Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 111
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ARDAHAN' I KURTARMIŞKEN…
Yazar Fakir - Şubat 26 2008 - 23:22:22
ARDAHAN' I KURTARMIŞKEN

Özcan Öztürk Ardahan, yatırımlar bakımından ülkemizin en mağdur bölgesinin, en mağdur ilidir ne yazık ki…
Ardahanlılar yıllarca Ardahan' ın kalkınıp gelişilmesi için devletin veya özel sektörün yapacağı yatırımları umutla bekleyip durdu. İlimizin ihtiyacı olan yatırımlar yapılmış olsaydı İnsanlar, iş bulacak, ekonomi canlanacak, yaşam koşulları düzelecek, eğitim ve sosyal yaşam kalitesi artacaktı. Belki o zaman Ardahan, ilk fırsatta kaçılmak üzere zorunlu olarak yaşanılan bir yer olmayacaktı. Fakat çeşitli nedenlerle Ardahanlılar' ın bu yöndeki beklentileri gerçekleşmedi; ne devlet ne özel sektör bu anlamda bir yatırım yaptı. Ardahan' da geleneksel yöntemleri aşamayan çiftçilik ve hayvancılıktan başka bir istihdam alanı gelişmedi. İnsanlar büyük kentlere göç etti; köyler boşaldı, nüfus her geçen gün biraz daha azaldı; Ardahan terk edilmiş bir kent görünümü aldı. Kalanlar kendi yağıyla kavrulmaya çalıştı, bulduğuyla yetindi. En kötüsü de Ardahanlılar' ın memleketleriyle ilgili hayalleri, planları, coşkuları kalmadı. Bütün bu olumsuzluklara bir de ağır iklim şartları eklenince insanlar iyice umutsuz ve karamsar bir gözle bakmaya başladı hayata.
Biz bu ruh hali içinde sahip olduğumuz potansiyele sırt çevirip halimizden dert yanarken dünyada bir şeyler değişiyor; bazı değerler sanki yeniden keşfediliyordu.
Özelikle son elli yılda bütün dünyada çevreyi göz ardı ederek gelişen sanayileşme sonucu ortaya çıkan çevre kirliliği, yaşamımızı tehdit edecek boyutlara ulaştı.
Hava, toprak ve su her geçen gün biraz daha kirlendi. Atmosfere salınan sera gazlarının etkisiyle meydana gelen küresel ısınma doğadaki ekolojik sistemleri olumsuz yönde etkiledi. Doğal kaynaklar azaldı ve kirlendi. Bir çok hayvan ve bitki türü yok olma noktasına geldi. Dünya nüfusu hızla artarken artan nüfusu besleyebilmek için yeni tarım alanları açıldı. Toprağa, tohuma ve ürüne müdahale edildi; yoğun suni gübreler, zirai mücadele ilaçları (peptisitler) kullanıldı, bazı bitkilerin genetik yapısıyla oynandı, hormonlarla birçok bitkinin doğal gelişimine müdahale edildi. Zamanla bu müdahalelerin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği belirlendi.
İnsanoğlu, doğal kaynakları ölçüsüzce kullanmanın, doğaya sorumsuzca müdahale etmenin bedelinin ağır olduğunu yaşayarak öğrendi. Bu gidişin devam etmesi durumunda insanlığın bir felakete doğru gittiği fark etti. Kalkınıp gelişmeye çalışırken çevrenin ve doğanın korunmasının gereği anlaşıldı. Çevre, yükselen değer oldu. Toplumlarda çevreye karşı duyarlılık gelişti. Gelişmiş ülkelerin kamuoyları hükümetlerini, sürdürülebilir, çevreci politikalar geliştirmeye zorladı. İnsanlar doğayı yeniden keşfetmeye başladılar. Doğal yapısı bozulmamış, kirlenmemiş bölgeler gözde yerler oldu. Geleneksel üretim yöntemlerinden ilham alınarak organik tarıma yönelmeler başladı. Doğa turizmi gelişti.vb. Bütün bunların insanlık için nasıl vaz geçilemez değeler olduğu fark edildi.

*Ardahan İçin Daha İyimser Olmalıyız.

Bizler de yaşanan bu sürecin bir parçası olarak İlimizin sahip olduğu potansiyeli yeniden değerlendirmek zorundayız. Yaşasın... Dünya kirlenirken biz temiz kalmışız demiyoruz ama sahip olduğumuz avantajların da farkında olmalıyız. O zaman hedeflerimiz daha gerçekçi, planlamalarımız daha doğru olur. Öncelikle şunun farkına varmalıyız: Bizim, bütün dünyanın sahip olmak istediği temiz toprağımız, temiz su kaynaklarımız, temiz havamız, zengin çayırlarımız ve meralarımız var. Bu meralarda yayılan hayvanlardan elde ettiğimiz doğal sütümüz, etimiz var. Yüzlerce çiçekle donanmış dağlarımız ve yaylalarımız, Kafkas arımız ve balımız var.
İlimizde suni gübre ve zirai mücadele ilacı kullanımı, İl Tarım Müdürlüğünün verilerine göre Türkiye ortalamasının çok altındadır. Bunların yanında önemli bir sanayi yatırımı olmayışının mağduriyetini yaşarken bu durumun avantajını da göz ardı etmemeliyiz; İlimizde herhangi bir sanayi kuruluşu olmadığından sanayi kaynaklı çevre kirliği de oluşmamıştır. Küçük yatırtırlarla çözülebilecek evsel atık sular ve katı atıkların yarattığı kirlilik dışında önemli bir çevre sorunu ile uğraşmak durumunda değiliz.
Sonuç olarak bizler, Ardahan'ın önemi ve değeri her geçen gün artan doğal değerlerinin farkında olarak sahip çıkmalıyız. Unutmamalıyız ki bunların bir çoğu çevrenin; korunmasına bağlıdır. İlimizde zamanla oluşabilecek çevre; özellikle toprak ve su kirliliği sahip olduğumuz bir çok avantajı ortadan kaldıracaktır. Ardahan için yapacağımız her planlamada ve her yatırımda Ardahan'ın bu potansiyelini göz önünde bulundurmalıyız. En basitinden bir köye su götürmeyi veya kanalizasyon sistemi inşa etmeyi planlarken dahi köyün içinden akan alabalık deresinin bundan nasıl etkileneceğini hesaba katmak zorundayız.
Sahip olduğumuz değerlerimizin farkına vararak, onları harekete geçirerek Ardahan' ı bir de bu anlamda kurtarmak dileğiyle tüm Ardahanlılar' ın kurtuluş gününü kutluyorum.
ozcanozturk75@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan