Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 48
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Aşıklık geleneği
Yazar Fakir - Mayıs 04 2008 - 09:47:57
Batıya koşan Türkiye’de unutulan Aşıklık geleneği/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Anadolu topraklarında yetişen Karacaoğlan, Köroğlu, Dadaloğlu, Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel, Murat Çobanoğlu, Aşık Mahzuni Şerif, Aşık Rüstem Alyansoğlu, Yaşar Reyhani gibi bu işe gönül veren en güzeleni yapan halk ozanları, sazı ve sözü ile Türk aşıklık geleneğini büyük bir sorumluluk taşıyarak bu güne kadar getirmişlerdir.

Binlerce yıllık tarihimizde, halkıyla kucaklaşan aşıklık geleneği bir sürü usta aşıkların süzgecinden geçerek derlenmiş, kendine özgü yapısı olan sazlı veya sazsız, doğaçlama, yazarak geleneğe bağlı şiir söyleyenlere âşık bu söyleme biçimine, aşıkları yönlendiren kuralların bütününe aşıklık geleneği denir.

Yaşadıklarını; Türküleriyle dizeleriyle, sözleriyle hep yüreklere hitap eden Aşıklarımız asırlar boyunca, yüreklerindeki duygu yoğunluğunu sazlarına aktarıp dinleyenlerle paylaşmışlardır.

Aşıklık bazen babadan oğul’a geçmiş bazen halk geleneğinde ise aşıklık gücünün rüyada Pirinden aldığın veya "aşk badesini" içmekle kazanıldığı inancı hakim olmuştur. Diğer yandan “Bade” içip halk aşığı olan isimlerin sayıları da hayli fazla son zamanlarda “Rüya Motifi” günümüz âşıkları tarafında neredeyse reddedilmiş durumda.

Bilgisizliğin üzerin bilgi inşa edilmediği gibi bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olmanın mümkün olmadığı da bir gerçektir. Yeni bir geleneği bir önceki geleneğin üstüne inşa edilmesi için iyi öğrenilip belli bir eğitimden sonra denenmelidir.

Asırlar boyu Anadolu insanını mutlu eden o güçlü geleneğe sahip çıkanların sayısı azalmakta . Her geçen gün batı müziğine rağbet eden insanların bakışlarını ozanlık kültürüne çevirmek ve aşıklık geleneğini bu çağın insanının beğenisine sunmak üzere çizgisinden ayırılmadan özellikle yozlaşmadan yeniden yapılanmasına bağlıdır.

Aşıklar yaşadıkları ülkelerin, toplumların sorunlarını, halkın aydınlanmasını, özellikle toplumların değişimini ve gelişimini sağlayıp kitleleri kucaklayacak bir çıkış yolu, bir yenilik hareketinin başlamasıyla dinleyeci sahip çıkar böylelikle geleneği yaşamaya başlar.

Gelişen süreçte aşıkların büyük katkılarıyla Orta Asya'dan günümüze kadar gelen geleneklere bağlı oluşan halk edebiyatımız son zamanlarda usta aşıklar tarafından veya aşıkların bağlı olduğu bir üst kurum olmadığı için denetlenemeyip aşıklık geleneğine her geçen gün ilgi ve alakanın azalması kötü bir gidişattır. Eskiden sanat olarak yapılıp bir geçim kaynağı olan Aşıklık son zamanlarda hobi veya ikinci iş olarak yapılınca tam anlamıyla topluma aktarılmadığı ortata dahada aşıklık geleneğini bilen, ve o gelenekle yaşamak isteyen dinleyici kitlesi çok azaldığı için Aşıklık geleneği bir gerileme sürecine geçmiştir. Âşıklık geleneğini besleyen kültür kaynaklarının azalması ve sözlü geleneğin zayıflamasıyla âşıklar ve şiirleri eserleri unutulma tehlikesini yaşamaya başlamışlardır. Bu süreçte usta-çırak ilişkisi bitme noktasına gelmesiyle gelenek önünü göremez hale gelmiştir.

Yıllarca insanları eğlendiren aşık karşılaşmaları, deyişleri, toplantıları, fasılları örneklerleri yaşatılması için örneğin Karsta Murat Çobanoğlu gazinosunda Erzurum'da Âşıklar Kahvehanesi aşıklık geleneğini sürdürme gayretini göstermektedir.

Bu geleneğin yaşatılması için gösterilen çabalara en büyük destek ise 2005 Yılında temeli atılan ve her yıl büyüyerek devam eden Türkiye’deki Aşıkları kucaklayan Türkiye Murat Çobanoğlu Aşıklar Bayramı bu geleneğe ivme, heyecan ve coşku katarak geleneğin devamına büyük bir yol haritası olmuştur.

mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan