Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 59
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ardahanlı Gazeteciler ..
Yazar Fakir - Şubat 05 2008 - 22:28:46
Ardahanlı Gazeteciler ne Vatan Haini nede satılıktır/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli 26 Ocak 2008 Gecesi Ardahan ili Çıldır İlçesi Kaşlıkaya Köyü Kültür ve Dayanışma derneğinin düzenlediği kaz gecesine Ardahan Milletvekili Sn. Kaya’yla beraber katılmıştık. Sn. Kaya konuşmaya başlarken bende haberi yazıyordum. Bir an kulaklarıma inanamadım. Sn. Kaya aynen şu konuşmayı yapmaya başladı. “Binbaşar gecesi ve Aşık Şenlik Derneği’nin gecesi haberleri yapan gazeteciler hakkımda çok yanlış yazılar yazmışlar. Hizmetlerime gölge düşürmekteler. Bu gazeteciler vatan haini ve satılık kalemlerdir” deyince inanamadım. Bir vekilin böylesine seviyesiz bir konuşma yapacağı hiç aklıma gelmezdi. Bu ülkenin gazetecisi bir milletvekili hakkında kötü yazmış olsa bile, Vatan haini, satılık kalemler demeye hakkı yoktur, yakışıksızdır. Kaldı ki o iki gazetecide seçildiğiniz bölgeden görev yapmaktadırlar.
Sizce Vatan haini kalemini satan, Ardahan’ın gerçeğini yazan mı? Acaba…


Sn Kaya; Siz 3 dönem TBMM'de Ardahan Milletvekili ve bir dönemde TBMM İdare Amirliği yapan 10 yılın üzerinde parlamentoda görev yapmış hem Türkiye'ye hem de seçildiğiniz bölge halkına sorumluluğu olan birisiniz. Sizden sonra konuşan Bursa Milletvekili Ali Kurt’un seviyeli konuşmasına herkes hayran kaldı. Onun gibi konuşabilir, onu örnek alabilirdiniz? Vatan haini dediğiniz gazeteciler yıllarca sizi manşetlerde yazdı. O zaman Vatan haini değil de aleyhinize yazınca mı oldular?

Gecede Birlikte seçildiğiniz Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’e sataşmanız yenilir yutulur gibi değildi. Aynı sataşmanızı TBMM’de yaptığınızda Bütün Ardahanlılar üzdünüz.

Bakınız kavgayla bir yere varılmaz. Bu ülkenin barışa, huzura, sükûnete, kardeşliğe ihtiyacı varken, bu tür konuşmaları yapıp ortalığı germenize anlam veremedim.

Sn. Kaya Eğer bir gazeteci meslek ilkelerine uymaz ve kalemini satılığa çıkarmışsa,eksik veya yanlış yazmışsa yasalar var, dava açar tekzibini yayınlatırsınız. Ne yazık ki toplantıda 4-5 kez tekrarlayarak benim hakkıma kötü yazan gazeteciler vatan hainidir, satılık kalemlerdir.

Sn: Kaya gecede konuşmasında ben 3 dönem kazandım ama bir dönem barajı aşamadım.” 4 denemdir milletvekiliyim” dediniz. O zaman Sn Kaya dört dönemin hesabını da Ardahanlılara vermeniz gerekiyor.

Sn. Kaya; Siz 15 yıldır Ardahanlıya bir çok vaat verdiniz, hangisini yerine getirdiniz? Yıllarca devletin illere gönderdiğini medeni yardımlara sahip çıktınız, ben getirdim dedeniz neyin altında imzanız ve soru önergeniz var? Olmayacakların, olmamışların…

Plan bütçe komisyon üyesi ve idare amiri olduğunuz dönemde, Ardahan’la birlikte il olan ilçelere yapılan yatırımlara bakınca, Ardahan’ın ne kadar haksızlığa uğradığını, kendinizin buradaki beceriksizliğinizi açıkça göreceksiniz. Ardahan’a yapılan yardımın aynısını sekreterinizin memleketine de yapmıştınız. Bunu iyi biliyoruz

Ardahan’da 80 yıldır yol ve su üzerine yapılan politikayı sizde sürdürdünüz. 16 yıl önce yollar bitecek, Susuz köy, Sağlık ocağı, okulsuz köy kalmayacak, Barajların temelini attık atacağız, Hava alanını yapacağım, Sınır kapılarını açacağım. Dediniz. Ama….
Allahtan korkmak lazım. Sarp Kapı’dan günde bin kamyon ve tır geçerken, Türközü Kapı’sında sıfır. Aktaş sınır kapısı kağıt üzerinde açık, Karadeniz lobisine göz yumdunuz sınır ticaretimizi felç ettiniz.

Sn Kaya 1992 yılında başlattığınız kirli siyaseti, 22 Temmuz seçimlerinde de devam ettirdiniz. Seçim meydanlarında Ben Tarım ve Köy işleri Bakanı olacağım diye oy topladınız. Şimdide her ay bir bakan götüreceğim gibi konuşmalarınızla Ardahan halkına hala ninni söylediğinizin farkında mısınız?

Sn Kaya siz 1992 yılında Milletvekili olunca Ardahan'ın nüfusu 170 bindi.Eğer göç olmasaydı, bu gün Ardahan’ın nüfusu 300 bine yakın olacaktı.. Şimdi 112 700 bine düştü. Bu boş vaatleriniz yüzünden göçü tetiklemekte önemli rol oynayıp, Ardahan’ı Gurbete taşıdınız. Bu göçün hesabını vereceğine mahalle siyaseti yapıp Hırsız ev sahibi bastırır misali mikrofonlarda bağırıp üstünü kapatmaya çalışıyorsunuz?

Sn Kaya 1992 Yılında temeli atılan Ardahan valilik binası halen bitmedi. Sadece 500 milyar trafosun alazım

Her konuşmanızda Organize ve Küçük Sanayi Sitesini bitireceğim dediniz. 15 yıldır istimlâkini bile bitiremediniz.

Sn Kaya; Ardahan Uğurlu Dağı kayak tesisleri, Kafkasların kış turizm merkezi konumundadır. Ama siz Yılladır Uğurlu Dağı Orman arazisinin istimlâkini bitirip kış turizmi açılmasının önünde durdunuz. Ardahan neden oyalıyorsunuz?

Sn Kaya; Köylüye faks çektiniz. Bankalara olan faizlerinizi sildirdim, oda yetmedi borcunuzu sildirdim, sakın para ödemeyen dediniz. Ardahan halkı size inandı ve Bankalar olan kredi borçlarını ödemediler. Yıllar sonra borçlar dağ gibi oldu. Şimdi Ardahanlılar bu borçları ödeyemez durama gelince tamamına yakını hacizlik oldu. Bunun hesabını Ardahan halkına verebilecekmisiniz?

Sn Kaya; Daha önce bir çok gazeteye verdiğiniz demeçlerde “ Ben Milletvekili Maaşı almıyorum, bunu Ardahan’da bulunan muhtarlara dağıtıyorum” dediniz. Bizde Siyasal Birikim Gazetesi olarak bu muhtarların listesini istedik, ama siz vermediniz. Yoksa siz TBMM’ne gelip Ardahan’ın sorunlarına dile getiren muhtarlara ısmarladığınız ucuz yemeklerin parasından mı bahsediyorsunuz? Siz maaş verdiğiniz muhtarların listesini verin bizde her muhtar için size bir plaket verelim.

Sn Kaya, ihale peşinden koşmadım dediniz, TBMM'ni temizlik ihalesini kime aldırdınız lütfen açıklar mısınız?

Sn Kaya; Ak Parti Türkiye'ye geziyor ve yardımlar yapıyor. Ama iddia ediyorum plan bütçeden ayrılan paylar ve bütün yardımlara bakıldığında yine en azını Ardahan almıştır. Bunu biliyor musunuz?

Sn Kaya, 80 Yıldır Ardahan yatırım alamıyor. Güç bizim yürek yaramızdır. Bizler dilenci değiliz. Eşit devlet, eşit vatandaş olmak istiyoruz. Sosyal devleti yatırım yapmak için Ardahan’da istiyoruz.

Toplantılarda diyorsunuz ki her ay bir bakan Ardahan’a getireceğim, Bu bir renkli siyasettir geçen ay Milli Eğitim Bakanı geldi de ne oldu.. Geldi de Ardahan'a faydası ne? Eğitimde 3 yıldır sondan üçüncü olan Ardahan için ne yaptınız? Hoçvan’ın 21 köyüne bir lisemi yaptırdınız? Taşımalı eğitimimi durdurdunuz eski okulların yapılması için bir ödenek mi çıkarttınız?

Sn Kaya; Seçim meydanlarında oy alma için insanlara çocuklarınızı işe koyacağım sözü vermediğin bir Ardahanlı var mı? Bu güne kadar kaç kişiyi işe koydunuz?

AK Parti’nin seçim meydanlarında malzeme yaptığı ve Başbakanın geçen ay İstanbul Kağıthane’de üzerine basa basa 9 ilde üniversite yapacağını belirtti. Siz hala Ardahan’a Üniversiteyi ben yaptırdım deme cüretkârlığını gösteriyorsunuz. Kargalar bile gülüyor.

Sn Kaya Kızılay’ın binasına el koyup, 15 yıl kira ödemeyip devleti zarar soktunuz. Eğer siz Kızılay binasını işgal etmemiş olsaydınız, Ardahan çoktan Kızılay’a kavuşmuştu. Bu işgalliye sürecinde ki borcunuzu Kızılay’a ne zaman ödeyeceksiniz.?

Sn Kaya; Size bir tavsiye de bulunayım; Ardahan’a deniz getirmene, hava alanı, Fabrika yapmana, gerek yok. Öyle kaz gecelerinde solon kabadayılığı yapmayı bırak. Bir Ardahan Milletvekiline yakışmaz. Hele Aşık Şenlik Gecesinde heyecana gelip Ben Ay’ı bile ayağınıza getireceğim dediniz ya, Siz ne Ay’ı Ardahan’a getirin, nede bakanları, bu konuşmalarınızla Ardahan’ı 16 yıl oyaladınız. Sadece Aşağıdaki projeleri hayata geçirin yoksa Ardahan’a gölge etmeyin yeter.

1- 80 yıldır Tarım ve Hayvancılıktan zarar eden Ardahan köylüsünü kurtarmak için acilen sulu tarıma geçmesi için barajların yapılmasını sağlayın.

2- AB Katı Projesini değiştirip, Treni Ardahan’a getirdim Ardahan’ı serbest bölge yapacağım diyorsunuz. Bu sözler Milyon dolarlık sözlerdir. BU projeyi Türkiye değiştiremez AB izin vermeli Hadi buna da inandık o zaman Sınır ticareti serbest bölge için acilen Ardahan Organize sanayi sitesin bitirilmesi lazım değil mi?

3- İsviçre'nin yüz ölçümü Ardahan ilimizden az fazladır. İsviçre Kardan dünyanın en zengin ülkesidir. Uğurlu Dağı’nın Orman arazisinin kamulaştırması bitirilmediği için Kayak Tesislerin faaliyete geçirilemiyor. Bir an evvel kış turizmini geliştirip Türkiye'yi ve Kafkasları, Ardahan’a çekip Ardahan’ı bu yoksulluktan kurtarıp göçüde durdurabilirsiniz.?

4- Bu yıl Erzurum çiftçisi İstanbul Halk Ekmeğe 560 bin liradan 20 bin ton buğday sattı. Geçimini tarımla sağlayan Ardahanlı zarar ediyor. Bu yüzden çoğu tarlaların ekmiyor. Siz İstanbul Halk Ekmekle anlaşıp sözleşmeli buğdayı Ardahan'a götürün, 560 bin peşin parayla buğday satıp üretimi teşvik edip, Ardahan çitçisin bankalara borçlarını ödemelerine katkıda bulunup çiftçilerin yüzünü güldürebilirsiniz.

5-Ardahan ,Artvin Kafkas Arı ırkı gen bölgesi olarak ilan edilmiştir. Kafkas Arı ırkını üretilip, pazarlanması
için yeni bir yol haritası çizebilirsiniz En önemlisi Ardahan balanı markalaştırmak için AB hibe kredileri veya faizsiz teşvikler alınarak, Ardahan balıyla, Türkiye’nin yüzünü ak edebilir ve Ardahan’a büyük katma değer yaratabilirsiniz.

6- Son yıllarda AB hibe kredilerine Proje üretilmediği için geri gidiyor. Bunun için bir komite oluşturup, Ardahan’a proje üretip milyon dolarları Ardahan’a çekebilirsiniz.BU saydıklarım birkaç örnek ama siz bunları yapın yetir. Birde salonlarda ne biz sev nede sarıl ama Ardahan’ın kanayan yaralarına merhem sür. Göçe sebep olduğunuz için Duvar diplerinde ölüm bekleyen yaşlıların beddualarını sakın unutma

Sn Kaya Dört Dönemdir görev yaptığınızı söylüyorsunuz. Ardahan il olma statüsü için devletin yatırımın dışında;
Ardahan’da Kaç sağlık ocağı yapıldı?
Kaç okul yapıldı?
Kaç yurt yapıldı?
Göçün önüne geçecek gözle görülür bir projenizi açıklar mısınız?

Bakınız Sn Kaya, bir memleketin kalkınmasının önünü kesen, çalışanın moralini bozan, şevkini kıran, Yoksulluğuna sevinen yanlış siyaset yapıp O memleketin geri gitmesine vesile olan namerttir.

mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan