Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 54
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ÜLKÜCÜLER
Yazar Fakir - Şubat 20 2008 - 23:17:56
ÜLKÜCÜLER VAKIFLAR YASASINA KARŞI ÇIKIYOR

Ankara Ülkücü İşçiler Derneği olarak milletimizin geleceğini, devletimizin kaderini yakından ilgilendiren felaket boyutundaki "VAKIFLAR YASASI" konusunda yine Yüce milletimizin vicdanına seslenmeyi boynumuzun borcu bilmekteyiz.
Vakıflar Yasası Azınlık Vakıflarının sözde haklarıyla alakalı Azınlık Vakıflarının sözde haklarına ve bu yasanın pek yakın gelecekte getireceklerine bakmadan evvel Azınlık Vakıflarının Türkiye tarihindeki durumunu inceleyelim. Çünkü bu incelemeyle AB ve ABD'nin ısrarıyla hazırlanan ve Azınlık Vakıflarının yine sözde Devletimiz tarafından hukuk dışı gasp edilen haklarının ve mülkiyetlerinin geri iadesi ve tarihte görülmemiş yeni hakların talebi konusunda bu yasayı hazırlayanların ve işbirlikçilerin haklı olup olmadıkları hususunda karar alabiliriz.
Azınlık Vakıflarının mülkleri Osmanlı'dan bu yana bir karmaşa içindedir. Bu karışıklığın ortadan kalkması için M. KEMAL ATATÜRK'ün direktifleri ile 1936'da yürürlüğe giren bir kanun hazırlanmıştır. Buna göre Azınlık Vakıflarına 2 yıl süre tanınıp mülklerinin beyanname ile belirlenmesi istenmiştir. Verilen süre içerisinde müracaatlar incelenmiş ve adı geçen vakıflara ait mülkler adlarına tapu ile tescil edilmiştir. Bunun dışında kalan beyanlarda HZ. Meryem ve HZ. İsa gibi hukuken mirasçısı olmayan mülkler hazineye devredilmiştir. Ayrıca senetlerinde yazılı olmadığı halde yeni mal ve mülk edinmeleri yasaklanmıştır. 1950'de ise azınlık vakıfları vasiyet ve bağış gibi Yollarla mal edinmişler ve bu durum mahkemelere intikal etmiştir.
Nihayet 1974 yılında Yargıtay "Tüzel kişiler gerçek kişilere oranla daha güçlü olduklarından böyle bir kısıtlamaya gidilmiştir. Bunun olmaması halinde devlet çeşitli tehlikelerle karşılaşacak ve türlü sakıncalar doğabilecektir" kararıyla sonradan edinilen mülkleri geçersiz sayıp hazineye devrini kararlaştırmıştır. Görüldüğü gibi uygulamalar yerinde ve dünya normlarındadır.
Şu günlerde çıkartılmak istenilen Vakıflar Kanunu ile Azınlık Vakıfları sözde el konulan mülklerin iadesi ile istemde kalmayacak bu uygulama emsal gösterilip eski kilise veya kültürel eserleri de isteyecek. Keza AB ve ABD 2002 yılından beri yüksek ısrarları sonucu iki kez değiştirilen yasa neticesinde azınlık vakıfları mal ve mülk edinme hakkına sahip olmuşlardır.
Bu değişiklikler sonucu kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri taşınmaz mülkler iade edilmiştir. Başbakana göre 188, M. Ali Şahin'e göre ise 500 mülk teslim edilmiştir. Fener Rum Patriği Bartholomous'a göre bu sayı 2500'ün üzerindedir. Ancak şu andaki tablo hepsinden vahimdir ve önemlidir.
Çıkarılmak istenilen yasa Lozan hükümlerini yok sayan dahası Sevri dahi geçen bir dayatmadır. Sevr de dahi bu derece bariz ayrıcalık üstünlük istenmemiştir. Eğer bu yasa çıkarsa faturası tahmin ve tahammül sınırlarımızı alt üst edecek derecede olacaktır.
AB uyum paketi kapsamında direttiği ABD'nin anlamsız bir şekilde direterek ısrar ettiği bu yasanın çıkartılmasındaki emelleri dehşet vericidir. Ne yazık ki işbirlikçi konumda olanlar bütün gerçeklere rağmen bu ihanet yasasını büyük bir demokratik adım olarak görmektedirler.
Bu yasa ile Türkiye üzerinde emelleri olanların hedefleri ülkemizdeki Türk İslam varlığı değerleridir. Yüzyıllardan beri bedel ödeyerek her bir karışına kanımızı dökerek "BİZ" eylediğimiz bu vatanı eşi benzeri görülmemiş hukuk dışı bir yasayla elimizden söküp almak istemektedirler. Örnek olarak gözlerini diktikleri Ayasofya olmak üzere surlar içindeki mülklerin %72 sine, Gökçeada, Bozcaada ve Türkiye'nin her yerinde var olan kiliseden çevrilmiş camilerimizi elimizden alma hakkına sahip olacaklardır.
Bütün halkımızı ve dahi gaflet içinde işbirlikçi konumda olanları vicdan muhasebesine ve neticenin düşünülmesine davet ediyoruz.
Yüce Türk Milletinin Kudretine ve İmanına güvenle Milletimiz adına yine Milletimiz ve değerlerimiz üzerine haince emelleri olanlara sesleniyoruz ve Yüce Milletimizi bu ihanet karşısında harekete geçmeye davet ediyoruz.
ASIM'IN NESLİ DİYORDUM YA NESİLMİŞ GERÇEK
İŞTE ÇİĞNETMEDİ NAMUSUNU ÇİĞNETMEYECEK...
Abdullah Gürbulak/
ÜLKÜCÜ İŞÇİLER DERNEĞİ ANKARA ŞUBESİ BAŞKANI

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan