Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 53
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
TEŞEKÜRLER ARDAHAN’LILAR
Yazar Fakir - Temmuz 10 2008 - 21:05:50
TEŞEKÜRLER ARDAHAN’LILAR/Sezer Nişancı

Sezer Nişancı Türkiye’de bir ilk gerçekleştirme kararı almıştım Bir şiir Turnesi. Bu ülkenin Batı’sı varsa Doğu’su da var dedik ve sıvadık kolları. Şiir, şair yürek olmak bahanemizdi ve illaki yürek götürüp, yürek getirecektik.
Artvin festivali ile başlayacaktı gezimiz. Şiir dinletisi yapıp kitaplarımızı imzalayacaktık.
Sonrasında Damal’da Atamızı görecektik. Ardahan’ı Ardahan’lıyı görecektik. Dağlarda sesimizi yankılatacaktık.İlk girişimim Damal belediyesine yazdığım iletinin cevapsız kalmasıydı ve daha sonra Kaymakamlık sitesine de ulaşamadım bu gönül birlikteliğini gerçekleştirmek için. Ardahan’da kimi tanıdım ki ben. Fakir Yılmaz’ı. Sitesine zaman zaman yazılarımı şiirlerimi yolladığım, arada sırada yayın yaptığım radyodan da ortak yayına bağlandığım Kuzeyanadolu gazetesi sahibi Fakir Yılmaz’a anlattım derdimi. Dedi ki; ben bunu yapamam.Niye yapamazdı? (içimden resmi makamlarla arası iyi değil belki de, ondandır. Ki, sanırım öyle. Niye yapamazdı? işi başından aşkındı ve ille de bana çay ısmarlamayacaktı, bütün derdi oydu sevgili Fakir’in . Niye evet hadi gelin diyemedi? 9 batılının kaprisini çekemem dedi belki de. Bunların için de ünlü de var üstelik ( demiş olabilir hani) Elbette işin şaka yönleri ayrıydı ama bu işi yaparım deyip de yapmasaydı işte o zaman çizdirecekti karizmayı. Açık yüreklilikle -ben bu işin altına giremem abla- dedi. Budur ya. İstediğim cevap buydu. Yaparım ya da yapmam.Açık sözlülüğün için teşekkürler sana.
Ardahan Hatırası İşte yol hikayemiz :
Ardahan dinletisini yazacağım yazmasına da, öncesi açıklamayı yapmadan yazamam ben bu yazıyı. Bu şiir turnesini organize ederken Ardahan’ı atlamak olmazdı. Damal’ daki Ata slüetinin tam zamanıydı bunu atlamak olmazdı ve illaki dünyaca ünlü Damal bebeklerinden satın almalıydık. Bütün girişimlerim sonuçsuzdu. Tek cevap gelmiyordu ilgililerden. İlgisizlerdi, şiir de neymiş dercesine. Öylesine kırık ve umutsuzdum ki...
Yetkililerin, yetkilerini kullanmadığını gördüğümde, Ardahan’da bu dinleti işi yattı dediğim anda, içimizden biri, sevgili İsrafil Yıldızkan’ın “bir dakika, orası benim memleketim” sözüyle durdum.
Belki sadece 10 dakika sonra İsrafil Yıldızkan’dan şu cevap geldi bana:
-Sezer abi bu iş tamamdır.(Lakabımdır abi /Gerçekte en hasından bir abla ve anne olmak işim ama severim abi olmayı böyle zamanlarda) Bizim çocuklar Dursun Akçam’da bize dinleti ayarlayacak ve kendileri bize sponsor olacak güçlerinin yettiği kadar.
Adam adam!!! çok uzaktasın gel de sana bir sarılyım dedim ama, neyse karşılaşınca sarılır da öperim yanaklarından.
Çocuklar zengin miydi? Kabarık aile bütçelerinde 9 kişi yatırıp yedirip ağırlayacaklardı da aklım da karışıyordu. Yoooo dedi İsrafil, yürekleri büyük. Yürekleri zengin sadece.
Aaa, bizde de ondan var, anlaştık o zaman dedim ve grubuma, şiir yüreklere verdim haberi, Ardahan’a gidiyoruz dostlar.
30 Haziran sabahı:
Ardahan’dan bize DSP araç yollamıştı yakıtıyla birlikte. En resmi makam o’ydu anlaşılacağı üzere.
Sevgili Bülent refakat ediyordu şöförümüz Fatih’e. Fatih sık sık Cezmi Ersöz’e bunalımda olduğunu ifade ediyordu yarı şaka yarı ciddi olarak. Başlamıştı Artvin sonrası Ardahan yolculuğumuz. 2600 metre de yediğimiz alabalık, Şavşat karagöldeki harika görsellik içimizi coşturuyordu. DSP aracında ön tarafta oturan, Ardahan köylüleri - kasabalıları onu belli ki genel başkan, sanıyorlardı ve sevgili Cezmi Ersöz de onların umutlarını hiç boşa çıkamadan selamlıyordu ara ara. Minübüsümüzde neş’eyle ve heyecanla yol alıyorduk biz gençler takımı.!!!
Ardahan’a vardığımızda o yürekleri gördük. Biri Akın’dı diğeri Sinan.
Yanlarında ilk çekingenliğin ardından bizleri yere göğe sığdıramayan çeşitli yaş guruplarından onlarca insan çevremizdeydi.
Resmi tek kişi yoktu aramızda. Sadece yürekler vardı , adları Oktay, İlhan, Muhammed, Murat... o güzel sesiyle Ferhat vardı ve bağlamasıyla yüreğimizi çoşkun sel gibi şahlandıran.
Bizi evlerine konuk etmek isteyenlerden biri de Fakir Yılmaz ve eşi Selmi Yılmazdı. Hoşgeldine gelmişlerdi bize. Hoşbulduk dostlar. Hoşgördük can yürekler.
Ardahan’da yaşadığımız aksaklıkları en yakın sürede yazacağım elbette. Ama Dursun Akçam kültür merkezinde yaptığımız söyleşi- imza ve şiir dinletisinde Ardahan değil, Ardahanlı 10 tam puan alarak gönül köşkümüze yerleşti. Bu dinletiye resmi olamayan 100 yürek katıldı belki ama biliyorum ki seneye biz oraya geldiğimiz de 500 yürek bizleri bekliyor olacak. Gençlere destek olmasını beklerdim yetkili makamların.
Kendi ceplerinden en iyi şartlarda ağırlamaya çalıştıkları misafirleri etrafında, bedenlerini akıllarını paralarını döken gençklere destek gerekirdi. Aklım karışıyor bu anlamda buralarda. Şaire şiire mi para harcanmamalıydı pop star bilmem kim dururken?
Ya nasıl varacaktık aydınlığa? Bir kez daha görüyorduk ki, yetkililerce Doğudaki vatandaşımın yüreği erteleniyordu. Festivallerde lay loy lomlara milyar liralar harcanırken, tahret musluğu bile olmayan otellerde şair ağırlamak bu kadar mı zordu?
Vazgeçtim ben başkandan validen kaymakamdan ya da herhangi bir müdürden,vs vs
Bir kişi bile , devletin herhangi bir memuru gelip de hoşgeldin diyemedi ya bize ben ona yanarım diyeceğim, demiyorum. Eminim onlar da Ardahan’lı değildi zaten.
Dokuz adet çay ve bir kutu kuru pastaya fitim dedim Fakir Yılmaz’a. Söke söke aldırdık. Maksat para harcatmaktı ya ona...yedik içtik. (Kesen dolu olsun gazeteci)
Dinletiye gelemedi sanırım işlerinin yoğunluğundan ama yüreği bizimleydi bunu biliyorum.
Ardahan’da yüreklerini aileleriyle birlikte ortaya koyan gençler...Adlarını bir kez daha yazmadan geçemem. Türkiye’min aydınlık yüzleri. Sevgili Akın Eken ve Sinan Onay’a başta olmak üzere, bize sunabilecekleri her türlü imkanı sunan tüm gönüllü dostlara ve benim bir cümlemin bitmesine izin vermeyen şair dostum İsrafil Yıldızkan’a tüm şair yazar dostlarım/yol arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.
Ardahan’ı değil Ardahan’lıyı özleyeceğiz. Ben bir kez daha gördüm ki bu vatan bizim. Edirne’den Ardahan’a.
8 Temmuz 2008 İzmir
sezer.nisanci@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan