Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 61
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
SOLCULUK ZOR ZANAAT
Yazar Fakir - Ocak 26 2008 - 23:42:47
SOLCULUK ZOR ZANAAT/Umut Olcay

Önceki yazılarımda yurtseverlik ve solculuktan bahsederken; bazı arkadaşlar sadece yurtsever olmanın yeterli olduğunu ideolojileri boş vermek gerektiğinden bahsettiler. Baştan söyleyeyim yurtseverliği reddeden hiçbir düşünce ile işim olmaz. Yurtseverlik gerek şarttır da tek başına yeterli değildir. Yurtsever diye her düşünce ile de işim olmaz.
Ülkemiz solcularının genel tavrıdır yurtseverliği ırkçılıkla karıştırıp, uzaktan ya da tepeden bakmak.
Hatta küçümsemek. Tıpkı dindarlarla - yobazların karıştırıldığı gibi .. Bununla birlikte gerçekten yobaz ve gerçekten ırkçılarla da işim olmaz.
Aslında solcuyum diyebilmenin ilk şartıdır yurtseverliktir.
Bunun böyle olmadığını düşünmek kurtuluş savaşında emperyalist güçlere karşı verilen mücadeleyi tam anlamıyla kavrayamamış olmaktır.
Bununla birlikte her devri kendi şartları içinde değerlendirmek gerekir Zira 1900 lü yılların başlarındaki sosyal demokratlar günümüzün liberallerine göre dahi bugünden bakarsak yeterince ilerici değillerdi.
Cumhuriyetin ilanı ve sonrasında gerçekleştirilen devrimler ki; devrim diyebiliyoruz bugün dahi sol ideolojinin kabullendiği çok ilerici dev adımlardı.
Bazı aklı evvellerimiz, ‘Atatürk solcu olsaydı sosyalizmi getirirdi’ der durur ..
Ama o yıllarda topladığı inciri ipe dizip kurutan yarı köylü -yarı işçi beş on bin kişi ile olacak iş değildi. Sol jargona göre dinamik güçler o zamanın deyişi ile zinde kuvvetler zinde kalabilmek için bir araya gelip idman yapacak örgütlülüğe de sahip değildi. Yani sosyalizmi hak getire.
Türk solu dine ve dindarlara karşı hep uzak oldukları için haktan gelecek sosyalizmi de reddetmek zorunda kaldı.
Hala bazı aklıevvellerimiz işçiler sömürülsünler acı çeksinler bu acı onları bilinçlendirir bu sayede devrimcilerin ordusuna katılırlar der durur ya o yıllarda İzmir ve İstanbul'da bulunan üç beş kompradorun dışında ne onları sömürecek sermaye nede o sermayenin işçisi vardı.Yani Atatürk ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği devrimlere " de get lan " demek solculuk değil olsa olsa ........ denir. .
Solculuk cuma günleri şehitlerine ağlayan anneleri görmezden gelip üç yüz metre aşağıda sadece cumartesi annelerine ağlamak da değildir.
Allah'ın patates yetiştirilsin diye verdiği topraklara otomobil fabrikası kurulmasına sadece engel olmaya çalışmak değil ; gidin o fabrikayı Siirt'te Bingöl'de kurun orada süregelen kalleşliğin anadili yaşatabilme kültürü koruyabilme çabası olmadığını tamamen ekonomik sebeplerden kaynaklandığını, evine ekmek götüremeyen insanların teröre çok daha kolay sürüklenebildiğini söyleyebilme yürekliliğidir.
Bunu söylerken Kardak kayalıklarını balıkçı tekneleri ile kurtarmaya giden diğer aklı evvellere siz yalancısınız iktidar oldunuz ama eşkıya başı hala hayatta diyebilme hakkıdır. Solculuk insan hayatına saygılı olmaktır elbette ama bu vatanın bir karış toprağında gözü olanın gözünü oymaktır da.
Solculuk Irak'ı işgal eden Amerika ve diğer Avrupa birliği ülkelerinin himayesinde oluşturulan mahkeme vasıtasıyla ortadan kaldırmayı tasarladıkları Saddam'ı asacakları zaman durun asamazsınız bize eşkıya başını astırmadınız diyebilmektir.
Solculuk Saddam'ın halkına yaptıklarını lanetlerken işgalcilere siz geldikten sonra işkence görenler, sakat kalanlar, ölenler kat be kat çoğaldı diyebilmektir de.
Solculuk partimize oy veren toprak ağalarıyla seçim zamanı aynı fotoğraf karesinde işkembeci kellesi gibi sırıtmak değil; oralardaki feodal yapıyı yok edecek politikalar üretmektir.Avrupa birliğinin kısa bir süre sonra farklı ve kötü niyetlerle sorgulayacağı bu feodal düzenin ağalarıyla oy kaygısıyla miting düzenlemek solculuk değildir.O ağalara , aşiret reislerine biz sizinle farklı sebeplerle karşı çıkıyoruz ama biz size de karşıyız diyebilmektir.
Onlar zaten sol değil başka partiler var diye öneri getiriyorsanız eğer; O partilere yahu sizin her ilçe yönetiminizde 1980 öncesinin farklı fraksiyonları iktidar, fraksiyon referansı getiremeyenler partinize üye olamıyorlar diyebilmektir de.
Solculuk; son günlerde oluşan Avrupa birliği muhalefetinden nemalanmaya çalışan sendika ağalarının Abant' ta düzenlediği " ne olacak solun bu hali" toplantılarına katılmak, destek vermek değil,O sendika ağalarına yahu son yıllarda sermayenin dayattığı bir küreselleşme dalgasıdır gidiyor peki siz örneğin ; neden İtalya’daki sendikalarla işbirliğine gidip İtalya'daki pirelli işçileri greve gittiğinde siz de İzmit’teki pirelli fabrikasında greve gitmeseniz de en azından fazla mesaiyi engelleyerek oluşan talebin pirelli tarafından karşılanamayarak direnişinin kırılmasına İtalya'daki işçiler adına destek vermiyorsunuz diyebilmektir.
Solculuk başka ülkelerdeki Coca Cola işçileri greve gittiğinde siz niye grev yapmıyorsunuz diye sendika ağalarına gerçek işlevini hatırlatmaktır.mahalle bakkalını Coca Cola satıyor diye boykot etmek solculuk değildir.
İlgili herkese saygılarımla,

Not: Bazılarınız bana kızıyor olabilir; Onları Carrefour dan , pepsi alırken cep telefonuyla görüntülerim haberiniz olsun.
Cep telefonu dedim de; Arjantin ekonomisinin çökme nedenleri sığır etinin kalitesinin bozulup fiyatlarının ucuzlaması ile ilgili değil, bir tır dolusu sığır eti karşılığında bir koli cep telefonu alabildiği içindir. Bu konuyu bir daha ki yazıda irdeleriz.
Konu başlığı "Muasır medeniyet " ne demektir. Coming soon. Bunu anlayabilmiş olmak medeni olduk anlamına gelmez ..
olcayumut@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan