Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 45
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Zübük 2
Yazar Fakir - Nisan 03 2008 - 20:44:25
Müjde Müjde Zübük Ağamız Mebus oldu/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli **Zübük 2

Zübüğün Ardahan çıkarmasının faturası Ardahan Belediyesinin çöpçülerine kesildi. Bir sabah Ardahan sokaklarında Zübüğe beddua eden çöpçüler ter kan içinde sokaklarını süpürüyorlar
Ardahan belediyesinden aylardır maaşlarını alamadıkları için hepsi zayıf, fersiz düşen işçiler etrafı temizlemekte çok zorluk çekiyorlar. Çöpçüler bir taraftan kesilen kurbanların kanlarını yıkıyor, bir taraftan sokağa atılan Zübüğün kartvizit, resim ve afişlerin topluyor.
Tören bitmişti ama herkesin hevesi kursağında kalmıştı. Çünkü Ardahan kurtulmamış, hiç kimsenin oğlu işe koyamamış, yol, su, elektrik, fabrika, hava alanı, baraj yapılmamıştı.
Deli Hemme para alamayınca kaldırama oturmuş hüngür hüngür ağlıyor, muhtara var, herkese var bana neden yok diyor.
Ardahan Ardahan olalı böyle bir zulüm görmemiş, herkes bir şaşkınlık içinde Ardahan kurtuluyor da bizim haberimiz mi yok. Bu güne kadar siyasete para bulaştırılmamış. Çıkar, para, yalan bulaşınca birden herkes siyasete iştahı kabarmış. Cadde, sokak, kahveler, köy dükkânlarında herkes siyaset konuşuyor. “Oy demek namus demek” kavramına ne olacak bir sürü soru ortalıkta sahipsiz dolaşıyor.
Oy bezirgânları türemiş, herkes Zübüğe köyün oyu benim cebimde, parayı bastır al oyu diyorlardı. Ardahan yeni bir dönemece girmiş, kirli bir siyasinin sinyallerinin sesi ta Ankara, İstanbul ve İzmir’den duyuluyordu. Gurbetteki aydınlar bu kirli siyaset döneminin başlamasının önünü nasıl kesileceğini düşünüyorlardı.

Ardahan öylesine bir hızlı dönemece girdi ki ya bir devrim yaşayacak yâda o hızla virajı alamayıp bilinmeyen bir yere gidecek kaza yapacak telafisi zor yaralar alacaktı Duruşuyla, aydınlık yüzüyle yılarca Türkiye ve uluslararası güvenilir bir siyasi çizgisi olan. Ardahan’ın aydınları Bu hızlı değişimin renkli vaatlerin havada uçuştuğu, umutların dağıtıldığı, ortamda hele Yoksul kesimin bir pay kapma peşindeyken gidişattan büyük bir üzüntü duymaklar.

Şimdi bir taraftan yoksullaştırılmış 80 yılda bir tas su bile verilmemiş, yolu, suyu yok, okulu yok, sağlık ocağı yok, hastanesi yok, kısaca yok oğlu yok. Umudunu umutlarını yaşama sevencini yitirmiş Ardanhanlı

Bir taraftan i önceki seçimlerde Kars – Ardahan - Iğdır’dan milletvekili seçilenler konvoyla gelmiş köylere girmeden il ilçe ve beldelerde birer konuşma yapmış. Sadece ileri gelenlerin elini sıkmış. Bazıları vekiller seçim bölgelerine gelmeden şapkalarını göndererek seçilmişler. Bu seçilen Milletvekilleri vatandaşa hep mesafeli durmuş, köyleri gezip vatandaşa sarılmamış, benim canlarım dememiş, ben sizin hizmetkârınızım dememiş, yaylalarda gece onlarla yatmamış. Eski vekiller tenezzül edip vatandaşla bir fotoğraf çektirmemiş. Zübüğün böylesine halka sıfır yaklaşmamış

Bir taraftan Adalet partisini 46’lıları Gadana Zikri, Güngör amca, Fezo amca Cemal Baydar amca Taştan amca gibi 50 yıllık emektar siyasetçilerin pabucu dama atılmış böyle bir felaketin Ardahan’ın başına geleceğini kırk yıl düşünsek aklımıza gelmez deyip kara kara düşünüyorlar.

Bir taraftan Adeta bütün Ardahanlı onu anlatıyor. Bazı anneler Çocuklarını bile Zübüğü anlatırken uyutuyorlar. Zübük milletvekili olmadan Ardahan’a böylesine bir popilizim aşılamamış sanki herkes feleğini şaşırmış.

Bir taraftan bu güne kadar hiçbir siyasetçi köylünün, garibanın elini tutmamıştı. Gariban köylü siyasetçiyle fotoğraf çektirmemişler. Köylünün çoğu meclisin yolunu bilmezken, Zübük Ağa ben seçilirsem herkes gelecek başımın üstüde yeri olacak. Mecliste birlikte yemek yiyeceğiz. Ardahanlı ayağı tezek kokan, yırtık pantolonla, saç sakal dizinde garibanlaştırılmış TBMM’de yemek yiyecekti. İşte köylüye büyük bir rütbe takılıp gönülleri fet edilmişti.

Bir taraftan yoksulluğun belini büktüğü Ardahan’da yıllardır bedeva oy vermiş, şimdi ise yeni bir para kazanma kapısı açılmış. Siyaset hızla kirleniyor. Yeni oluşan oy simsarları çıkar gurupları parayla oy satma ak için bir sürü senaryolar uydurup para almanın yolların arıyorlar. Daha doğrusu siyaset yeniden şekilleniyor.

Hele saatlerce bir yolcu için bekleyen taksidini zor ödeyen Taksiciler, minibüsçüler davul-zurnacılar, şakşakçılar daha çok yağcı olanlarda Ağanın karşısında el pençe eğilenlerden belirleniyor. Yıllarca dik duran Ardahan’da eğilenlerin sayısı da hızla çoğalıyor.

Bir taraftan karşılama törenleri daha renkli bir şekilde hazırlanıyor. Sayıları çık artınca
Karşılama töreni Zübüğün adamlarını dışında kimse o karenin içine giremiyor.
İtibari artan Zübük her gün hızlanıyor Her düğüne katılıyor. Gelinlerle fotoğraf çektiriyor. Dernek gecelerini kaçırmıyor. Gecelerde ozanların sazlarına para takılınca onlarda Zübük Ağam diyor başka bir şey demiyorlar. Gittiği her gece hatıra fotoğraflar çektiriyor. Gazetecilere bol bol haber yaptırıyor. Her geldiği yere 50 kişiyle girip çıkıyor.

Su motorları hazırlanmış, hangi köyün suyu yoksa belirlenmiş, oy komisyoncuları tespit edilmiş, köylere girmeden karışlama komiteleri hazırlanmış.

Köylü durmuş amca su partinin önünde duran su motorun etrafından 10 kez dolandıktan sonra Veli öğretmene sordu
—Bu motor mu bize su verecek
—Öğretmen veli tabi amca elektriği bağladın mı iş tamam
—Peki, elektrik parası kim ödeyecek
—Tabi suyu kullananlar
— Benim Güzel öğretmenin Türkiye’nin en fazla suyu bizde var parasız su varken niye paralı su Bu motorun yaktığı elektriği bu fakir Ardahan’lı ödeyemez
—Veli Öğretmen, Durmuş Amca Bende bunun bir oyun olduğunu oy almak için kullanıldığını biliyorum. Siyasetçi Ardahan’ın eksiklerinin sorunlarının giderilmesi için Meclisin önünde veya Genel kurulda yatıp sitem etmesiyle alabilir Ardahan’da 239 köy var. Bu böyle çözülmez bu bir siyasi ahlaksızlıktır bu siyasi kirlilik Ardahan’ı perişan eder, bunu durdurmak lazım.
— Öğretmen bey nasıl duracak köyden gelen önce bu adamın elin öpüyor.sonra işine bakıyor
—Durmuş amca bu motorla Ardahan’a 50 yılda su gelmez bu bir siyasi oyundun aman kapılmayın
Öğretmen bey sen aklı kesen bir adamsın mürekkep yalamışsın Ardahan il oldu bu nasıl bir şey yoksa bu adam ilin parasını mı harcıyor. Bu paraları nereden buldu.
—Amca Ardahan yeni il olmuş. Başka illere verilen paylara dikkat edelim, cumhurbaşkanına ve başbakana bir heyet gönderin her şeyi öğrenirsiniz Bu adam ben yaptım diyemez Yoksa. Bu adam Ardahan’da ne ar nede ar nede abur bırakacak .
Öğretmen bey başka çaresi yokmu
Durmuş Amca bizim Adana’daki siyasetçiler öyle çalışmışlar ki bizim tarlaların arısında bile asfalt var. SU başımızdan artık
— Durmuş amca bir şey anlamadı heybesini atının sırtına attı ve köyünün yolun tuttu.

Zübüğün siyaseti böylesine kirletmesi gurbetteki bütün aydınları harekete geçirmişti
12 Eylülden sonra Ardahan’dan ve Göle’den terk ettirilen aydınlar, bu kirliliği önlemek için bir komite Ardahan’a’ göndermişlerdi.

Büyük bir örgütlü gücü yakalayıp zübüğün önünü keseceğinin zanneden Komite Ardahan ve İlçelerine ve hangi köye gitmişse kimseyi inandıramamışlar. En son Göle’nin Yanatlı (Varginis) köyüne gitmişler. Şevket amcayla görüşmüşler.

—Şevket amca sormuş; Siz hangi yüzle bize geldiniz Biz 50 senedir Halk partinin peşinden gittik. 20 senede siz devrim yapacak, Köylüyü bu sefaletten kurtaracaksınız diye sizin peşinizden koştuk. Hanı sıfır elde sıfır.
—Serhat Hoca; Amca bu adam devlet değil, fabrikatör değil, bu Ardahan’ı kurtaramaz. Su getiremez, su motorları sizin biçerdöver morunuz kadar ucuz motordur. Bunu sizde yapabilirsiniz.Bu ceryan paraları ocağınızı söndürür.
—Şevket amca; yok siz 80 yıldır bize bir şey yapmadınız. Çocuklarımız okula gidemedi. Hastalarımızın yarısı Erzurum’a giderken yolda öldü. Sağlık ocaklarımıza hemşire göndermedikleri için yıllarca kapalı kaldı. Çoğu çürüdü. Çoğunun içinde köylü hayvan besliyor. Biz Cumhuriyetin kuruluşundan beri bu Ardahan sınırını bekledik. Siz bize bir tas su bile veremediniz. Çocuklarımız gurbete gitti, biz yaşlılar burada duvar dibinde kaldık. Bu Zübük Ağa bizi kurtaracak biz oyumuzu ona vereceğiz.
—Serhat hoca Bütün imkânlarını kullanmış ama geçmiş siyasiler bir çivi bile çakamamış. Adeta köylüye ihanet etmişler. Bu ihanetin karşısında, bu ihmalin karşısında köylüye söylenecek bütün sözler söylenmiş. Zübük öylesine bol vaatler vermiş ki o vaatlerin önünde durmak Mümkün mü?
—Serhat Hoca heyetle İstanbul’a dönmüş. Eski DEV GENÇ, DEV YOL, HALKIN KURTULUŞU ve diğer siyasi fraksiyonlar hocayı karşılamışlar.
Serhat Hoca olanları anlatınca Ardahan’ın aydınlık geleceği için bedel ödeyen aydınlar köylüye hak vermiş. Herkes içinden derinden oh çekerek demek biz boşuna yıllarca mücadele verdik. İtildik, kakıldık, yıldırıldık, işkence gördük, cezaevinde yattık. Ardahan Türkiye’nin Aydınlık yüzüydü. Bir zübük bütün ahlaki duruşu yerle bir edecek.
Türkiye’nin her köşesinde Aklıselim Ardahanlılar Zübüğün önünü kesmek için Ardahan’a ettikleri telefonlar boşa çıkmış, hiç kimseyi ikna edememişler.

Zübük her gün yeni bir projeyle halkı heyecanlandırıyor, ufak ufak paralar dağıtıyor, yemek yediriyor herkesi peşinden koşturuyor.
Ardahan il ve ilçe teşkilatlarını değiştirip, çoğunluğu Ardahanlı olmayan yabancılardan oluşturuyor.

Zübük bütün gezilerini 50 -100 kişiyle yaparken, Ardahan’da siyaset yapanların beyinleri durmuş bu kampanyanın karşısında nasıl duracaklarını şaşırmışlar. Denize düşen yılana sarılır misali.
###Geliyor geliyor su getiren amca geliyor
Çocukların haberiyle Morofka köyünde davul sesi kıyameti kopardı. Zübük köyün gerişinde karşılandı. Zübüğün adamlarının köyün oyunu pazarlayacak simsarların öğrettiği gibi onu iki delikanlı omuzlarına aldı. Fotoğrafçılar ve Zübüğün anlaşma yaptığı gazeteciler habire flaş patlatıyorlar. Zübük köyün ortasında hazırlanan meydana getirdiler. Zubük yavaşça omuzlardan indirildi. Hazırladıkları masanın üzere çıktı. Hükümete, devlete, eski mebuslara verdi veriştirdi. Konuşmasını bitirmişti ki su motoru da bir traktörün üstünde kalabalığın arasına gerince alkış kıyamet koptu.
—Her nedense köy imamı bu toplantıdan uzak köyün bir köşesinde zübüğün karşısındaki partililerle olayı gizlice izliyorlardı
—Kazım amca sordu biz halk partiliyiz Bu adamın yanına gitmiyoruz peki hoca siz neden gitmiyorsunuz
—Kazım amca biz devletin emerinde bir memur gibi maaş alan adamız Bu adamın hiçbir sözü doğru değil Emme bu köyün zübük ağadan başka çaresinde yok çünkü insanı bırakan hayvanların bile suyu yok
—Hoca efendi bu adam çok biliyor çok konuşuyor bunu durdurmak için bir büyü yapabilirmisiniz
—Kazım amca duyduğum kadarıyla bu adam Ardahanlı bile değil Ama siz 80 yıldır bu köye bir su getirememişsiniz bunu durduramazsınız si beceriksiz siyasetçilerinizi savunamazsınız
Seçimler hızlanmış Zübük karşı parti adaylarından çok konuşup çok fazla vaatlerde bulununca kendisine karşı 100 kat ilgi alaka artmış. Bu yüzden Zübük kendisini öylesini kaptırmıştı ki seçim kampanyasında gördüğü ilgi onu deliye çevirmişti. Gittiği her yerde avazı çıktığı kadar bağırıyor, halk alkışlıyordu.
Kısa zamanında bütün köyler gezildi. Zübük öylesine vaatler verdi ki, devlet 81 ile gönderdiği yıllık harcamayı Ardahan’a gönderse bile bu vatler yerine geleceği yoktu. Ardahanlı bu amansız, sınırsız konuşmalar, vaatleri görünce hele işsizlere iş, yoksullara ufak tefek harçlıklar verilince, kirli, çamurlu bir siyaset yoluna girilmiş oldu.
Bazen karşı duruşlar olsada yoksulluğun gözü kör olsun çaresiz halk ya yol yaparsa su getirirsi ya oğlunu işe koyup geleninin tahinini yaparsa, Ya fabrika, hava alanı yaparsa ya göç durursa gibi bin bir hayallerinin peşinden koşuyorlardı
Bir köy toplantısında birden kalabalığın arasına birisi girdi.
-Ula dadalı ne öğretiyrsiniz bu gaba adamı. Bu adam daha önce Ardahan’da 50 milyonluk ürünü 400 milyona satan adam değil mi? diyenice Zübüğe karşı muhalefet edenlerin sayısı hızla artmaya başlasa da taşlar gediğine uydurulmuş düzgün siyaset onurlu duruşlar zedelenmiş sanki karabulutlar Ardahan’ın etrafın sarmıştı
Bu kadar şatavatın faturasıda tabiî ki kaba olacaktı. Tabiî ki evdeki hesap çarşıda tutmamış bu yüzden yeni kaynak lazım Zübük bu Masrafların altından kalkamayınca ikinci sıradaki Milletvekili adayına gaz vererek ikimizde kanandık bu işi garantiye almak için biraz kesinin ağzı açmak lazım deyince kesin kazanacağını anlayan ikinci aday masrafların büyük bölümün üstlenince zübük kendisini rahatlattı.
-Yıl 1993 Türkiye’de genel seçimler sonuçlanmış, Zübük seçimi büyük bir farkla kazandı Zübüğün adamları gece yarısından seçim sonuçların öğrendikten sonra sabaha kadar korna çalıp Ardahanlıyı yatırmadılar
Davulcu sabahın köründe bağırıyor ‘duyduk duymadık demeyin’ Zübük Ağam Mebus oldu müjde müjde Zübük ağamız mebus oldu deyip ha bire davul vuruyor.
Zübük kazanmış Ankara’ya hareket edecek. Bütün Ardahanlar meydanda toplanmış yolcu edenler zübük ağaların azık hazırlamışlar herkesin elinde bir torba bazı Ardahanlılarda pişmiş kaz tavuk kavurma getirmiş bu azıkları toplasan çift dingilli bir tır bile taşıyamaz. Çünkü herkese bir umut verilmişti. Kiminin çocuğu işe gerecek sefaletten kurtulacaktı Zübük Ardahan’ın son umuduydu sanki bir umut dalıydı herkes bu dala tutunmak istiyordu. Zübük herkesi kucaklıyor bağrına basıyor seni Ankara’ya bekliyorum diyordu. Deli hemmi duvarın dibinde durmuş olanları izliyordu. Birden Zübüğe doğru koşutu ve elin tutup öptü Zübük emmi zübük emmi Artık mebus oldun hani hoçvanda bana söz verdinya benide Bakırköy hastanesin götürsene dedi. zübük sözünü unutmuştu hamme boynunu büktü bekledi. cevap alamayınca kongre caddesinden aşağı bağırarak koşmaya başladı Zübük ağa bizi kandırdı Zübük ağa bizi kandırdı inanmayın dedi
Gel abi gel ucuz yemek burada
Zübük 3

mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan