Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 20
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
KURTULUŞ GÜNÜMÜZ
Yazar Fakir - Şubat 14 2008 - 09:25:49
KURTULUŞ GÜNÜMÜZ/Mikail Kayatürk

Serhat Şehrimiz uzun yıllar işgal acılarını,soykırım acılarını,yokluğun yoksulluğun en cana alıcı yönlerini yaşamış, gün ışığında yanmayan,zemheri ayazında yanmayan derisini işgal ve zulme uğrayarak yakmıştır
Rusya’nın 1856 Kırım Savaşı’nı kaybetmesinin ardından, Avrupalı devletlerin baskısıyla imzaladığı Paris Antlaşması’nın maddeleri Rusya’nın tarihi emellerine ters düşmekte idi. 24 Nisan 1877’de Rusya, Osmanlı Devleti’ne savaş açmıştır. Saldırıların başlangıç noktası olan Ardahan’da “tabya” denilen sağlam yapılar kurulmuştur. Tabyalar Ardahan Kalesinin güney, doğu ve kuzey istikametinde olup şehre ve Küre düzlüğüne hakim noktada idi. İnşa edilen tabyalara “Ramazan, Emiroğlu, Senger, Kaz, Kaya, Ahali, Düz, Mihrab” isimleri verilmiştir. Rus komutanı Devel, 27 Nisan 1877’de Çıldır’ın merkezi Zurzuna’yı ele geçirdi. Ardahan yönünde ilerlerken başka bir Rus gücü Posof’u işgal etmiştir. 16 Mayıs 1877 tarihinde büyük hücumu başlatan Rus ordusu Osmanlı ordusunu yenerek Gölebert Tepesi’ni ele geçmişlerdir. Böylece Ardahan Kalesi’nin kuşatması başlamıştır. Kale uzun süren çatışmalardan sonra Rusların eline geçti. Böylece Ardahan’ın kırk yıl sürecek esaret dönemi başlamış oldu. Bu esareti ünlü halk ozanı “Aşık Zülali” şöyle dile getirmektedir:
Ardahan can idi gitti
Lisânı Türk idi gitti
Sultan Hamid’e haber verin
İstanbul’un kilidi gitti
O zaman ki Emiroğlu söküldü
Köprüden, çoluk çocuk suya döküldü
Ananın babanın beli büküldü
Alındı Ardahan yanar Osmanlı
93 Harbi sonucunda Berlin Antlaşması imzalandı (13 Temmuz 1878). Bu antlaşma ile Kars, Ardahan ve Batum Rusya’ya bırakılmıştır. Yine Berlin Antlaşması ile Ermeni meselesi iç politika olmaktan çıkarak, ilk defa uluslararası platformda artık Avrupalı Devletlerin de sürekli müdahale edebileceği bir dış sorun haline gelmiştir. Buradan hareketle İngiltere, 1880 yılı ortalarında Bâb-ı Âl-î’ ye Rusya ve Fransa ile birlikte ortak bir nota vererek Ermenilerin yaşadığı bölgelerde ıslahat yapılmasını istemiştir. Bâb-ı Âl-î gereken düzenleme ve ıslahatların yapıldığını bildirmiştir. 1895 yılında baskılar artırılmış, gerekirse güç kullanılacağı tehdidinde bulunulmuştur. Avrupalı devletler Ermeni sorununu kullanarak Osmanlı Devleti üzerindeki siyasal politikalarına daha çabuk ulaşmayı hedeflemişlerdir. Berlin Kongresi Osmanlı Devleti’ne uzun süre uğraşacağı büyük bir sorun bırakmıştır: Ermeni meselesi...
Adsız,kimliksiz,kefensiz ve mezarsız yatan vatan şehitlerinin en çok rastladığı yerdir. Ardahan tarihten silinmek istenen ve camilere doldurularak yakılan Ardahanlılardır.
Süngülenen insanların kanı Kura Nehrini kırmızıya boyamıştır.
Bütün acılar,ihanetlere rağmen teslim olmayan,ezilmeyen,bükülmeyen,dik duran ve bağımsızlık mücadelesinin en muhteşemini en başarılısını gerçekleştiren yine Ardahanlıdır. İşte bizde mücadele eden Şehitlerimizi unutmadığımızı, unutturmayacağımızı bütün dünya ya özellikle bir takım şer odaklarına göstermek için, Halilefendi Mahallemizdeki camide 300 civarında vatandaşımızı canlı canlı yakarak Şehit edenleri lanetlemek,Şehitlerimizi ölümsüzleştirmek için Ardahan Valiliği ve Tugay Komutanlığımızın destekleri ile Yanık Camii Maketi ve Şehitler Anıtını yaptık. Desteklerinden siz Ardahanlılar adına kendilerine şükranlarımı sunarım.
Bu anıt çok önemlidir. Çünkü dünya kamu oyunu kandırmaya uğraşanlar sahte bilim adamları,bazı satılmış basın ve yayın organları Ülkemiz üzerinde buna bağlı olarak da bölgemizde gerçekle ilgisi olmayan bir takım şer amaçlı konuları gündeme getirmektedirler.
Çeşitli ülke parlamentolarından lobiler vasıtasıyla tarihi siyasetle değiştirmeye uğraşmaktadırlar. Oysa Yanık Camii ve Şehitleri Ardahan’ dadır. Canlı şahitleri olan bir olaydır.Bu vahşeti yapanları insanları kaldırarak, gizleyerek eğitmeye çalışanları ve buna alet olanları Türk Halkı affetmeyecektir.
Ardahanlı hiçbir zaman onurunu yitirmeyecektir. İşgalci emperyalist güçlerin bizleri yok etmeye çalıştığı kimilerinin kandırıldığı,satıldığı günlerde Ardahanlı şu anda İl Sağlık Müdürlüğünün olduğu binada 3-5 Ocak l919 ve 7-9 Ocak 1919 arasında 1. ve 2. Ardahan Kongreleri yapılmış işgalci güçlerin üstünlüğü kabul edilmeyerek kurtuluşa kadar savaşma kararı almıştır.
Kongre tarihine dikkat ederseniz Erzurum ve Sivas Kongrelerinden önce alınmış bir karardır.İşte bizler asil ve kahraman insanların nesli olarak cumhuriyet tarihimiz boyunca sınır bekçiliğini yapıyoruz,yapmaya da devam edeceğiz.Kurtuluş Savaşımızda mücadele edip bizi bu günlere getiren Şehitlerimizi rahmetle anarken Gazilerimize şükranlarımı sunarım.
Ardahanlı Cumhuriyetine,bağımsızlığına,Cumhuriyeti kurarak bizlere armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e sadık kalmıştır.Ve Türkiye Cumhuriyeti var oldukça sadık kalacaktır.
Ardahanlının yolu ATATÜRK’ün İlke ve İnkilaplarının yoludur.
Biz başka halklara ve Uluslara benzemeyiz. Biz aç ,susuz kalmaya razıyız. Türk Halkı olarak en zor olanı başardık.Tarih boyunca en yenilmezleri yendik,Çanakkale’de öldük,Sarıkamış’ta donduk, Ardahan’da yakıldık ama hiçbir zaman tutsak olmadık.Emperyalizme boyun eğmedik. Biz hep bağımsız kaldık,hep dik durduk. Biz yokluğunda,açlığında nasıl üstesinden gelinir biliriz. Hain satılmış,arkadan vuranla nasıl mücadele edilir en iyi de onu biliriz.Çünkü biz asker milletiz.
Bu günde değinmeden geçemeyeceğim. Vatanseverliği,niteliği ve mesleğinde ki becerisi düşmanlarımız tarafından bilinen Yurdumuzun güneşinin ilk doğduğu bu Serhat Şehrinde şerefli,onurlu nöbetini yerine getiren,bizlerin güven ve huzurlu rahat şekilde yaşamamızı sağlayan ATATÜRK’ün Askerleri,Başkomutanları,Ulu Önderin kendilerine gerekli olan her şeyi verdiği için dünyada yenemeyeceği güçlüğün bulunmadığının bilinci ve huzuruyla rahatladığımız,göz bebeğimiz,Türk Ordusuna, Sayın Tugay Komutanımızın Şahsında Saygıyla Selamlıyor,Başta Ulu Önder olmak üzere Kurtuluş Savaşımızdaki Şehitlerimizin ruhları şad olmasını diliyorum.
İyi ki varsın Mehmetçik,sen oldukça bu Vatan var olacak biliyorum.
İyi ki varsın sen oldukça çocuklarımız güvenle büyüyecek,Sen oldukça bu Bayrak inmeyecek biliyorum.
Bir tek ben mi biliyorum bütün Ulusum ve bütün dünya biliyor. Dost biliyor övünüyor,düşman biliyor korkuyor. Hiç şüphem yok ki ATAM gurur duyuyor seninle.
40 yıllık esaret altında yaşayan Ardahan Halkının bağımsızlık ve gurur günü hepimize kutlu olsun..

Ardahan Belediye Başkanı

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan