Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 66
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
YAŞAMA SEVİNCİNE
Yazar Fakir - Nisan 01 2008 - 20:46:28
"YAŞAMA SEVİNCİNE BİN SELAM"

Ümit Kaftancıoğlu Ardahan'a bağlı Hanak ilçesine bağlı Koyunpınar (Saskara) köylü Gazeteci/Yazar Ümit Kaftancıoğlu öldürülüşünün 26. yılında, Öztürk Tatar tarafından hazırlanan "Yaşama Sevincine Bin Selam / Ümit Kaftancıoğlu" adlı kitapla anılıyor.
8 Nisan tarihinde Atatürk Kültür Merkezi'nde bir anma etkinliği de gerçekleştirilecek. Kitabı hazırlayan ve etkinliği organize eden Öztürk Tatar ile görüştük

-Böyle bir çalışmaya sizi iten sebep nedir?
Bu yıl Ümit Kaftancıoğlu'nun öldürülüşünün 28 yılı. 11 Nisan 1980'e kadar Türk yazınına nice eser kazandıran Ümit Kaftancıoğlu hakkında, ne yazık ki ölümünden sonra yayımlanmış kaynak niteliği taşıyan bir kitap, toplu bir değerlendirme yoktur. 1997 yılından başlayarak her yıl, çeşitli dergi ve gazetelere Kaftancıoğlu ile ilgili makaleler yazmaya çalıştım. O'nun hakkında yayımlanmış bir kaynağın olmayışı Kaftancıoğlu'nu anlatma-tanıtma acısından beni sıkıntıya sokuyordu. Tam anlamıyla sanatını ve edebi yaşamını yansıttığımı söyleyemem. Yazılan her yazı yavan düşüyordu sayfalara. Beslenebileceğim bir kaynaktan yoksundum. Böylesi bir çalışmaya beni iten ilk neden kuşkusuz bu. İkincisi ise yakınlarına dost ve arkadaşlarına yaşatacağım mutlulukla birlikte tarihe bir not düşmektir. Ayrıca Kaftancıoğlu hakkında yazılan onca yazı sararmış sayfalardan zamanın girdabına kapılmış geçmişe, daha doğrusu unutulmaya yok olmaya sürükleniyordu. Bu sürüklenişe gönlüm razı olamazdı. Yazar Öner Yağcı'nın hazırladığı Ümit Kaftancıoğlu kaynakçasını dikkate alarak çalışmalarıma başladım. 1971 yılından itibaren Kaftancıoğlu hakkında yazılan her yazı hemen hemen kitapta yer aldı. Kitapta yer veremediklerimi ise kaynakçaya eklemekle yetindim. İstedim ki insanların Kaftancıoğlu ile ilgili başvuracakları bir kaynak olsun.

-Peki, amacınızda başarılı oldunuz mu?
Başarılı olduğuma inanıyorum. En azından bir ilk adım olarak görüyorum bu çalışmayı. Belki ileriki zamanlarda başka arkadaşlar bu kitaptan esinlenerek, farklı çalışmalar içerisinde olurlar kanısındayım.

-1971'den 2006 yılına kadar 35 yıllık bir zamanı göz önünde bulundurmuşsunuz. Bu zaman dilimi karşınıza çıkan yazı ve söyleşilerde siz etkileyenler oldu mu?
Kaftancıoğlu adının basında ilk kez yazıldığı tarih 4 Nisan 1971 yılıdır. "Dönemeç" adlı öyküsüyle TRT Büyük Ödülünü (Birincilik) kazandığında Adnan Özyalçıner röportaj yapıyor. Kitap bu röportajla başlıyor. Sonra Kaftancıoğlu ve kitapları hakkında yazılan yazılarla devam ediyor. 2006 yılına kadar.
1971-1980 yılları arasındaki gazete ve dergi sayfalarını çevirirken karşıma onun sanatını, sanat anlayışını, çalışkanlığını, mücadeleci kişiliğini, halk adamlılığını, onurlu duruşunu... anlatan sayısız yazı çıkıyordu. İçimdeki çığlık: "Ey Kaftancıoğlu senin kıymetini bilemedik! Daha doğrusu senin değerini ve eserlerini göremeyecek kadar kör, duyamayacak kadar sağırdık." diyordu. O yazılara ulaştıkça Kaftancıoğlu'nun hiç olmadığı kadar toplumsal ortak bilinçte yaşadığını gördüm. Hakkındaki birikimimin, bilgimin azlığı beni utandırmakla birlikte, bu yazılardan onun aydınlığını görüp duyumsadıkça mutlu oluyordum. Bu kitapta yer alan yazıların sahiplerine tarih ve toplum önünde teşekkür etmem bir borç ve onurdur benim için.
Onlarca yazı içerisinde beni en çok etkileyen Uğur Mumcu'nun yazısı oldu. Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde " Sağ Terör Yok..." başlıklı yazısında (15 Nisan 1980) Kaftancıoğlu'nun öldürülüşünü kınıyor ve aydınlara yönelik olan bu katliamların bir an önce son bulması için devleti göreve çağırıyor. Ve aradan yıllar geçiyor. Uğur Mumcu'da Kaftancıoğlu'nun yaşadığı aynı sonu yaşıyor. Bu beni gerçekten çok üzdü ve etkiledi.

-Uğur Mumcu'dan bahsettiniz. Hazırladığınız bu kitapta başka kimler var.
H. İzettin Dinamo, Adnan Özyalçıner, Oktay Akbal, Mehmet Başaran, Uğur Dündar, Ümit Sarıaslan, Oral Çalışlar ve daha bir çok değerli kalem yer almakta.

-Ümit Kaftancıoğlu ile ilgili çalışmalarınızda O'nu tanıtma anlamında uzun bir yol aldığınıza inanıyor musunuz?
Sayın Adnan Binyazar 1993 yılında kaleme aldığı bir yazısında şöyle diyor: "Gazetelerde, dergilerde, yazgının zulmüne uğramış nice yazar, sanatçı, bilim adamı söz konusu edilirken, nedense Ümit Kaftancıoğlu adı hep unutuluyor..." Adnan Binyazar'ın bu gözlemi doğru ve yerinde bir gözlem. Ama durum bugün böyle değil. Artık gazetelerde, dergilerde, radyo ve televizyonlarda Kaftancıoğlu adına rastlamak mümkün. Ümit Kaftancıoğlu'nu halka ve edebiyat dünyasına tanıtma anlamında oldukça uzun bir yol aldığımıza inanıyorum. 2004 yılında 25. ölüm yıl dönümü anısına oğlu Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu'nun bilgisinde ilk kez öykü yarışması düzenledim. 136 öykü katıldı. Bu beni ve ailesini çok mutlu etti. Seçici kurul Adnan Özyalçıner, Ruşen Hakkı, Osman Şahin, Mehmet Güler, Öner Yağcı ve H.Hüseyin Yalvaç'tan oluşuyordu. Bu yıl ikinci öykü yarışmasını düzenledim. 200 öykü katıldı. Ayrıca dereceye giren öykülerden bir de kitap hazırlayarak okurla buluşturdum. Yine 2005 yılında 25. yıl dönümü anısına yönetimini üstlendiğim Yalın Ses edebiyat dergisinde Kaftancıoğlu özel sayısı hazırladım. Bu da edebiyat dünyasında bir ilktir. Bizden sonra Berfin Bahar dergisi de Kaftancıoğlu sayısı hazırladı. Bunlar sevindirici ve olumlu gelişmeler.

-Önümüzdeki yıllarda Kaftancıoğlu hakkında başka çalışmalarınız olacak mı? Ayrıca bu seneki etkinliğiniz nelerdir.
Oğlu Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu'nun bana verdiği yetki süresince elimden geldiği kadar olumlu ve ileriye dönük çalışmalar sürdürmeyi düşünüyorum. Her şeyden önemlisi Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması kesinlikle her yıl yapılacak. Ayrıca 27. ölüm yıl dönümü anısına Kaftancıoğlu'nun gazete ve dergi makalelerinden oluşan bir de kitap hazırlayıp okurla buluşturmayı düşlüyorum. Bu yıl yine AKM de (08 Nisan 2006) Ümit Kaftancıoğlu'na Saygı Gecesi adı altında bir etkinliğimiz olacak. Açılış konuşmasını Gazeteci-Yazar Uğur Dündar'ın yapacağı bu gecede dostları Kaftancıoğlu'nu anlatacak. Yine bu etkinliğin içerisinde Ali Ekber Çiçek, Şeref Taşlıova, Recep Ergül ve Muammer Ketencoğlu'da katılacağı birde müzik dinletisi sunulacak. Bildiğiniz gibi "Yaşama Sevincine Bin Selam/Ümit Kaftancıoğlu" ve "Ümit Kaftancıoğlu Öykü ödülleri/2006" kitapları da etkinliğin bir parçası olarak kitapseverlere sunulacak.


ÜMİT KAFTANCIOĞLU (YAŞAM ÖYKÜSÜ)

1935 yılında (Kaftancıoğlu'nun bazı eserlerinde doğum tarihi 1934 yazmaktadır. Nüfus kaydı ise 1935)
Ardahan'ın Hanak ilçesinin Koyunpınar köyünde dünyaya geldi. Çocukluğu Dede Korkut boylarının zengin anlatım geleneği içerisinde, halk âşıklarının, söz sohbet bilenlerin dizinin dibinde destan, masal, türkü, efsane dinleyerek geçti. İlkokulu kendi köyünde okuyan Kaftancıoğlu, Cılavuz Köy Enstitüsünü bitirdikten sonra bir süre ilkokul öğretmenliği (Mardin-Derik) yaptı. Daha sonra Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü edebiyat bölümünü başarıyla bitirip Türkçe öğretmenliğine (Rize-Pazar) başladı. Yedek subay olarak görev yaptığı askerlik dönüşü, TRT'nin açtığı sınavı kazanarak, Köy yayınları bölümünde göreve başladı. Bütün Türkiye'nin belleğinde yer eden programlara imza atan Kaftancıoğlu, "Dönemeç"le (Öykü) TRT Büyük Ödülü birincilik (1970), "Hakullah"la (Röportaj) Milliyet gazetesi Karacan birinciliği (1972) aldı.
11 Nisan 1980 günü görev yaptığı TRT'ye gitmek için çıktığı evinin önünde, demokrasinin, kültürün ve aydınlığın düşmanlarınca katledildi.
Kaftancıoğlu'nun yayımlanmış yapıtları:
- Dönemeç (Öykü) 1972
- Yelatan (Roman) 1972
- Tek Atlı Tekin Olmaz (Halk Masalları) 1973
- Tüfekliler (Roman) 1974
- Köroğlu Kolları (Halk Destanları) 1974
- Çarpana (Öykü) 1975
- İstanbul Allak Bullak (Öykü) 1983
- Hakullah (Röportaj) 2003
Çocuk Kitapları:
- Hızır Paşa
- Çizmelerim Keçeden
- Kekeme Tavşan
- Şülgür Deresi
- Altın Ekin
- Dört Boynuzlu Koç
- Kan Kardeşim Doru Tay
- Salih Bey
- Çoban Geçmez

Daha geniş bilgi için www.umitkaftancioglu.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan