Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 59
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Hocvan Derneği
Yazar Fakir - Nisan 18 2008 - 12:24:34
‘Hocvan derneği kuruluyor..!’/İlyas Yıldız

Daha öncede gündeme gelen ve Kurulması düşünülen Hocvan Derneği Hoc-Fed’e Alternatif mi?
Bu başlığı okuduğumuzda daha önce Hoc-Fed’in kuruluş aşamasında ortaya atılan bir ‘’Hocvan Derneği kuruluyor’’ konulu bir yazıdan dolayı alevlenen tartışmalar ister istemez aklımıza takıldı.
Haberin konusu şöyle:
Ardahan Merkeze bağlı 21 pare köyü bulunan Hoçvanlıların önde gelen simaları "Hocvan ı Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği" kuracak. Derneğin kurulması için çalışmalarını bireysel düzeyde yürüten İbrahim AVŞAR, hazırlamış olduğu taslağı ve yapacağı sosyal çalışmalar hakkında il merkezinde bulunan Hocvan´in önde gelen esnaf ve bürokratları ile görüş alış verişinde bulunduğu gözlenmektedir.
Kurulacak derneğin şeffaf bir yönetime sahip olacağını dile getiren Avşar: ‘’21 pare köyü bulunan Hocvan’ in tüm muhtarları zorunlu üye yapılacaktır. Amacımız bölgemizin sorunlarına el birliği dile getirerek sahip çıkmaktır. Hocvan halkı geleceğini daha iyi görebilmesi, sorunlarına ortak çözüm üretmesi ve temel hizmetlerden yeterince faydalanması amaçlanmaktadır. Bölgemizde küçük sorunların önüne geçilmediği takdirde büyük kayıpların yaşandığı gerçeğinde hareketle, güçlü bir sivil toplum örgütün kurulması bu sorunların aşılmasında büyük bir rol oynayacaktır. Kurulacak derneğin yapacağı çalışmaların en başında birleştirici ve caydırıcı niteliği olacaktır. Bu sebeple bu dernek köylerimizin menfaatini düşünerek her türlü sosyal sorumluluğunu yerine getirmek için mücadele edecektir" demiştir.
Bu haberi okuduktan sonra geçmişte yaşanan tartışmalar ve öne sürülen bir takım çıkışlar ister istemez akla gelmekte…
Akla gelen soru:
Geçmişte yaşanan tartışmalar nedeniyle bu işin gelişiminde gerçek niyet nedir?
1-Hoc-Fed’ e Alternatif’mi, Eğer alternatif bir çıkışsa sebebi açıklık kazanmalı, Bu söz konusu derneğin çalışmalarını bireysel düzeyde yürüten kişi ve kişiler kimlerdir?
2-İşi alevlendirip Hocvan a huzursuzluğu yayan temel çıkış noktası kimlerin başının altından çıkmakta, Kimler, Kimlerle işbirliği içerisindedir Ve hangi akla hizmetle bu yola başvurmuştur?
Doğrusu bu girişim merak konusudur. www.ardahanhaberforum.com olarak Konu ile alakalı görüşlerine başvurduğumuz sayın G. Yılmaz bize şu açıklamada bulundu:
‘’HOÇ-FED! e alternatif mi? başlığı pekiyi bir niyet göstergesi olmadığı kanısındayım. okuduğum kadarıyla kurulmak istenen Hocvan köyleri yardımlaşma ve güzelleştirme derneği bundan kimsenin rahatsız olacağını sanmıyorum fakat özellikle kurulması için yaklaşık bir yıldır çok ciddi bir emek sarf edilen, daha 15 gün önce kurucularını belirleyen Hoc-Fed! e alternatif bir kurum kurulması anlayışı iyi niyetten yoksun bir anlayışı sergilemektedir. Sosyal ve kültürel örgütlenmeler kuruluşlarından sonra toplumun ihtiyaçlarına cevap verememe konumlarına düştükleri zaman bu tür alternatif oluşumlardan varsa tabiî ki söz edilebilinir. Ama daha 15 gün önce kurucularını belirleyip, keza dün akşam ‘’16.04.2008’’ eski ve yeni komisyonların bir araya gelip kuruluş mali ve sosyal ilerlemeler için karar aldığı günün hemen akabinde böyle bir soruyu ortaya atmak ve buna verilecek en iyi cevap daha önce kafkarsya gazetesinde tanımlaması yapılmıştır.’’
Görüldüğü gibi böylesi bir girişimin iyi bir niyet göstergesi olmadığı açık ve net olmasına rağmen bu ve benzeri girişimlerin, temel haklar göz önünde bulundurulduğunda ise engel tanımadığını bilmemiz gerekir. Önemli olan bir toplumu temsil-en dernek ve benzeri kurumların oluşturulması değildir, önemli olan kurulabilen ‘’oluşturulan yapılanmaların derneğin vs kuruluşların’’ işlerliğini daimi kılabilmek olduğunu göz önünde bulundurabilmektir. Öte yandan girişimde bulunulmuş yapılanmaların akabinde hedef noktası ve işlerlikleri aynı olan ve sonradan ortaya atılan bir başka yapılanmaların temelinde neye hizmet edildiğini anlayabilmek ve böylesi sonradan düşünülen yapılanmaların kimlerin öncülüğünde ve neye hizmetle girişilen çabalar olduğuna bakmak gerek… Temel çıkış noktası toplumsal hedeflerin bir adım önünde olan bireysel çıkışlara zemin hazırlamaksa, bir diğer deyişle ‘’bireysel küçük çıkarlar gereği girişilen çabalarsa’’ burada toplum olarak bir kez daha bu tür çıkışları düşünmemiz gerekir… Geçmişten gelen acı deneyimlerden toplum olarak ders almanın zamanıdır sanırım,
Önemli Not:
Bu konuda yapılacak bireysel yorumlar ve değerlendirmelerin tamamından ortak bir özet oluşturulup yeniden ARDAHAN / HOCVAN kamuoyuyla paylaşılacaktır.
Saygılarımızla

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan