Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 49
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Göle'nin evi
Yazar Fakir - Ocak 15 2008 - 09:43:07
"Göle'nin evi Göle Derneğidir"

Göleliler bir olmak için bir araya geldiler<br />
 Göle Birlik ve Dayanışma Komitesi ile Göle Derneğinin organize ettiği ve geçmiş dönemde Esenyurt'ta siyaset yapmış Gölelilerin bir araya geldiği toplantıya katılım yoğun oldu.
Merkezi İstanbul/Esenyurtta bulunan Göle Derneği’nde ki toplantıya Esenyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Hanifi Kaya, İstanbul Göle Dernek Başkanı Hayrettin Heveş, İşadamı ve Siyasetçiler Şeref Düz, Yunus Kalkan, Doğan Külekçi, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu, Esenyurt Belediye Meclis Üyeleri, Asım Karabacak, Ziyattin Yılmaz, İsmail Halifeoğlu, Esenyurt Belediyesi eski Meclis Üyesi, Kenan Yılmaz, Göle Derneği eski Başkanı Tuncer Dağ, Esenyurt İncirtepe Mahalle Muhtarı Kemal Kesgin, Göle Birlik ve Dayanışma Komitesi Üyeleri Ergün Kayıkçı, Turgut Karadoğan, Bahşi Yılmaz, Nurettin Dağ, Mahmut Öztürk, Erdoğan Baysan, Öner Polat, Halil Demirci, Göle Dernek Yöneticileri ve Türkan Deli, Bengül Karabacak, Mehmet Şimşek, Zeynel Odabaş ve Gazeteci Murat Abdullahoğlu katıldılar.

Açılış konuşmasıyla ilk sunumu yapan ve toplantıda divan başkanlığını yürüten, Esenyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Hanifi Kaya, "Çalışma eksenimizi belirleyeceğiz" dedi.
Kaya konuşmasında, "Bu gün burada toplanmamızın amacı; bölgemizde geçmişten günümüze kadar Belediye Başkan aday ve aday adayları olmak kaydıyla, eski ve yeni Belediye Meclis üyeleri, Mahalle muhtarı olan Göleli hemşehrilerimizle Göle Derneğinin önderliğinde bir araya gelmekti. Biz öncelikli olarak seçilmiş arkadaşlarımızın görüş ve önerilerinden faydalanmak için buraya siz sevgili dostlarımızı davet ettik. Bu toplantımızın ikinci halkasını da kısa bir süre sonra gerçekleştireceğiz. Yapacağımız toplantıya bu defa bölgemizde bulunan Göleli İşadamlarını, esnafları ve siyasetçilerini de katarak bu ağı genişleteceğiz. Biz Gölelilerin aydın yapısına ve kişiliğine uygun bir şekilde, iki tur halinde görüş belirteceğimiz bu toplantıda; günahı ve sevabı bulunanları tartışmak yerine Gölelilerin birlik ve bütünlüğünü nasıl sağlayacağına ilişkin görüş belirtmemiz gerekir. Bizlerin asıl çalışma ekseni bu olması gerektiğini düşünmekteyiz. Dolayısıyla bu amaca uygun bir yol ve yöntemi belirlemek üzere sizlerin bilgi ve deneyimlerinize başvurmaktayız. Bizler önümüze bir yol haritası çıkararak bu çalışma programına göre hareket edeceğiz."dedi.
Daha sonra sırasıyla konuşma yapan konuşmacılar bu birlikteliğin olması gerektiği fikrinde birleştiler. Mehmet Hanifi Kaya'dan sonra ilk konuşmayı yapan Turgut Karadoğan, "Bizlerin oluşturduğu Göle Komitesinin amaçlarını arkadaşımız anlattı. Bizler Göleli hemşehrilerimizin Esenyurt'ta ve diğer bölgelerde birlik ve beraberlik içinde olmalarıdır. Sağlıklı bir yapıya kavuşturulması ve burada sorunlarımızın çözümünü noktasında birlikte hareket etmektir. Ayrıca sizlerinde bildiği gibi bizler burada birçok İl ve ilçeden daha fazla bir yoğun nüfusa sahibiz. Bu nedenle sağduyu ile ve akılcı bir yolla birçok sorunumuzu örgütlü bir yapıyla çözeceğimiz bir gerçektir. Köylerimizdeki sorunlarımızı ve yaşamakta olduğumuz İstanbul'daki sorunlarımızı çözeceğimize inanıyorum. Sizlerinde değerli fikirleri ve tecrübelerinden yararlanmak birliktelik hareketimizle devam edecektir. Bu konuda öneri ve görüşlerinizi almak istediğimiz için neler yapabileceğimizi birlikte karar verebilmek için sizlerde bu konuda fikirlerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz" dedi.

Heveş: "Göle'nin evi Göle Derneğidir"

Göle Dernek Başkanı Hayrettin Heveş, "Bu oluşmuş olan komitemizin çıkışı Göle olduğu için ve madem sorunda Göle ise başka yerlerde bu toplantıların yapılması doğru değildir. Göle'nin sorunu Göle'nin evinde yapılır. Göle'nin buradaki evi Göle Derneğidir. Sizlerinde bildiği gibi bizlerin Esenyurt'ta varlığı var ama temsiliyeti yok. Bizlerin hiçbir siyasi partide alt yapısı yoktur. Ama cenazelerimizde, düğünlerimizde, tatlı günlerimizde bir aradayken siyasal anlamda bölünmüşlük parçalanmışlık mevcuttur. Biz demiyoruz illaki tek ses tek yumruk olsun demiyoruz. Ama şu bir gerçektir ki yaşadığımız gördüğümüz bu Ülke'de kimlerin gelip kimleri var ettiklerini görüyoruz. Bu demektir ki kendi gücümüzü göstermenin zamanı geldi ve geçiyor. Bizim amacımız bundan 1 sene önce yaptığımız toplantıda birlik ve beraberlik mesajları verdik ve Gölelilerin bir arada olmaları yönündeydi. Seçimlerden sonra yapılan bir toplantıda yine ben herkesin kendisini eleştirmesini ve kendisini netleştirmesi gerektiğini söylemiştim. Önce Ardahan İlçeleri bir araya gelmelidir. Ondan sonra tüm Kars'ın ve İlçelerin bir araya gelmesi gerekir. Iğdır ve ilçeleri bir araya geldikten sonra kitlesel bir çalışma ile ortaya çıkartmak zorundayız. Bizim amacımız burada birlikteliği sağlamaktır. Bu oluşumu kimse yanlış anlamasın. Dışarıdan duyduklarımız oluyor. Bu komitede bulunan arkadaşlarımızı sanırım tanıdınız hepsi farklı farklı partilerde yer almaktadır. Her partiden ve her görüşten arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız bir özveride bulundular. Bizde onlara kapımızı açtık. Hatta bu komiteyi genişleterek farklı çalışmalarda yapabiliriz. Bizim ve komitenin amacı toplumun birlikteliğini sağlamaktır. Ondan sonra bu toplum bir araya gelir ondan sonra A Partisinden başka partiden başka biri olur. Buna kitle karar verir. Bizim amacımız toplumu bir araya getirerek kendi kaderlerini o toplumun kendileri tayin edeceklerdir. Bizler sadece bir araya getirerek varlığımızın ortaya çıkmasını sağlamak olmalıdır. Geçmişte bunların sıkıntılarını yaşadık. Artık bu dağınıklığı kaldırmamız gerekiyor. Göle ne yazık ki var olan gücünü gösterememiştir. Burada bulunmamız bir emeğin sonucudur. Bu emeği harcayanlara teşekkür ediyorum. Bu konuda herkesin görüşlerini yansıtmasını bekliyorum. Katılan dostlarımıza da teşekkür ediyorum.

Yılmaz "Parçalanmışlığı yok etmeliyiz"

Esenyurt Belediye Meclis Üyesi Ziyattin Yılmaz, "Yöresel dernekçiliğe benim bakış açım daha önceden çok daha farklıydı. Ben yaşadığımız yerde faydalı olunması gerektiğini savunuyordum. Ama yaşadıklarımız bizlere şunu gösterdi ki; bu süreç ister istemez bizleri buna itti. Bölgemizde yöre dernekçiliği aldı başını gidiyor. Ama ne hikmetse her yörenin yaptığı dernekçilik tutuyor da Göle'nin dernekçiliği tutmuyor. Esenyurt gibi bir yerde 17 bin nüfusa sahip olan bir toplum bölüştürülüp parçalara ayrılmış tabii ki bu özellikle yapılmış ve temsili yet hakkı da olmamıştır. Göle Dayanışma Komitesine yürekten teşekkür ediyorum. Böyle bir girişimi başlattıkları için kendilerini kutluyorum. Bu konuda Ziyattin Yılmaz olarak üzerimize ne düşüyorsa özveri ile hiçbir karşılık beklemeksizin bu oluşumda varım" dedi.

Kalkan "Toplum önündekiler özveride bulunmalıdırlar"

Yunus Kalkan, "Bu yapılmış olan birlikteliği duydum ve ilk kez bu konuyla ilgili olarak sizlerle bir araya geldim. Toplumun önünde gittiğini söyleyen insanların ilk önce bu toplum için özveride bulunması gerekir. Kişilerin kendi şahsi menfaatlerini siyasete bulaştırmaması gerekir. Esenyurt'ta bunu yapabilecek siyasetçi var mı? Sizlerinde bildiği bölgemizin siyasi zemini oldukça kaygan olduğu da bir gerçektir. Böyle bir yerde çoğunluk olduğumuz halde hiçbir zaman belirleyici olamadık. Bu çok acı bir gerçektir. Bunda benimde payıma düşen varsa bunu almaya da hazırım. Hepimizin bunda öyle veya böyle katkısının olduğuna inanıyorum. İlk önce bunun bir sıfır noktasını bularak öyle başlamak gerekiyor. Öyle noktalar oluyor ki aynı partideki arkadaşların birlikteliğinde bile sıkıntı yaşanıyor. Bir birliktelik oluşturup herkesi bir araya getirelim demek gerçekten çok iddialı bir söylemdir. Bunu başarabileceğimizi de bilemiyorum. Eğer ki yapılacak veya üzerimize düşen bir görev varsa biz her zaman hazırız. Buradaki arkadaşlarımızın aynı görüşte olduklarını biliyorum. İstanbul'un geneline bakın böyle bir nüfus potansiyeli böyle bir nüfus potansiyeli olup ta o yörede kendini ifade edemeyen yegâne toplum biziz. Bence ilk önce bu birlikteliği neden yakalayamadığımızı konuşmalıyız. Bu konuda da fikirlerimizi ortaya koymalıyız.

Düz; "AKP Göleli aday olsun istifa eder çalışırım"

CHP Esenyurt Belediye Başkan Adayı Şeref Düz, "Ben sizlerinde bildiği gibi geçtiğimiz dönem Belediye Başkanı adayı oldum ve en büyük talihsizliği de sanırım ben gördüm. İlk önce bu organizasyonu yaptığınız için teşekkür ediyorum. Hepimizin arzusu ve dileği de bu aslında, bu birlikteliği sağlayabileceksek eğer her şeyden önce özverili olmamız gerekiyor. Göleliler burada bir güç oluşturacaklarsa bu gücü bir yerler için kullanılmasına izin vermemeliyiz. Eğer bu güç parçalanacaksa ki birkaç toplantı sonrasında ortaya çıkacaktır. Bugüne kadar bu tür görüşmeler oldu her ne kadar böyle toplantılar olmadıysa da bu tarz görüşmeler sürekli olarak yapılıyordu. Ben defalarca hep şunu söyledim hangi partiden olursa olsun hiç önemi yok AK Partiden bir Göleli arkadaşımız aday olsun ben görevimden istifa ederim. O arkadaşım için çalışırım. Mithat Rençber Fazilet Partisinden Belediye Başkanı adayı olduğu dönemde bende CHP'den İl Genel Meclisi için adaydım. Ve o dönemde partim benim üzerime yoğunlaşmıştı. Ve Gürbüz Çapan içinde Beykoz'a düşünülüyordu. Fakat ben Mithat Rençber aday olduğu için ben adaylıkların sonucunu beklemeden görevimden istifa ettim. Bizim adaylığımız çok talihsiz bir süreçte gerçekleşti. Ama ben kimseden destek görmedim. Yine de bana destek verenlere de vermeyenlere de teşekkür ediyorum. Bunlar geçmişte yaşadığımız gerçeklerdir. İlk önce herkesten samimiyet bekliyorum" dedi.

Yılmaz "Bu birliktelik özlemini çektiğimiz gerçekleşiyor"

Esenyurt Belediyesi eski meclis üyesi Kenan Yılmaz, "Böylesi bir çalışmayı başlatan Komite üyeleri ve Göle dernek yöneticilerine teşekkür ediyorum. Yıllar önce bu amaç doğrultusunda birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek için böylesi fikri savunanlardan birisi de bendim. Yıllardır özlemini çekmiş olduğumuz böylesine bir çalışmayı bu arkadaşlarımız başlatmış bulunmaktadırlar. Birlik Komitesinin daha verimli olabilmesi için çalışmalarını genişleterek daha titiz bir halde çalışmalarını yürütmesi gerekir. Bizlerde böyle çalışmanın destekçileri olacağımıza söz veriyorum" dedi.

Kesgin "Her çalışmada yanınızdayım"

Esenyurt İncirtepe Mahallesi Muhtarı Kemal Kesgin, "Göle birlik komitesine bu girişimlerinden ötürü teşekkür ederim. Ben mahalle muhtarı olarak görev yapan bir arkadaşınızım. Gölelilerin birlik ve beraberlik sağlamaları için çalışmalar yapılması çok önemlidir. Bir arkadaşınız olarak yapacağınız çalışmalarınızın yanında yer alacağımı belirtmek istiyorum.
Karabacak "Toplumsal birlikteliği amaçlamalıdır"
Asım Karabacak: Göle birlik ve dayanışma komitesi ve Göle derneğinin bu olumlu ve günümüzün ihtiyaçları arasında olan bu çabayı çok yerinde bir yaklaşım olduğunu belirtmek isterim. Toplumsal birlikteliği amaçlayan her tutum ve her adıma değer verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bunun gerçekleşmesi için komite ve dernek çalışmalarını daha titizlikle sürdürmesi gerekir. Dolayısıyla tabanda Gölelilerin birliğini
İlke edinen bu yapının yanında olacağımı bir kez daha belirtmek istiyorum" dedi.

Dağ "Çalışmalarınızda yanınızda bulunacağım"

Göle Derneği eski Başkanı Tuncer Dağ, "Değerli arkadaşlar bende komite ve dernek yönetimine bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Doğrusunu belirtmek gerekirse bu oluşumu ilk başlarda kaygı içerisinde izlemekteydim. Ancak gün ilerledikçe bu arkadaşlarımın ne kadar dürüst ve fedakâr olduklarını görmekteyim. Dolayısıyla bu arkadaşlarımın yapacağı çalışmaların yanında olacağıma söz veriyorum.

Halifeoğlu " Sonuna kadar destek sunacağım" dedi.

Esenyurt Belediye Meclis Üyesi İsmail Halifeoğlu ise, "Değerli arkadaşlar ben yıllardır Esenyurtta ikamet etmekteyim. Bu dönem Belediye Meclis üyeliği yapmaktayım. Ancak 30 yıldır Esenyurtta ilk kez Göle Birlik Komitesinin girişimi ile Göle derneğine çağrıldım. Sözü fazla uzatmak istemiyorum. Bu komite üyeleri ve dernek yönetiminin alacağı her kararın yanında olacağımı ve destek sunacağımı belirtmek istiyorum" dedi.

Süleymanoğlu " Göleliler parti yada kimsenin tekelinde değildir"

Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu, "Arkadaşlar Komite ve Dernek yönetiminin bu girişimini çok anlamlı buluyorum. Senelerin özlemini bugün hayata geçirmeye çalışan bu arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ben şu anda Esenyurt Belediye başkan yardımcılığı görevini yürütmekteyim. Göleli hemşehrilerimize gücüm oranında yardımcı olmaktayım. Burada büyük bir oy potansiyeline sahip olan Göleli hemşehrilerimizin birlik ve bütünlük içerisinde hareket etmeleri hepimizin ortak arzusudur. Dolayısıyla Göleliler hiçbir parti ya da bireyin tekelinde değildir. Olması da gerekmiyor. Sözü daha fazla uzatmadan kısaca değineceğim şey şudur. Birlik olalım. Göle komitesi ve Göle derneğinin yapacağı çalışmalarda destek olacağıma söz veriyorum.

Külekçi "Bu hepimizin arzusuydu"

İş Adamı Doğan Külekçi, "Değerli Göleli hemşehrilerim, Mevcut arkadaşların başlattıkları bu çalışmayı çok anlamlı bulduğumu belirtmek isterim. Metropoldeki hemşehrilerimizin bir arada ve birlik içerisinde olmaları hepimizin ortak isteğidir. İş adamlarımızdan tutunda siyasetçilerimize kadar her kesin böylesi çalışmaya destek sunması gerekir.
Bende diğer arkadaşların belirttiği gibi Göle birlik komitesi ve Göle derneğinin başlattıkları bu çalışmanın yanında olacağımı belirtiyorum" dedi.

Deli "Kadınlarımızı da katmalıyız"

Göle Dernek yöneticisi Türkan Deli, "Değerli arkadaşlarım. Bende Birlik komitesinin çalışmalarını bir ihtiyaç olarak görmekteyim. Bundan sonraki çalışmalarda kadın yapısını oluşturup güçlendirmemiz gerekir. Çünkü kadınlarımızın dâhil olacağı bir çalışma ile daha fazla verimlilik elde etmiş olacağız" dedi.

Karabacak "Fedakarlık yapmalıyız"

Göle Dernek Yöneticisi Bengül Karabacak, "Bende Göle Komitesinin çalışmalarından ötürü kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Bazı yerlerde komite hakkında yersiz eleştiriler şeklinde duyumlar alıyorum. Bu eleştiriyi yapan bireylerin aslında bireysel çıkar ve beklentileri olduğunu her kes bilmektedir. Komitedeki bu arkadaşlarımız dürüst ve fedakâr bir tutum ve davranış sergilemektedirler. Bizlere düşen görev bu arkadaşların çalışmalarına destek sunmaktır. Ayrıca kadın ve gençliğinde içerisinde yer aldığı bir mekanizmaya dönüştürmemiz daha da iyi olacaktır" dedi.
Haber: Mihrican Deniz

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan