Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 68
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Sanatçı ülkeye yön verendir ..
Yazar Fakir - Mart 06 2008 - 20:19:28
Sanatçı ülkeye yön verendir ..

Munsel Sinan Siyasal Birikim: Sayın ozanım memleketin durumu, sosyal, kültürel, sanatsal konumu nedir, nereye gidiyor?

Mürsel Sinan: Bir toplumun sosyal, kültürel, sanatsal konumu halkın eğitim seviyesiyle eşdeğerdir. Bir kere iş konusunda kalifiye eleman yani iş bilen az, örneğin işyerinde yıllarca çalışıp eğitim alıp iş kurmak başka, bir derme çatma iş yerinde 6 ay çalışıp iş kurmak başka! Maalesef her alanda durum aynı. Deneyimli elemanlar yarının iş güvenceleridir. Toplum her işi ucundan, kulağından yapmayı bir meziyet sanıyor. Hâlbuki bir işi yap ama hakkını vererek yap. Eh hakkını vererek yapmak da o işin eğitimini almaktan geçer. Uzun lafın kısası eğitim şart! Ama suç toplumun değil, toplumu idare edenlerindir. Adam milletin vekili olur bir milletin vekili milletin sesi demektir, ama nerde! O mevkie gelen milleti mi düşünüyor artık kendi keyfine düşüyor, millete hizmet edip, sosyal kültürel kurumları destekleyeceğine, toplumun sorunlarını dile getirip çözüm arayacağına, gidip maaşına zam yapıyor! Olmaz ki! Millet aç, sefil, işsiz, eğitimsiz gel gör ki vekili keyif içinde yaşıyor! Bir kere karar da zarar da toplumundur, toplum hangi kararı verirse versin bu böyle olmalıdır! Yani bu konu uzun uzun tartışılıp çözüm bulunmalıdır, bu böyle gitmez!

Siyasal Birikim: Ozanım sizin sanatınızla ilgili konuşalım. Sizin durumunuz nedir, nasıl çalışır, nasıl gelişir, neler yaparsınız. Sonuçta halkın en yakınında siz varsınız, biraz anlatır mısınız?
Mürsel Sinan:Efendim bizde de durum hemen hemen aynı.Konu yine dönüp dolaşıp eğitime geliyor.Aşıklık çok zeka gerektiren bir meslek, aşıklarımız da çok zeki insanlar. Ama çoğu şartlar gereği eğitim almadığı için kulaktan dolma bilgilerle bu işi yürütmeye çalışıyor. Anlayacağınız kim kimden ne kadar görmüş, duymuşsa o kadar yetişmiş. Onlara da sor her şeyi bilirler. Ama iş uygulamaya gelince maalesef bir şey bilmediklerini görürüz. Bunlar toplumda nasıl mı karşılanıyor? İşte hatır, gönül meselesi. Akraba, dostluk, hemşehrilik v.s bağıyla bu insanlar da işlerini bir şekilde yürütüyor. Zaten toplum sanat konusunda eğitimli olmayınca karşısındakinin de eğitimini önemsemiyor, daha doğrusu karşısındakini kara düzene dinleyip onun sanat yaptığını zannediyor. Bu biraz da popülariteyle ilgili. Kim çok televizyonda görünüp, bir şey yaptığını sanıyorsa toplumun geneli onu görüp onun yaptıklarına iyi diyor, her gün yeni biri sanatçı kimliğiyle türeyip çoğalıyor ve birkaç ay sonra unutuluyor.Ama toplum hala popüler boş insanların peşinden gitmeye devam ediyor.İşte bu yüzden de eski yahut yeni eğitimini almış iyi sanatçılar hak ettiği yere gelemiyor, toplum kendini güncele o denli kaptırmış ki onları arayıp bulmuyor.Ama gerçek sanatçılara sahip çıkmak toplumun görevidir. Herkes aklını başına devşirip, sanatı en iyi bilenlerden faydalansın ve onları sahiplensin istiyoruz.

Siyasal Birikim: Peki hala sizin kendi sektörünüzdeki etkinliklerinizde değiştirmek istediğiniz bir durum var mı?
Mürsel Sinan: Elbet pek çok yanlışı düzeltmek isterim ama bunların yer ve zamanı farklı. Lakin en basitinden işi yöresel anlamda ele alırsak bizim geleneksel kaz gecelerimizin adını değiştirmenin gerektiğini düşünüyorum. Örneğin; Kars, Ardahan, Iğdır Kültür Sanat Dayanışma Günü Gecesi deyip menümüzde kaz yemeği olduğunun belirtilmesi bana göre daha doğrudur.

Siyasal Birikim: Ozanım hükümetin durumunu nasıl değerlendirirsiniz?
Mürsel Sinan: Hükümet dediğiniz gökten inmedi ya, yine bu toplumdan oluşan bu toplumun oy verip seçtiği insanlar. Yani toplumdaki aksağın tek sebebi de hükümet değil. Aslına bakarsanız toplum da seçtiği insanları denetlemeyi bilmeli. Yani demek istediğim suç hiçbir zaman tek tarafa yüklenmemeli, eğer öyle olursa herkes suçu birbirine atar ve hiçbir durum çözülemez. Şimdi örnek veriyorum bir trafiğe çıkın, insanlar trafikte saygısız, kuralsız, uyumsuz bir şekilde terör estiriyor.Peki bu insanların başına ayrı ayrı polis, bekçi mi dikelim? Olmaz herkes önce kendini eleştirecek. Yahu adam trafikte canını tehlikeye atıyor, biraz empati kuralım canının kıymetini dahi bilmeyen bir toplumu yönetmek sizce ne kadar kolay? Devletin başına profesör yığını da koysanız yine yönetim zor olur.Bu yüzden ben ısrarla eğitim diyorum. Çünkü kişileri eğitirseniz hem onlar daha bilinçli olur, hem de denetim daha kolay olur. Yöneticiler de toplumun sosyal, kültürel, sağlık durumunu çözerse sorunlar birer birer hallolmaya başlar.Denetim önemlidir. "Padişaha vezirin rüşvet alıyor , hazineden çalıyor demişler.İnanmamış ama tedbir denetim gereği bir gün vezirine yüz altın vermiş al bunu çarşının önünde bir dilenci olacak ona ver yazıktır barınsın demiş.Vezirde emredersiniz hünkarım demiş ve altın dolu keseyi alıp saraydan ayrılmış biraz aradan sonra gelip emrinizi yerine getirdim hünkarım söylediğiniz gibi yüz altını dilenciye verdim diyince padişah veziri yakalatmış, altınların hepsini vermedin demiş.Vezir hayır hünkarım hepsini verdim demiş. Padişah hayır yarısını verdin demiş, vezir hepsini verdiğine dair yeminler ederken padişah vezirin kulağına eğilip boşuna uğraşma çünkü o dilenci bendim demiş" İşte denetim budur. Birebir uygulanamaz belki ama iyi bir denetimin sonuçları işte bu kadar gerçek, bu denli net olmalıdır! Mesele bu, hükümet nedir sensin benim, hükümet biziz! İlerleme, denetim her şey bize bağlı!

Siyasal Birikim: Aşık kardeşim aşıklık sanatının daha ileriye gidebilmesi için neler yapılmalıdır?
Mürsel Sinan: Başından beri vurguluyorum eğitim, eğitim, eğitim! Tek çare budur. İmkan sağlansa en çabuk, en iyi eğitilecek ve başarılı olacak olanlar aşıklardır. Çünkü aşıklar hassas ve zeki insanlardır. Ama gelin görün ki hiçbir hakkımız yok. Eğitim yok, sosyal güvence yok, ekonomi yok, sağlık yok , yok, yok! Bu kadar yokluğun içinde çırpınan bir sanat iyi kötü ayakta kalmışsa vallahi kutlamak gerek. Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı acil çözüm için bu sanata el atmalı. Halk eğitim merkezlerinde ya da Kültür Bakanlığına bağlı özerk kurumlarda eğitimsiz aşıklarımız eğitilmeli, sosyal güvencemiz sağlanmalı. Sivil yönetim yani dernekler kendi aşığına, sanatçısına sahip çıkmalı. Ama gerçek sanatçısına! Hak edenlere sahip çıkmalı. Hak edenlerin de gelecek nesili yetiştirmesi için çeşitli kurumlar oluşturulmalı, seminerler, sempozyumlar düzenlenmeli, basın da desteklemelidir. Gelecek nesil bizleri aşacak şekilde yetiştirilmelidir, boynuz kulağı geçmezse bu iş yürümez! Her şeye rağmen geleceğin iyi olması umuduyla yaşıyoruz. Türkiye'mizi dünyaya en iyi biz aşıklar anlatırız ama bize de sahip çıkan yok!
Sayasal Birikim: Sayın ozanımız öncelikle eğitime bu denli önem verdiğiniz için sizi tebrik ediyor ve bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.
Mürsel Sinan: Ben teşekkür ederim efendim, sesimizi biraz duyurabildiysem ne mutlu bana…
Bu röportaj Siyasal Birikim Gazetesince yapılmıştır ..

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan