Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 37
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Kars Vakfı Başkanı
Yazar Fakir - Ocak 31 2008 - 03:15:32
Sanki Kars-Ardahan-Iğdır değil, Kars Vakfı Başkanı!..

Kars Vakfı Başkanı, pardon KAI Vakfı Başkanı İskender Bozdemir Karslıların kendisinden ayrılarak vilayet olan Ardahan ve Iğdır’ı ellerinde tutmak için Ardahan ve Iğdır’ın Kars’tan ayrılıp, bağımsız bir vilayet olması ardından ard arda kurdukları Kars-Ardahan-Iğdır Dernek ve Vakıfları ileüç ilin bir olduğunu ileri sürüp, bir arada tutma çalışmaları Karslı olmanın gölgesinde kalıyor.
Bunun en son örneği Merkezi İstanbul’da bulunan ve Ardahan ile Iğdır’dan ziyade Kars’ya yönelik yatırım ve çalışmaları ile dikkat çeken Kars-Ardahan-Iğdır Vakfı Başkanı İskender Bozdemir ile yapılan bir röportajda ortaya çıktı.
Siyasal Birikim adıl gazetenin kendisiyle yaptığı röportajından Ardahan ve Iğdır’ın ismini ağzına almayan KAI Vakfı’nın Başkanı Bozdemir’in üç ilin vakıf başkanı olduğunu unuturcasına sadece Kars’tan bahsedip, vakıf olarak Kars’a yaptıkları çalışmaları ballandıra ballandıra anlatması dikkatlerden kaçmıyor ..

**KAI Başkanı ama Ardahan’ı hiç görmemiş!..

Kuruluşları ve yaptıkları tartışma konusu olan yöre vakıf ve derneklerinden olan Kars-Ardahan-Iğdır Vakfı yöneticilerinin bir çoğunun sadece Karslı olması ve vakıf olarak en büyük çalışmaları Kars’a yönelik yapması Ardahan ve Iğdırlıların tepkisini çekerken, özelikle Ardahanlıların artık KAI adı altında kurulan vakıf ve derneklerde Ardahan isminin çekmeleri istenmektedir.
Üç ilin vakıfı olduklarını idda eden KAI yöneticilerinin bir çoğunun olduğu gibi şu an ki Başkanı olan İskender Bozdemir’in de bir güne bir gün Ardahan’a gelmedi, hiç görmediği de biliniyor.
Başta Ardahan’a açılması düşünülen fakülte konusunda olmak üzere Ardahan’ın hiçbir sorunu ile ilgilenmeyen,bu sorunların çözümünde ciddi bir adımları görünmeyen KAI’nın ve de Vakfı Başkanının Siyasal Birikim ile yaptığı röportajını aynen yayınlıyoruz ..

**Kış, İnanç, Yayla ve tarih turizmi başlamalıdır

Öncelikle sivil toplum kuruluşları faaliyeti olarak böyle bir kutsal anma törenin içinde böyle bir ihtiyacın içinde bulunmaktan onur duyduğumu belirtmek istiyorum.

Sarıkamış Harekâtının 93. yıl dönümünde Türkiye Şehitlerine yürüyor anma etkinliklerinde Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı eski başkanı İskender Bozdemir gazetemize açıklamalarda bulundu.
Siyasal Birikim: Etkinlikleri beraber izledik, çok sayıda bakanımız, Şehit yakınları, sivil toplum kuruluşları katıldı ve sizde her yıl bu tür törenlere katılıyorsunuz. Duygularınızı almak istiyoruz?
İskender Bozdemir: Öncelikle sivil toplum kuruluşları faaliyeti olarak böyle bir kutsal anma törenin içinde böyle bir ihtiyacın içinde bulunmaktan onur duyduğumu belirtmek istiyorum. 93. yılda 90.000 şehidimizi anıyoruz. Zamanın Kars valisi Nevzat Turhan beyin davetiyle böyle bir etkinlik düzenlemek istediklerini ve bizden destek istedi. Bizde severek kabul ettik. Sayın valimiz ile görüşerek devlet, sivil toplum kuruluşları ile iş birliği kapsamında faaliyette bulunduk. Bunun detaylı çalışmalarını yaptık Tabi malumunuz maddi olarak daha çok İstanbul’daki vakıf üyesi arkadaşlarımızın katkısıyla gerçekleşti. Davetiyesinden tutun Türkiye genelinde tanıtımına KAI Vakfı olarak katkı sunduk.
Hilmi Özkök Paşa; Savaşı Asker yapar, Anmayı sivil toplum örgütleri kutlar
Bizden önce asıl bu işin fikir babalığını yapan Prof. Dr. Sayın Bingör Sönmez beyefendi başlatmıştı. Bizim ve Kars valisinin katılmasıyla bu konu çok ciddi boyuta geldi. Ondan önce birkaç kere toplantılar yaptık. Kars’taki Tugay komutanı Erzurum’da Tuğgeneral rütbesinde ordu mensuplarımız geldi. Sayın Bingör hocayla Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök Paşaya gittik. 35 dakika bizi odasında kabul etti. Sayın Bingör Sönmez beyefendi bütün çalışmalarını aktardı ve sayın Hilmi Paşamız da çok memnun oldu. Etkilendiğim ve hiç unutamadığım bir anımda; Hilmi Paşa dedi ki, savaşı asker yapar, ama şehitleri anmak onları yaşatmak da halkın görevidir. Bu kapsamda da bizim bu faaliyetimizi desteklediğini ve çok doğru bulduğunu söyledi. Bizde ondan daha da bir cesaret alarak, daha da mutu kalarak, görevimizi daha da mutlu yapmanın şevki için de çalışmalarımızı sürdürdük.
Abideleşmesini Atilla Koç engelledi.
Ancak bizim vakıf olarak temel amacımız, sadece anma kapsamında kalmasını istemiyorduk. Buraya bir abide yapılmasını, şehitlerimizin toplu mezarlarının bulunup onların koruma altına alınması gerektiğine gönülden inanıyorduk. Bunun çalışması konusunda fırsat verilmedi. Çünkü biz tüm Türkiye çapında proje yarışmasıyla böyle bir abide yapmayı düşünüyorduk. Bu abideyle bu faaliyetlerimizi taçlandırmak istiyorduk. Ancak, bu durum Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Atilla Koç, bu konu artık devletin konusu oldu diye sayın valimiz Nevzat Turhan beye söylemiş, Nevzat bey de bana bu açıklamaları iletince biz de geri çekilmek zorunda kaldık.
Tugay Komutanlığından yer verdi
Fakat o günden bugüne 93. yılını kutladık. Fakat bir gelişme olmadı. Bize yerde tahsis edildi. Sağ olsun Sarıkamış Tugay Komutanlığından İlker yüzbaşı geldi, ölçümlendirdi ve çok da güzel bir alan verdi. Biz orada çok mükemmel bir kompleks, bir abide düşünüyorduk. Bu abidenin yanında Türkiye’nin çeşitli yörelerinden ziyarete gelecek insanların kalabileceği, karınlarını doyurabileceği, dokümanlarını temin edebileceği bir alan yaptırmak istiyorduk. Bunun da çok büyük bir ihtiyaç olduğuna inanıyorduk. Çünkü Sarıkamış gerçekten çam ormanlarının içinde çok güzel bir yurt köşesi. Hem Sarıkamış’a bir imkan ve katkı sağlardı. Sarıkamış belediye başkanı da çok arzu ediyordu. Bu projenin yapılmasını ben de çok arzu ediyorum. Biz bu konuda faaliyet göstermeye, katkıda bulunmaya her şekilde hazırız. Bu çalışmaların eksik bırakılmaması lazım. Aziz şehitlerimizin canı pahasına bu vatan da yaşıyoruz. Onun için bu şehitlerimize yakışır bir şekilde görkemli bir abidenin yapılmasını gerçekten çok arzu ediyoruz.
Ülkenin neresini kazarsanız bir şehit mezarıyla karşılaşırsınız
Malum olarak Türkiye şuan öyle bir süreçten geçiyor ki, vatan topraklarında dış ve iç güçlerin gözü olan bir süreçten geçiyor. Bu vatanın bütün toprakları şehit kanıyla sulandı. Neresini kazsanız şehit hikayesi çıkıyor. Onun için bunun ihmal edilmemesi gerekiyor. Ben özelliklede size teşekkür ediyorum. Bu konuyu en canlı tutan Türkiye ye tanıtan, her sene oraya gelerek hiçbir kattı beklemeden faaliyet gösteren bir medya kuruluşlarına ve sizlere çok teşekkür ediyorum.
İlkin emin olun ben televizyonları oraya parayla götürdüm. Onlara katkıda bulunarak duyulması için sponsorluk yaptık. Çünkü bizim görevimiz oydu. Ama bunun peşini bırakmamak lazım.Türkiye’ye mal olacak bir abideyi, bir yarışmayla hem yetişen genç mimarlara iyi bir fırsat olur, hem de bu milli şuuru çok daha etkili bir şekilde anlatmış oluruz. Benim tek arzum bu. Çok mutluyum. Şuan da Türkiye de ki herkes Sarıkamış Şehitlerinin farkına vardı.
90 Bin şehit’in tanıkları bir bir çıkıyor
Orada 90.000 tane şehit evladının yattığı kitaplarda tarih köşelerinde unutulmuştu. Ama şimdi o günden bugüne çok kitap da yazıldı. Bu konu hakkında, araştırıldı. Yani amacına ulaşılmıştır. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Biz de böyle bir hizmet de nasip olduğumuz, katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz.
Ebul Hasan Harakani turizme açılmalıdır
Artık biz o yörenin, Kars’ın insanıyız. Kars çok önemli bir vatan parçası. Maalesef bu konuların çok farkında değiliz. İnsanlarımız daha farklı, daha güncel konularla meşgul oluyorlar. Mesela bu son gidişimizde küçüklüğümüzden beri orada bir Hasan Harakani efendimizin olduğunu hep duyardık. Fakat bu sefer gittiğimiz de Ebul Hasan Harakani efendimizin külliyesi, medresesi, türbesi güzel bir şekilde onarılmış. Onu ziyaret ettik. Çok ciddi gelişmeler var. Türk insanın bunun farkında olması lazım. Çok değerli bir zat yatıyor. Buranın tanıtılması lazım. Oranında turist çekebileceğini, insanların gidip ziyaret edebileceği bir yer. Bunun Mevlana hazretlerimizin hocasının hocası olduğu söyleniyor. Bunun da Kars’a katkı sağlayacağını hem de böyle bir manevi değerlerimizin farkında olmak hem de yöremizin bir din turizmi açısından katkı sağlayacağına inanıyorum. Bundan sonra inşallah bu konuda bize görev düşerse bunu da seve, seve yerine getirmek isteriz İnşallah. Buna çok gönülden inanıyorum. Benim aldığım bu bilgi gerçekten çok taze bir bilgi. Kendimi de kınadım.Gerçekten bu kadar sene Karslı olup bunun farkında olmayıp, önemine varamamış olmak bizim de bir eksiğimiz. Ebul Hasan Harakani efendimiz Alparslan’dan önce geliyor. Orada yaşayan halkı Müslümanlaştırarak bir zemin hazırlıyor. Ondan sonra Alparslan geliyor ve Anadolu’yu fethediyor.
Restorasyonlar çalışmaları Karsı güzelleştiriyor
Bugün din turizmi, kültür turizmi günümüz dünyasında istihdam anlamında, gelir anlamında yer edinerek bir sektör olmuş durumda. Kars da bunlardan istifade edebilecek bir vatan toprağı. Bu manada çalışmaların devam etmesinde fayda var. Ama ben bir takım gelişmelerde görüyorum. Her gittiğimiz de restorasyonlar görüyoruz. Bunlar güzel gelişmeler. Daha da devam etmesi lazım. Bu sefer gittiğimizde de Hasan Harakani’yle ilgili orada ciddi çalışmalar var. O bölgenin maketini gördüm. Ondan çok etkilendim. Bunun hayata geçmesi lazım. Çünkü Kars gerçekten Türkiye’nin çok güzel bir kenti. Kars’ı görmeyen Kars’ı yorumlayamaz. Çünkü Kars da çok değişik kültürler yaşamış, değişik dinler yaşamış. Bunların hepsinin orda bıraktığı tarihi değerler var. Bunların turizme kazandırılması adına ben çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.
Sivil Toplum örgütleri duyarlı olmalıdırlar
Burada sivil toplum kuruluşlarımız ve çok derneğimiz var.Yani bunların hepsi aslında yöresinde bu gibi değerlere rastlar.Yani burada hem ekonomiyi, hem milli değerlerimizi, hem ulvi değerlerimizi ortaya çıkarmak, hem ülkeye katkı, hem bireysel sosyal bir görevi yerine getirme hazzını yaşamış oluruz. İnanıyorum ki çok, çok ihtiyaç duyduğumuz toplumsal barışımıza, kardeşliğimize de katkı sağlar. Çünkü inanın Kars’a gittik, biraz kar yağıyordu. Hatıralarımda olduğu için çocukluğumdan beri çok seviyorum. Hep sokaklarda dolaştım geç saatlere kadar. Bir kahveye girdik. Orada ağabeylerimiz, bizi tanıyanlar, hemşerilerimiz misafir etti, biraz sohbet ettik. İş yok, iş yok dediler.
Kars’ın projeye, bir birlikteliğe ihtiyacı var
En başta proje yok tabi. Bence Kars’ın projeye, bir birlikteliğe ihtiyacı var. Bu gibi faaliyetler bunları da çok memnun ediyor. Gidip gelmemiz, bizleri oralarda görmeleri, kendilerine böyle bir güç geliyor, kendilerini mutlu hissediyorlar ve bunları bizimle paylaşıyorlar. Yoksa bizden hiçbir beklentileri yok. Şimdi bizim buradan imkanlarımız, bilgilerimiz daha geniş. Dünyayla iş yapan arkadaşlarımız, çok büyük iş adamlarımız var. Yani o kadar büyük abartılı şeyler olmasına gerek yok.
Yöremizin balı Kaşarı Türkiye’nin yüz akıdır
Mesela aklıma geldi geçmişten, yöremizin balı vardı çok meşhurdu. Son zamanlarda kendi yöremizden bal alamaz olmuştuk. Bir örnek çalışmayla balımızı çok değerli, daha doğrusu değerli olan bir balın imajını yerine getirmek için katkıda bulunduk. Yeterlimi bunlar gerçekten yeterli değil.. Kars’a gidiyorum mesela çok meşhurdur Kaz eti. Bu daha profesyonelce düşünülüp tüm Türkiye ye pazarlanması tanıtılması olabilir. Kars’ın çok önemli bir peyniri var. Çünkü Kars’ın özelliği şuradan geliyor. Her yerde peynir var. Yüksek rakımdan dolayı zirai mücadele ilacı kullanılmayan topraklar. Doğal olarak bunlar ekolojik bir yapıya sahip. Bunları belgelendirmek, standartlarının gereklerini yerine getirmek, yöredeki insanlara bu hevesleri verirsek, buradaki hemşerilerimiz de buna destek verirse inanıyorum ki bu ürün hak ettiği yere gelir. Hem insanlarımız böyle organik bir ürünü tüketme imkanı bulur, hem de yöredeki göçü, işsizliği önlemiş oluruz. Bizim vakıf olarak ana konularımız da bu. Çünkü adımız bizim kalkınma vakfı. Bu gibi alanlarda faaliyet göstermemiz de gerçekten ihtiyaç var. Toplumumuzda bu bilinç geliştikçe, bu işler siyasete heba edilmeden çalışılırsa bunların ben olacağına inanıyorum.
Karsa gidince çocuk gibi seviniyorum
Elimizden geldiği sürece de gideceğiz, çalışacağız, koşacağız. İş gereği ben yurt dışına da, Avrupa ülkelerine de gidiyorum. Ama Kars’a giderken çocuk gibi sevinerek gidiyorum. Nur içinde yatsın bizim hakim Orhan Gündem ağabeyimiz vardı. Bir gün ona sordum. Dedim ki; Orhan ağabey ben buraları ilk defa görüyorum ama o kadar inanılmaz haz alıyorum ki dedim. Rahmetli Orhan Abide de bana dedi ki anavatan ana karnı, ana rahmi gibidir. Bunun için o histir seni mutlu eden dedi. Bu sefer gittiğimde tekrar hissettim. Bu arada da çok değerli Orhan ağabeyimizin adını yad etmiş olduk. Nur içinde yatsın çok değerli bir büyüğümüzdü.
Siyasal Birikim: Kars’a baktığımızda medeniyetlerin, kültürlerin buluşma noktası olan bir şehir göze çarpıyor.Tabi ki Alparslan ile beraber ondan öncede Hasan Harakani Hazretleri ile beraber Türk buyruğu, İslam buyruğu buraya vurulmuş. Kars üzerinde çeşitli oyunların oynandığına inanıyor musunuz? Bir de bizim bu kültür varlıklarımız, kültür abidelerimiz, Osmanları eserleri, şaheserleri bir anlamda bir tabu niteliğinde. Bu konuda neler söylemek istersiniz.?
Kars Yabancıların ilgi odağı oldu
Ben konunun araştırmasını tam manasıyla yapmış değilim. Son yıllarda Kars’a olan ilgi artmış durumda. Yabancılar geliyor. Franzsılar geliyor, peynir işletmeciliği konusunda yada kaz işletmeciliği konusunda. Çünkü kaz ciğerinin Fransa da çok tüketildiğini hep duyarız. Bu tür faaliyetleri oluyor. Bunlara Kars belediye başkanımız da bu projelerin Kars’a yönelmesi için çok büyük destek veriyor. Ben bizzat faaliyetlerine de şahit oldum.
Kültür Miraslarımızın korunmalı
Kars’taki bazı kültür değerlerimizi ortaya çıkarması için, Kars’taki o antik binaların koruma altına alınması, site alanı ilan edilmesi gibi bir takım faaliyetleri oldu. Bunlar çok güzel şeyler. Ama tahmin ediyorum bunun biraz daha hızlı gitmemesinin sebebi Ermenistan’ın Türkiye yi sürekli düşman gibi görmesi. Bunun bütün dünyada çeşitli devletler de soykırım yasaları çıkartarak kabul ettirmeye çalışması gibi bunlar biraz engel oluyor. Oysa ki bu dünyanın tarihi, zenginliği bu dünyanın insanlarına aittir. Mesela Ani Haberleri var, oraya gittiğim zaman etkileniyorum. Hatta çok güzel resimlerini çektim. Green Park otelleri sahibi arkadaşımız o da aldı otelin çeşitli yerlerine astı. Yani bir kiliseye, bir Ermeni tarihine karşı bizim içimizde bir düşmanlık yok. Onlarda gelsinler, gitsinler. Biz onlara onlar bizlere saygı göstersinler. Kars tarihi bir kent. Bunu da sağ olsun Kars Belediye Başkanımız daha çok Türkiye de gündeme getirdi. Hatta vakıf başkanlığı dönemimizde gittik geldik. Bazı çalışmalarımız oldu, kent kurultayı yapıldı. Çeşitli yabancılarda gördük, Kars’ın tarihini, kültürünü ön plana çıkarmaya ihtiyacımız var.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan