Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 49
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ZEYTUNU KİM KURTARACAK?!..
Yazar Fakir - Mart 31 2008 - 23:35:06
ZEYTUN'U KİM KURTARACAK?/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Sıcak yakıcı bir Temmuz günü...
Anadolu'nun kıraç, unutulmuş ücra köylerinden biri...
Kars'ın Keçili köyü...
Köyün tüm erkekleri köy kahvesinde oturmuş bu sıcak günün yakıcılığından az da olsa kurtulmaya çalışıyorlardı.
Birden uzaklardan bir toz bulutu belirdi ....
Keçili köyünün sevilen çocuklarından Ahmet camiinin önündeki kalabalığa doğru nefes nefese geldi.
Sevinçle:"Köyümüze su getiren, köyümüze yol getiren, fabrika yaptıranlar geliyor.Geliyor... Köyümüze sağlık ocağı yapacak milletvekili adayları geliyor."
Hasan Amca: "Peh-peh... Yine köyümüzün hiçbir sorunu kalmayacak. Umutları yeniden yeşerecek... Açlıktan toprağımızı bırakmayacağız artık.Köyümüzden göçler yüklenirken kimseler ağlamayacak.Gel keyfim gel. Üç günlük beylik gel te neyimize yetmiyor."
Cimşit Aras: "Özgürlük meydanlarında kahramanlık ucuz olur".Şimdi bizim köyün yalakaları siyasetçiyi yüksek bir masanın üzerine çıkarıp konuşturacak, önceden para dağıttığı çocuklar da alkışlayacaklar.Kim inanır, eskidi abi bu numaralar Pürre..."
Maksut: "Seçimlerden önce bizi tanımayan, telefonlarııza çıkmayan siyasetçiler bize değer verecekler, ata dede dostluklarını anlatacak siyasetçiler, yüzüne bakmadığı büyüklerimizin elini öpüp oy isteyecekler.Beş yılda bir köylü milletin efendisi olacak.Ama yine sorunlarımız sigara kağıdına yazılıp sigara bittiğinde çöpe atılacak.Ama biz alıştık bu kandırmalara.
Muzffer: "Bizim kaderimiz zatem hiç değişmeyecek ki.Biz dere suyu içmeye, kurban bayramında kurban bayramına et beklemeye, katıksız aş yemeye çoktan alıştık.Biz banyo yüzü görmemiş ahırlarda tekne içinde yarım kova suyla banyo yapmay ne kadar dayanacağız?
Doğru düzgün banyo tuvalet yüzü görmemiş, okulda bilgisayarın B'sini tanıyamamış, beş sınıfı üç öğretmenle bitirmiş insanlar olarak çağdaş koşullarda yetişmiş insanlarla nasıl rekabet ederiz? Hastalarımızın yarısı yolda ölmekte,yazık değil mi bize?
Pire Özer: "Hayır gelen siyasetçiler değil Kars valisiymiş"
Zekeriya Amca:"Gelsin gelsin de Zeytun'u görsün. Otuz yıldır zindan/da ayağından zincire vurulmuş 40 derece soğukta donmuş ekmeği yiyen Zeytun'u görsün, gelsin de görsün."
Zeytun Remzi: "Dediklerine göre Kars valisi mert adammış.Zeytun'u bu halde görürse herkesi hapsettirir. Vali gelsin, gelsin de Zeytun'un demir kapısını kırsın, ayağındaki zinciri de kestirsin atsın götürsün. Kadıncağızın 30 yıldır çektiğini bir o bir de Allah...
Cimşit Aras: "Delidir diye zindana hapsettiler.Köylünün deli ettiği kızı Naze'de bu zindana ancak 5 yıl dayandı ve öldü zavallıcık.Vali kurtaracak! Vali mert adamdır! Zeytun'un kaderi kızı Naze'ye benzemesin..."
Muzaffer: "Dostlar gelen Vali değil, Koçak Kars belediye başkanıdır.Vallahi onun için de çok çalışkan, fakirlere yardım edermiş diyorlar.
Zekeriya Amca: "Fakir babasıymış Başkan, şimdiye kadar maaşını hep fakirlere dağıtırmış, Kars'ı da Paris yapmış, gazetelerde boy boy Kars'ın resimlerini çıkarmış.Kars'a çok turist geliyormuş.Ya turistler gelir de Zeytun'u görürse, Allah korusun Kars'ı çok kötü anlatırlar.Bir daha Kars'a turist falan da gelmez.Başkan Alibeyoğlu akıllı adamdır. Zeytun gibi bir çilekeşi bu ızdıraptan kurtarmaz mı? Vallahi Kars'ın belediye başkanı Zeytun'a bir ev yaptırır, Zeytun'un da hayatı değişir, gülmemiş yüzü güler.O da karslı hanımlar gibi çarşıda da en azından biraz kıymeti artar.Keçililer'de bayram eder.Artı Zeytun'un o soğuk Doğu Anadolu kışında çektiklerini acı anılar olarak çocuklarımıza anlatmayız.Çocuklar Zeytun'u dinlerken ağlayarak kahretmezler. Keçililer beddua ederken, 'senin sonun da Zeytun'un sonu gibi olsun!" demezler. Çünkü Zeytun'un çektiğini Türkiye'de hiçbir kul çekmedi..."
Maksut: "Gelene bakın hele bu gelene!! Gelen ne Vali,ne de belediye başkanı,bu gelen gazeteci"
Köylülerde bir sevinç, hepsinin gözleri ışıl ışıl....
Maksut : ''Gazeteci yazacak Zeytun çıkacak. Zeytun otuz yıldır özlediği güneşi görecek.Gazeteci yazacak Zeytun'un kapısını kıracak, Zeytun'un ayağına bağlı zincirer kesilecek Zeytun'u da büyük hastanelerde ağırlayacaklar.Gazeteci yazacak Zeytun çıkacak Zeytun'da sıcak bir banyo yapabilecek ve karnı her gün bir sıcak çorba görecek.Gazeteci yazacak Zeytun'un çektiğini dünya duyacak, insan hakları bu dayanılmaz yaşama dur diyecek. ''
Zekeriya Amca : « Gazeteci Zeytun'un Zindanını çekecek ne olacak biliyor musunz? AB Türkiye'yi Zeytunun yüzünden kabul etmeyecek.Böylelikle Zeytun'un 30 yıldır çektklerini dünya duyacak ..
Zeytun Kars'ın onurudur, gururudur bizi dünyaya tanıtacak .Dünya gelecek bizim cumhuriyetten bu yana su akıntısı olmayan köyümüzü ve beş kilometre uzktan su getirmemizi görecek.Kışın kar suyu eritip içtiğimizi görecek Ve kışın su getirirken tipide yolunu kaybeden ve boğulan Remzi abinin tazminatını ödeyecek. Artık su sorun olmayacak,tipide boğulurum korkusu bitecek''
Köylüler konuşurken ben de Zeytun'la göz göze gelmiştik,ikimizin de gözlerinde yaşlar akıyor.Köyün kalabalığı sessiz sessiz bizi izliyor ve ağlıyorlardı.Fakat Zeytun'un bütün umutları fotoğraf makinasındadaymış gibi hiç gözünü ayırmıyordu. Zaman dolmuş, Zeytun'un bütün çektiklerini ve hikayelerini Ahmet ve köylüler anlatmıştı. Artık ayrılacaktık.Arabamız köyden ayrılırken, Zeytun arkamızdan adeta 'beni de götürün' diye haykırıyordu.
Biz yazdık bakalım 'Zeytun'u kim kurtaracak' ?
Gözümüz Zeytun'un üzerinde olacak.
Sağlıcakla esenlikle kalın.
Önemli Not: Bu bir hikaye değil.. Gerçek bir anıdır.
Zeytun halen Keçili köyünde Demir parmaklıkların ardındadır ..
Avcılar Kent Konseyi Genel Sekreteri/mustafakupeli@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan