşısında her il kendince atılım içersinde iken ilimiz durağanlığını devam ettirmekle kalmayıp her geçen gün daha da olumsuz gelişmelere maruz kalmaktadır. Bir dönemler bölgenin en önemli merkezlerinden ve geçiş akslarından iken hızla gelişen terkedilmişlik ve ilgisizlik bu günlere gelmemize neden olmuştur.

Zamanın idarecileri ve sözde siyasetçileri, açtık proje aşamasına kaldı diyerek hala tozlu raflarda bekletilen başta, Ardahan-Ardanuç Karayolu, Çıldır Aktaş Sınır Kapısı, Posof Türkgözü Sınır Kapısı, yine ilimiz insanının çok arzuladığı Organize Sanayi kurulmamış, TOKİ’nin Ardahan ’a yapacağı 750 konut 2’ci etabı ise hala başlatılmamıştır.

Diğer önemli konu ise İlimizin komşu ülkelere ve yurtiçi ulaşımını ilgilendiren, bölgemize hem ekonomik hem de turizm açısından canlılık getireceğine inandığımız Kars-Tiflis-Bakü Demir Yolu bağlantılarından birisinin de ilimiz sınırları içersinde olmasıdır. Bu istek bölge halkımızın şimdiye kadarki kötü talihini bir nebze olsun değiştirecek bir istek olmasına karşın, bu proje aleyhimize sonuçlanması tam bir fiyaskodur.

Barajlar, ödenmeyen teşvik destekleri, Bu yıl temeli atılması düşünülen ve bütçesi de hazır olmasına karşın, A kategori kapsamında yapılması düşünülen 150 Yataklı hastanenin temeli bile atılmamış.

Yine Kars Kafkas Üniversitesi Rektörü Hemşerimiz Prof. Dr. Aba Müslüm Güven’in bireysel çalışmaları ve İl Genel Meclis üyesi arkadaşlarımızın diretmeleri ve takipleri sonucunda fakülteye dönüştürülme kararı alınan Köy Hizmetleri binasının alt yapısının hazırlanması için Sivil Toplum Örgütleri tarafından komisyon kurulmamış.

İşsizlik, Tarım ve hayvancılık, Çıldır ve Aktaş Gölü turizme kazandırılarak, gerek su sporları şenliği gerekse Türkiye buz pisti sahalarına kazandırılmaması, Ardahan Avrupa Hibe Kredilerinden yeteri kadar proje sunmaması, Damal ilçemizde her yıl 15 Haziran–15 Temmuz günleri içerisinde cereyan eden Atatürk Silueti, bölgeye turist çekecek çok önemli bir tabiat güzellik olmasına karşın, ne yazık ki şimdiye kadar bunun bile doğru dürüst tanıtılması yapılmamış. Türkiye Kayak merkezleri Turizm stratejisi 2023” yer alan pastadan yeteri kadar faydalanmamış. Ardahan’ın coğrafi konumu itibarıyla da stratejik bir yapıya sahip olduğu, Anadolu’nun Kuzeydoğusunda yer alan Ardahan kuzeyinde Acaristan (Gürcistan Toprağı), Kuzeydoğusunda Gürcistan ve kısmen de Ermenistan ’la ticari ilişkilerini geliştirerek, Avrupa ve Asya arasında gerek ithalat gerekse ihracat alanları oluşturmamıştır.

ilimizin doğal güzelliklerinin yanı sıra işleve alınmayan başta, Posof elması, Göle Kaşar Peyniri, Ardahan Kafkas ırkı arı Balı, Çıldır Gölü balıkları ve bölgenin kuruması mümkün olmayan doğal su kaynakları, aslında insanımızın yarınları zenginliklerle dolu olduğunu gösteren büyük birer nimettir. Yeter ki bunların değerini bilelim ve bu işi bilenlerin eline yani bu emaneti sağlam ellere teslim edilmemesi neticesinde gelinen son durum ortadadır.

Sevgili okurlarım sonuç olarak şunu açıklıkla belirmek istiyorum ki! Bizim asıl istemimiz, “Ardahan Valimiz Sayın Murat Yıldırım ve Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, ATSO ve AZO, ESOB başta olmak üzere. Şehrin ileri gelenlerinden medya temsilcileri, eğitimci, mimar, mühendis, hukukçu, siyasetçi, sivil toplum örgütleri, iş adamları, meslek odaları ve bürokratlar, Ardahan ilimizin son 15 yıldır hayata geçmesi gereken projelerin takip edilerek bir an önce yani inşaat sezonu gelmeden tozlu raflardan indirilerek bir an önce ön fizibilite çalışması yapılmasını istiyoruz.
Saygılarımla

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan