Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 51
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
HOÇ-FED
Yazar Fakir - Nisan 18 2008 - 19:54:43
HOÇ-FED'in KURUMSAL KİMLİĞİ/Mustafa Yılmaz

HOÇ-FED le ilgili daha çok şey yazılıp çizilecek. Son dönemlerde HOÇ-FED e alternatif örgütlenme arayışlarının hız kazanması da, aslında HOÇ-FED'in ne kadar güçlü bir etki yarattığının bir göstergesidir.
HOÇ-FED özünde sosyal -kültürel dayanışmanın yanı sıra iktidarları ve bölgenin siyasal iklimini değiştirecek bir sivil toplum örgütü olma yolunda hızla ilerliyor.
Henüz kuruluş aşamasını bile tamamlayamamışken, bu denli güçlü etki yaratması, hoçvan halkının böylesi bir örgütlülüğe duyduğu özlemden başka bir şey değildir.
Büyük iddiaların ve büyük hedeflerin yeşereceği, büyük bir sanatoryum olma iddiasındadır HOÇ-FED...
Birçokları için "tehdit" ve "tehlike " olarak lanse edilmek istenmesi boşuna değil. Bir siyasal organizasyon olmamasına rağmen, bunun altında siyasal dengelerin oluşmasında ciddi bir işleve sahip olacağı düşüncesi yatıyor.
Yani siyasiler artık bölgeyi istismar edemeyecek, onları sadece oy zamanı gelerek, yalan söyleyerek kandıramayacaklar...
Doğal olarak da bu oluşumun etkisini minimize etmek için "alternatif" yeni arayışlara girerek sonuç almak isteyebilirler.
Bunun doğal sonucu olarak da karalama kampanyaları gelişebilir.
Çıkarları tehlikeye giren bu kesimler büyük bir panik yaşıyorlar. Ellerini çabuk tutmak istemeleri bundandır.
Çünkü,hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacak...!
Bütün bu düşünceler bazılarını yeni arayışlara itiyor. Kendilerini değişik sıfatlarla tanıtan birçok zevat bu amaçla görevlendirilerek HOÇ-FED'in etkisini kırmak istiyorlar.
Bu güçlü etki karşısında savrulan bu kesimler bir süre sonra kampanyalarına hız vererek HOÇ-FED'e farklı sıfatlar yükleyerek işi farklı yerlere çekmek gayretindeler.
Hoçvan ismi ile alternatif örgütlenme girişimi bir anlamda bunun bir göstergesidir..
Bunu yapmak isteyenlere buradan seslenmek istiyorum. Lütfen oyunu kurallarına göre oynayalım. Demokratik kitle örgütleri demokrasinin olmazsa olmazlarıdır. Bu yarış bölge ve Türkiye demokrasisi için bir kazanımdır. Ona farklı anlamlar yükleyerek önünü kapatarak demokratik sürece ve barışa katkı sunmak imkânsızdır.
Kendi doğrularımızı dikte ettirmek için başkalarını ötekileştirmek doğru olmadığı gibi, ahlaki de değil. Gelin ele ele vererek birlikte hizmet edelim.
Hoçvan dernekleri federasyonu henüz kuruluş aşamasını tamamlamadan dikkatleri üstünde toplamayı başardı. Sancılı ve uzun bir çalışmanın sonunda kurulma aşamasını tamamlayan HOÇ-FED,yeni yönetimini belirlerken de aynı titizliği gösterdi. İnce eleyip sık dokudu. Yeni ve eski, kuruluş aşamasında emeği geçen bütün Hoçvanlılar, bu kez yeni yönetimi belirlerken aynı amaçla bir araya gelip yeni yöneticilerini seçtiler.
İş adamından tutun esnafına, aydın ve sanatçısından yayıncısına ve tv programcısına kadar bir çok yeni yüz federasyon yönetimi için seçilirken ,bu konuda çaba harcayan bir çok aydın ve eğitimci de desteklerini sunarak projenin hayata geçirilmesi için yoğun bir uğraş içinde oldular.
Yeni yönetimin seçilmesi tarihsel misyonu bakımında önemli bir role sahiptir. Bu çabanın sahipleri bölge insanları için "ilk" olma özelliklerini taşıyacağından dolayı oldukça önemlidir.
Federasyon yönetimine seçilen yöneticiler bütün yönleriyle dikkatleri üzerlerine çekiyorlar.
HOÇ-FED başkanlığı kesinleşen Osman Avşar'dan (iş adamı-Hoçvan Hasköy Dernek Başkanı) başlamak gerekirse, şunu söylemek mümkün;
Osman Avşar, Yüzü halkına dönük ve hiç bir koşulda halkını çıkarı için satmayacak olan biri. Bunun yanında, olgun, kırmayan, dökmeyen bir özelliğe sahip yapıcı bir insan...
Bülent Kılıç,(reklamcı) duygusal bir bağla hiç bir çıkar gözetmeden büyük bir aşkla bağlandığı o topraklar için özveri ile bir şeyler yapma uğraşında olan eli kalem tutan birikimli bir insan Önder Aktürk, (Binbaşar Köyü Dernek Başkanı, TV program sunucusu ve iş adamı), yıllardır Hoçvan için büyük uğraşlar veren ve bu konuda bir çok haksızlığa uğramasına rağmen yılmadan büyük bir çaba içinde olan ve bölgenin mutluluğu ve refahı için hiç bir siyasi kaygıya düşmeden mücadele eden bir şahıs...
Şeref Caferoğlu; (İş adamı, Köprücük köyü dernek başkanı) Genç ama kararlı kişiliğiyle kısa zamanda bölgenin sorunlarını kavrayan ve bu konuda bir çaba içinde olan olgun bir isim.
Akif Özer: Demokrat ve entellüektüel kimliğinin yanında doğruları savunmadaki kararlılığı ve inatçı kişiliğiyle, federasyonun kurumsal kimliğini korumasında önemli bir gösterge olacağından, federasyon için vazgeçilmez biri...
Yılmaz hoca ; Eğitimci duygusal, halkına ve değerlere bağlı, dürüst, öngörüsü ve çalışkanlığı ve deneyimi ile federasyonun ağır toplarından biri
Naim Kaya;Hoçvanın tarihsel kimliğini kendinde somutlaştıran, ama kaderine asla boyun eğmeyen kararlı özverili,dürüst çalışkan bir insan.
Şimdi içlerinizden bazıları bu yazdıklarımı abartılı bulabilirler.
Oysa ben bu insanlarla kuruluş aşamasından itibaren beraber çalıştım, hepsi de birbirinden değerli. Ancak demokrasinin aynı zamanda bir nöbet değişikliği olduğunun bilinciyle, HOÇ-FED'i yönetmek isteyecek çok daha yetenekli ve kararlı arkadaşlarımız çıkabilir. Bizlere düşen bu görevi laiği ile yapacak olan yeni arkadaşlarımıza bu görevi devretmektir.
Bu kurum kimsenin tapulu malı olmadığı gibi,her isteyenin istediği gibi düşüncelerini dikte ettirebileceği bir alan da değildir.
Federasyonun kuruluşuna katkı sunan bütün Hoçvanlılara teşekkür ediyor,halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.
CİDAR Sİ/cidarsi@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan