Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 57
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
TÜRBANLA HALKIN
Yazar Fakir - Şubat 13 2008 - 15:57:08
TÜRBANLA HALKIN SOSYAL GÜVENLİK VE SAĞLIK HAKKININ ÜZERİ KAPATILMIŞTIR/Lütfü Uzunkala

İşçi sınıfı, canı kanı pahasına kazanmış olduğu, sosyal güvenlik ve sağlık hakkı bu hükümet tarafından elinden alınmıştır.
70 milyon insanı ilgilendiren, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasası meclisten geçmek üzere bu yasaya karşı emek örgütleri iş bırakmaktan tutunda genel grev gideceklerini açıkladığı bir dönemde, hatta birçok emek örgütleri alanlara çıktığı görüldüğü bir anda, Başbakan İspanyada bulunduğu gün türbanla ilgili sorunu TBMM de yasa çıkararak mağdur kızlarımızı kurtaracağını ilan etmiştir. Ülkeye döner dönmez girişimde bulunmuştur.
AKP bu konuyu nasıl olsa çözer ben de bari bu işten nemalanayım düşüncesinde olan MHP bende varım demiş ve olaya balıklama dalmıştır.
İşte böylece 70 milyon insanın geleceğini karartan SSGSS’ YE karşı mücadele eden emekçilerin olayı gündemin dışına düşmüştür.
SSGSS yasası ile emekçilerin yıllarca vermiş oldukları mücadelelerle kazandıkları haklar ellerinden alınmıştır. Bu yasa çalışan emekçi sınıfına yönelik en kapsamlı saldırılırlardan biridir. Bu yasa tam bir karşı devrimdir. Hani Çalışma Bakanı diyor ya, bu büyük bir reformudur. Evet egemen sermayedarlar için reformdur, işçi sınıfı ve çalışanlar içinde karşı devrimdir. İslami referanslı, neoliberal AKP, iktidarı Türkiye emekçisinin yıllarca vermiş olduğu mücadelelerle kazandığı sosyal güvenlik ve sağlık haklarını bir anda ellerinden almış, buna karşı kamuoyu yaratan sendika ve emek örgütlerinin sesini boğmak içinde türban olayını ortaya atmıştır. Tam bu olay tartışıldığı bir anda NE HİKMETSE yıllarca üzerlerine gidilmeyen Susurluk, Şemdinli, Atabeyler çeteleriyle işbirliği edilen Ergenekon terör örgütü operasyonu başlamış, başlar başlamazda. Basına bu konu ile yasak getirmiştir.
Kısacası türban emekçilerin kazandığı haklarının üzerine bir örtü olmuştur.
Bazı sol dönekler ve liberaller, türbanın bir insan hakkı olduğunu gerekçe göstererek, laikliğin rafa kaldırılması için özgürlükçü kesilmişlerdir.
12 Eylül darbesinin bir ürünü olan türban yasağına karşı mücadele eden kızlarımıza, geçmişte solcu demokrat öğrenciler destek veriyorlardı. okullarda destek veren devrimci, solcu gençler, okullara alınmadığında,aynı kızlar, solcuların yanında olmamışlardır.Hatta devrimci öğrencilere saldıran ırkçı faşistlerle zaman zaman da birlik olmuşlardır.
Demokrasiyi kendileri için bir araç olarak gören, demokratik yasalarla değil ilahi yasalarla toplumu yönetmek isteyen bir siyasal ideoloji hatta kendi kadınlık haklarına dahi sahip çıkmayan bu anlayışın yanında olmak bir gaflettir.
İran'da şahlık diktasına karşı, ortak mücadele veren ve hatta mücadelenin en başarılı kesiminin devrimciler olduğunu dünya bilmektedir. Sosyal demokratlar, sosyalistler ve demokratların başına devrimden sonra mollaların neler getirdiği unutulmadı.
Elbette herkese, özgürlük, demokrasi istemek lazım. Ancak başkalarının özgürlük mücadelesinin önünde engel olan,demokrasi değil teokratik yasalarla insanlığı yönetmek isteyen, kendi emeğine sahip çıkmayan,emekçilerin, vahşi kapitalist sömürüden dolayı” yoksul kalmışlığına kaderimizdir” diyen kaderci anlayışa özgürlük isteyecek kadarda iyi niyetli olmanın adı da saflık olur.
AKP, kurucuları ve kurmayları ve de genel başkanı Sayın Başbakanı büyük bir taktisen olarak görüyorum. Hocası Erbakan’ı dışlayarak, ‘ben artık milli görüşçü değilim’ diyerek yolunu ayıran, ‘ben gömlek değiştirdim’ diyerek, NEO-LİBERAL politikaya soyunan kadro kısa zamanda ülke yönetiminin başına gelmiştir.
Genel Başkan R.Tayip Erdoğan yasaklı olması nedeniyle 3 Kasım seçimlerine girememiş, CHP’nin sayesinde yasağını kaldırmış. Başbakan olmuştur.22 Temmuz seçimleri öncesin de, MHP’ye kafatasçı, ırkçı gibi ağır şeyler söyleyerek bir yerlere mesajlar vermiş, ‘Diyarbakır’da Kürt sorununu biz çözeriz, bu bizim gerçeğimizdir’ diyerek Kürt oylarını bölmeyi becermiş, Alevilerin ve solcuların oyunu alarak yüzde 47 oyla meclise 2.kez gelmiştir. Bu büyük taktisellik değil de nedir.
Bir Cuma günü türban meselesini TBM Meclisine taşımış ilgili maddelerin değiştirilmesi için 401 oy almıştır.
Türban yasasına destek verdiği için MHP’yi eleştiren, partinin önüne siyah çelenk koyan emekli subayları tekbir sesleriyle kovulmuşlardır. zmir de MHP den 8 Şubat günü istifalar olmuştur.
Sivas Madımakta 37 insanı diri diri yakan, gerici güçlerin elinden zor kurtulan Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin türbana destek imzası verdiği için aile kavgası yaşamaktadır.
Bir taşla bir kaş kuşu vurma yeteneğine sahip bir Başbakanımız var çok şükür.
Hükümet yığınla sorunu bırakıp, türbanı gündeme getirmesinin altında ne yatıyor diye düşünmek gerekir.
Ali Kırca, Burhan Kuzu’ya şöyle bir soru yöneltiyor. Türban konusunda “Niye bugünü beklediniz?”soruya yanıt “Kurumlar arası dengeyi bekledik” kurumlar arası denge ile ne kast ettiği sorulduğunda kaçamak yanıtlar veriyor.
Kurumlar arası denge olsa olsa askerlerle kurulmuş bir dengeden başka bir şey olamaz. Laiklik konusunda askerin ne kadar hassas olduğu bilinmektedir.
Bugünkü otoriter, tekçi laiklik anlayışı ile sorunları çözülemez.
Sorunlar ancak “Özgürlükçü Laiklikle”çözüme ulaşır.
Özgürlükçü laiklik anlayışı çerçevesinde ve evrensel insan haklarına aykırı olmayacak her
tür inanç ve vicdan özgürlüğü kayıtsız şartsız güvence altına alınmalı; insanlar, ibadet, inanış, giyim ve yaşam tarzlarında serbestliğe sahip olmalı; hiç kimse farklılığından ötürü ayrıma tabi tutulmamalı ve aşağılayıcı muameleye uğratılmamalıdır.
Devlet bütün dinler, mezhepler ve inançlardan kendisini ayırmalı ve hepsiyle eşit uzaklıkta durmalı, kamu kaynaklarından özel teşvikte bulunmamalı, devlet işleri ile din işlerinin birbirinden ayrı tutulması özenle korunmalıdır.
Tüm okullarda zorunlu din eğitimi dersleri kaldırılmalıdır. 12 yıllık laik ve bilimsel bir temel eğitim, bütün öğrenim kurumlarında zorunlu kılınmalıdır.
Kamu hizmeti sunanlar, inanç ve kültürel kimliklerini kamu hizmeti alanlar karşısında bir tercih ve baskı aracı olarak kullanamamalıdır. Kamusal alanda hizmet alan yurttaşlar kılık kıyafetlerinden ötürü ayrımcılığa uğratılmamalıdır
Egemen sermaye işçileri, emekçileri suni gündemlerle oyalamakta ve asıl sorunlarından uzak tutmaya çalışmaktadır.
İşçiler, emekçiler, sermayeye karşı bir bütünlük oluşturup, sınıf mücadelesini hayata geçirmedikleri sürece daha çok ezilecekler ve daha çok kardeş kavgasının içine çekilecekler.
Türban ve diğer sorunların çözümü, işçilerin, emekçilerin ortak mücadelesi ile olacaktır.
luzunkala35@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan