Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 66
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 223 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 254 Gün Gelmedi
admin 256 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Saskara’yı anmak
Yazar Fakir - Nisan 11 2008 - 21:37:49
Saskara’yı anmak/Güldür Bilgili

Güldür Bilgir Saskara denilince içimi titreten çocukluk anılarım aklıma gelir. Kimine göre terkedilmiş bir kent, kimine göre “Uzakta bir köy var, O köy bizim köyümüzdür”, kimine göre gitmediğin, görmediğin, sahip çıkmadığın köy senin değildir. Kimine göre çaresiz, geri kalmış, unutulmuş, umutlarını kaybetmiş bir köy, Kim ne derse desin Saskara benim baba ocağım Saskara benim çocukluk aşkımdır.

Herkes gibi bende yüreğimin bir parçasını bırakarak terk ettiğim Saskara’nın ismini duyunca yollarında koştuğum, yokuşlarında düştüğüm, ayazında üşüdüğüm, çamurlu yollarında ayakkabımı yırttığım, hep özlediğim, bazen gittiğim, gurbette ismini andıkça derin bir iç çektiğim, yaylasında geliniyle kızıyla düğününde halay çekip oynadığım, soğuk pınarlarında su içtiğim, örfüne, âdetine, geleneğine, kültürüne hasret kaldığım benim güzel memleketimdir Saskara.

Anılarım var geçmişi mi anlatan fotoğraf karelerim var. Yaylası var, Renga renk çiçek açan çayırları var. Geleceğe bakan yeniliklere, değişime açık, aydın kimliği, Alevi Kültürü var Saskara’nın

İliğine kadar cumhuriyeti savunan, devrimleriyle Dünya’ya örnek olmuş gönüllere taht kuran Cumhuriyetin kurucusu, Yukarı Gündeş’e misafir olan Atatürk’ü, yüreğinde aydınlık Türkiye’si var Saskara’nın.

Düşünürü var, aydını var, Pir Sultanı var, Yunus’u var. Dursun Akçamı var, Eline, biline, diline sahip çık diyen Hacı Bektaşi’si, ölümsüz Ümit Kaftancıoğlu gibi bir yiğidi var Saskara’nın.

Ali kutsallığını kalbinde taşıyan, Hz. Ali’nin adaletinden ayrılmayan insan sevgisi var. Laik, demokrat, eşit özgürlükçü, katılımcı, paylaşımcı gerçeği, kaybolmayan insanlık duruşu var Saskara’nın.

Zalime ve zulme karşı gelen, mazlumun yanında olan, özgür düşünceyi savunan, şeriatı ret eden, bağnaz duruşuna karşı sonsuza kadar mücadele eden, demokrasiyi yaşatan gençleri var Saskara’nın.

Saskara’yı anlatmak o kadar zorki İstemeyerek göç etsek’te halen Umutlarımız var. Hiç unutulmayacak anılarımız var. Törelerimiz var. Örf, adet, gelenek ve göreneklerimiz, dünyaya örnek Alevi Kültürü var. Saskara’nın.

Burada bir sevincimi sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim Geçtiğim hafta Esenyurt’ta Sadetdere Mahallesinde Saskaralı gençlerin toplantısına katıldım. Bir an dalmışım anamın yoksulluğuna direndiği, devletin kiracı olarak gördüğü Saskara bir sineme şeridi gibi geçti gözlerimin önünden. 12 yaşında annemi kaybedip yaşadığım o zor günleri Saskara toplantısında o çektiğimiz sıkıntılar birden kaybolup umuda dönüştü.

Hele söz Türkiye’nin aydınlık yüzü Cumhuriyetin Işığı Ümit Kaftancıoğlu’na gelince

Daha büyük bir mutluluk duydum. Hele köylümüz olmamasına rağmen gazeteci Mustafa Küpeli’nin Saskara’dan çıkan devrimci şehid Ümit Kaftancıoğlu’nu onurla gururla anması ve hakkında çok şey konuşması beni çok etkilemişti. O toplantıda hem hüzünlenmiş, hem de gururlanmıştım. İnsanın kendisine Kişilik kazandırması için de kişilikli insanların hemşehrisi köylüsü memleketlisi olması gerekiyor diye düşünüyorum.

O toplantıda Gençlerin inançla, gururla bir araya gelip, hem Saskara, hem de aydınlık Türkiye’nin bu zor gününde tek yürek olması. Kaderine terk edilmiş, unutulmuş sürekli iç göçü yaşayan Damal, Saskara ve o bölgenin o Makûs kaderini değiştirmek için birlik ve beraberlik mesajı vermesi hepimizin umutların yeşertmiştir.

Açıkça görülüyor ki bölgemizin ve ülkemizin sorunlarını kendi yüreğimize, kendi beynimizle ve bu birlik ve bütünlükle ancak çözebiliriz diye düşünüyorum. Sizlere veda ederken Ümit Kaftancııoğlu’nun ölümünün 28. yıl dönümününde anıyor, önünde saygıyla eğiliyorum.

e-mail: guldur_bilgili@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan