Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 59
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Göleliler pusuya düşürülmüştür ..
Yazar Fakir - Mart 28 2008 - 23:41:39
Göleliler Hep Pusuya, Tuzağa Düşürüldü!..

Mustafa Küpeli **Göle kimliği Türkiye'yi kucaklamıştır ..

İstanbul Göle Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Mayıs ayında yapılacak Olağan Genel Kurulu nedeniyle gazetemize bir açıklamada bulanan Göleli Gazeteci Mustafa Küpeli; "Göle Derneği İstanbul'da yaşayan bütün Gölelileri kucaklamalı." dedi.

Küpeli; "Göle kimliği her zaman Türkiye'yi kucaklamış.
Bu konuda kendisini kanıtlamış ve ülkemizdeki bütün olumsuzluklara tepkisini yerinde ve zamanında koyup, her zaman demokratik Cumhuriyet'e omuz vermiş, ülkenin sorunlarına duyarlılık göstererek insanlık ve yurttaşlık görevini yerine getirmiştir.
Ne yazık ki Sosyal devletin olmadığı ve bizi her zaman kiracı olarak gördüğü bölgemizde siyasi baskıların gölgesinde yoğun göç yaşayan Göleliler İstanbul'da örnek örgütlenmeler içinde olup, Doğu Anadolu'nun en büyük Kaşar Festivali'ni yaparak geriye dönüş projelerinin temelini atmayı başarmış, daha doğrusu devletin yapamadığını Göle Derneği yapmıştır."

Göle Derneği Türkiye'nin Derneği Olarak Kurulmuştur ..

"Göle ilçemizden göç ettikten sonra İstanbul'da sayıca artan Göleli hemşerilerimizi bir çatı altında toplamayı planlayan Göle Kültür ve Dayanışma Dernek Kurucuları Derneği kurarken hedefledikleri gibi hem Göle ilçemizin hem de ülkemizin önemli sorunlarına duyarlılık göstermiş, hem de umutlarını gerçekleştirmiştir. Böylece hem Göle'nin hem Türkiye'nin derneği olarak kurulduğuna inancımızı pekiştirmiştir.. Göle insanı ülkesinin sorunlarına duyarlılık göstermenin her zaman bir insanlık sorunu olduğu bilincindedir." diyen Küpeli sözlerini şöyle sürdürdü;

Göleliler Hep Pusuya, Tuzağa Düşürüldü!..

Batı'nın insanı yüze konuşur. Doğu'nun insanı arkadan pusu kurar ve tuzağa düşürür. Arkadan konuşur. Pırıl pırıl Göleli hemşerilerimiz köy politikası içerisine çekildiği için hep zaman zaman pusuya düşürüldüler. Bu yüzden önce parçalara ayırıp sonra yönetmeye çalıştılar. Amaçlarına ulaşmamaları için bu süreçte adımlarımızı isabetli atmamız lazım.
Göle kimliğini koruma bilinci olduktan sonra dernek binasının nerede olduğu önemli değil. Ama Esenyurt'ta ki Göle Derneği'nin yerini almamızdaki asıl neden çoğu Gölelilerin Esenyurt'ta oturduğundan. Diğer yandan yönetim kurulu üyelerinin çoğunun da Esenyurt ve çevresinde oluşu derneği daha fazla Esenyurt'a sürükledi diyebiliriz. Derneğin Merkezi Esenyurt'ta olunca haliyle Esenyurt'un bütün sorunları derneğe taşındı. Herkes Esenyurt'a kilitlenince "Bir Esenyurt Köyü Politikası"nın derneğe hakim olduğunu söyleyebiliriz.
Esenyurt'ta siyaset yapanlar ve siyasetçilerin taraftarları Göle potansiyelini kendi tarafına çekmek için yoğun çaba gösterip taraf olma tartışmalarını Göle Derneği'nde bilinçli olarak yaptılar. Bu yüzden Göle'ye ve Gölelilere bir sürü siyasi çalım attılar. Bu siyasi çalımlar devam ediyor. Bizim insanları ve Göle Derneği'ni bilinçli olarak bu tartışmaların içine çektiler. Ama Göleli sağduyulu olduğu için derneğe yara vermeden durumu korudular. Daha doğrusu "Göle Derneği tamiri mümkün olmayan bir yara almıştır" diyemeyiz.
Yönetim kalkar "Göle'nin oyu benim cebimdedir" deyip gizli otel odalarında görüşme yaparsa, bu derneğe yara verir ve bu davranışıyla üyeleri derneğin etrafından uzaklaştırır.
Derneğin kapısını siyasetçilere açıp, siyasileri bölgenin sorunları için davet ederek onların projelerin dinleyip o bölgenin eksiklerini yanlışlıklarını düzelmek için sorular sormak, hem bölgeye hem de derneğe ivme katacaktır. Bu tür ziyaretler bölgenin gelişmesini sağlayacağı gibi dernek üyelerinin de menfaatine olacaktır. Bu görevi siz yapmazsanız o zaman üye kendi bireysel ilişkisini kurar kendisi siyasetini yapar. O zaman da dernek siyasette birliği sağlayamaz
Göle Derneği Türkiye'nin önemli sorunlarından uzak kalmamalı. Bu ülkenin sorunları aynı zamanda Göle ve Göleli'nin de sorunudur.
Göleli Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan var olup, bu güne kadarda savunucusu olmuş. Ülke genelindeki sorunlara hep duyarlı olmuş. Türkiye'de 70 milyon insanın sorunu var. Türkiye'de yolsuzluk var. Türkiye'de hortumculuk var, Türkiye'de türban sorunu var. Türkiye'de IMF sorunu var, Türkiye'de yoğun iç göç var. Türkiye'de barış ve kardeşlik sorunu var Ülkemizin bu kadar sorunu varken Göle Derneği Esenyurt'ta dar kapsamlı, kendi menfaat ve siyasi çıkarları için bir araya gelerek çözümden öteye boş konuştuğu alan olmaktan çıkıp, Göle kimliğini istenilen arzu edilen bir noktaya taşıyıp ülkenin sorunlarını da kucaklamalıdır.
Kongreler birlik ve beraberliğin öne çıktığı yerler olmalıdır. Geçmiş tecrübelerden yararlanılarak geniş kitlelere ulaşacak bir perspektifle tüm Gölelileri ve Gölelilik kimliğini öne çıkarmalıdır. Bütün Göle'yi kapsayacak projeler öne çıkartılarak kongreden kazançlı çıkmak lazım. Dar siyasi yaklaşımlar yerine bütün İstanbul'da yaşayan Gölelileri bu kimliğe ortak edip yola çıkmakla Göle'ye katkıları yakalayabiliriz. Aday hemşerilerime başarılar diliyorum.
Kongremizin Göle'ye, Göleli hemşerilerime ve ülkemiz insanlarına huzur barış ve kardeşlik getirmesini dilerim.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan