Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 63
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Göleliler'e Tuzak
Yazar Fakir - Temmuz 14 2008 - 00:59:56
Esenyurt'ta Göleliler'e Tuzak/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli 'Gölelileri böldük veya Göleler bölündü' diyenler hayal kuruyorlar.
Göle Derneği'nin Esenyurt'ta yer alması Esenyurt'ta söz sahibi olmak için gösterdiği çabaya Esenyurt'ta siyaset yapanlar gölge düşürmeye çalışmıştır. Ama derneğe karşı olan bu zihniyetler 18 yıldır başarılı olamamışlar ve her zaman olduğu gibi yine Göle kimliği kazanmıştır.
Dernek Merkezi Esenyurt'ta olunca bir taraftan önümüzdeki seçimlerde "Göleli bir aday seçeceğiz" diye çaba gösteren Göleliler bir taraftan Kadıoğlu ve Çapan'ın partilileri yandaşlarının siyasi çalım atmaları derneğin hizmetlerinin aksatmasına neden olmuştur.
Göle Derneği 4 yıldır Çapancı ve Kadıoğlucu taraflar yüzünden bu günkü tartışmaları körüklemiştir. Göle Derneği asli görevini unutup, bu iki tarafı Göle kimliği altında toplamaya çalışırken; derneğin önemli projeleri bu iki tarafın sözlü tuzağına düşürülmüş, sabote edilerek devre dışı bırakılmıştır. Her ikisinin de "böl yönet" politikasıyla hareket ettiğini artık her Göleli bilir. . "Ben de Göleliyim" diyen her iki zat Gölelinin verdiği onurlu ve siyasi süreçten geçmemişlerdir. O yüzden Göleli olmak o kadarda kolay değildir

###İlçemizin gazetecisi Mustafa Küpeliyle yapılan söyleşi;
**İstanbul Derneği'nin ikiye bölündüğü söylentileri Türkiye'deki bütün Gölelileri huzursuz etmiştir. Göle Derneği'ni ve Gölelileri bölmenin kolay olmadığını iyi biliyoruz İnternet ve gazetelerdeki haberlerden dolayı hemşehrilerimizi aydınlatmak için neler söyleyeceksiniz?
###18 Yıllık sevdayı kimse bitiremez
M. Küpeli: Sosyal devletin olmadığı ve bizi her zaman kiracı olarak gördüğü bölgemizde siyasi baskıların gölgesinde yoğun göç yaşayan Göleliler İstanbul'da örnek örgütlenmeler içinde olup, Derneklerini 1990 yılında kurmuşlardır. 18 yıldan beri Göle sevdasıyla yoluna devam etmektedir. Doğu Anadolu'nun en büyük Kaşar Festivali'ni yaparak geriye dönüş projelerinin temelini atmayı başarmış, daha doğrusu devletin yapamadığını Göle Derneği yapmıştır." Kurulduğu günden itibaren seçilen 11 başkanımız layıkıyla bayrağı taşıyıp bin sonraki başkana teslim etmiştir. Ama son seçimde dernek başkanı direksiyonu bırakınca tabiî ki otobüs sağa sola yalpalamış.
###Bir kaşık suda Kıyamet koparmayalım
Şimdi ortada bir şey yokken bir kaşık suda kıyamet koparanlar şunu iyi bilmeliler; Göle Derneği veya Göleliler hiçbir zaman bölünmez. Göleliler yapılan bu kasıtlı davranışlara gülüp geçmektedirler.. Göle kimliğini ne kimse kullanabilir nede kimsenin kullanmasına Göleliler izin verir. Göle halkı Türkiye'de her zaman zor koşullarda olsa bile Demokratik Cumhuriyet'e omuz verirken karşısına çıkan bütün zorlukları rahatlıkla bir taraf etmiştir. Kaldı ki 12 Eylül sınavından başarıyla çıkmıştır. Şimdi 5-10 kişinin ferdi hareketi Göleliler'i hiç bir zaman bölemez, 18 yıllık sevdadan vaz geçiremez. Çünkü Göleliler ayrı yaşayamazlar
Kaldı ki Göleliler kendisine güvenen bir toplumdur. Şimdi kendi siyasi görüşlerine mensup partilerde siyaset yaparken hata yapan Göleli hemşehrilerimiz olursa bu da Göle toplumunu bağlamaz. Her toplulukta ayrı düşünen insanlar vardır. Şimdi ayrı düşünüyor veya ayrı partilerdeyiz diye dernek içinde yol ayırımına gelinmezki . "şüphelerin olduğu yerlerde sevgi asla barınamaz ya" bazen sevgisizlik tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Ama İnanıyorum ki bu tartışmalar en kısa zamanda bitecektir. Ve Göleli sağduyuyla Kimliğin koruyacaktır.
###Biz Türkiye'yi yönetmeye talip büyük Göle toplumuyuz
** Peki bizi derinden üzen Festival öncesi yapılan iptal edilen konser için ne diyeceksiniz?
M. Küpeli; Bu önemli soru Göle Derneği'nin festivale destek amaçlı ve Eğitime katkı sunmak için geleneksel olarak her yıl yaptığı geceyi bu yıl konser olarak kutlamak istediler.
5-10 bin Gölelinin biraya gelip tek yürek tek yumruk sloganından ve Göle birliğinden korkanlar, bu etkinliğin yapılmasını istemedi ve iptal ettirdiler. Bu iptali başta Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu her yerde "Ben Göleli'yim" diyor ve Göle üzerinde politika yapıyor, Göle'de yapılan festivallere katılıyor ve 25-30 bin kişi bir araya gelip bir olay çıkarmadığına şahit olan, Kadıoğlu kendi atattığı kaymakama "Ben Göleliyim ve Gölelilere kefilim" deyip, konserin yapılması için yeşil ışık yakmayıp, iptal konusunda suskun kalması onun konserin iptal yönünde taraf olduğunu açıkça göstermektedir. Kaldi ki konserin iptal edilmesine kendisinin sebep olduğunu Esenyurt'ta herkes konuşuyor. Bu konuda da bir açıklama yapmamıştır. Eğer Kadıoğlu Göle'yi siyasi emelleri için kullanmayan birisi olsaydı. Göleli Meclis Üyelerini de yanına alır, Göle kitlesinin önüne geçer ve konser günü konserin yapıldığı yere gelir "Bu konser yapılacak" der ve sonuna kadar da beklerdi. Zaten Göle Derneği yöneticileri protokol bileti verirken Kadıoğlu;"Bana sormadan neden yaptınız? Ben bu işte yokum" diye önceden rengini belli etmişti. Aslında Kadıoğlu burada gerçek yüzünü gösterirken bu davranışıyla bilmeden bizim daha da kenetlememize neden olmuştur Derneğimiz yargı yoluna gitmiş Bu konserin iptal edilmesine katkısı olanları Göle toplumu biliyor. Kesin deliller ulaşıldığında. Bu konuda gerekeni yapacaktır.
Bizde bütün Göleler olarak derneğimizin sonuna kadar arkasındayız Ayrıca Göleliler'in toplum nezdinde bu ihbarcılardan, işbirlikçilerden bu iptalin hesabını da soracağından kimsenin kuşkusu olmasın.

###Aile meselemizi internet sitelerine taşımayalım
** Gazete ve internette çıkan yazılar için ne söyleyeceksiniz?
M. Küpeli; Türkiye'nin en demokrat, çağdaş ve aydın insanı Göle ilçesinden çıkmıştır. Kars politikasına Göle insanı 40 yıl yön vermiş... Göle insanı Türkiye'yi yönetmeye talip olmuştur. Göle ilçesi gibi Türkiye'de güçlü halk kitlelerini parçalamak için oyunlar sergilenmiştir. Bizimde sayıları 5-10 olan hemşehrimiz bilerek veya bilmeyerek birkaç davranışta bulunmuş diye Göle Derneği'nin, Gölelerin bölünmüşlüğü hakkında söz söylemek yazı yazmak çok ayıptır.
####Göle Derneği'nin sahibi 120 bin kişidir
İstanbul'da yaşayan Gölelerin sayısı 120 binin üzerindedir. Esenyurt'ta yaşayan Göleler, İstanbul'daki Göleleri bazen unutuyor, derneği Esenyurt Derneği yapmaya çalışıyorlar. Bana göre bu gergin süreci atlattıktan sonra göle ve köyleri dernekleri federasyonu kurup,merkezi bir yere taşınarak, esenyurt politikasından da uzaklaştırılmış olur.

.
###Göle'nin yanında mısınız ihbarcıların yanında mısınız?
Gölelilere "terörist" diye itham edilmiş. Büyük bir hakaret var, saldırı var. Göle üzerine Gölelik üzerine birilerin hoşuna gitmesi veya "Yavuz hırsız ev sahibini bastırır" misali bilmeden yazılar yazılıyor. Konserin iptal edilmesi Göle halkını rencide etmiştir. Bu durum da Göle Derneği ve İstanbul'da yaşayan 120 bin Göleli'nin ortak meselesidir. Bana göre bu saldırı karşısında bütün Göleliler'in bir araya gelerek tepkisini koymaları lazım. Şimdi Göleler'in gururu kırılırken başka havadan bahsetmek bana göre yanlıştır. Bu iptal sürecinde o arkadaşlara sormazlar mı? Siz Gölelilerden yana mısınız yoksa Gölelileri terörist diye ihbar edenlerin yanında mısınız? Herkes bilgisi kadar konuşsun, bilgisi kadar yazsın. Göle yazboz tahtası değil ki. Aslında eli kalem tutan Göleli hemşehrilerimiz birliğimize gölge düşürmeden aile meselelerimize dokunmadan, "Göleleri kim ihbar itti?" "İhbarcılar hesap vermeli" diye yazılar yazmalı. Bu gün Göle Derneği'ni eleştirmek ihbarcılarla aynı safta yer almak değil midir.?

Göleliler arasında bazı tartışmalar olabilir. Ama Göleler ihbarcıların yanında olmazlar. Bu ihanetin karşısında tek yürek olur, her zaman yapılan yanlışın hesabın sorarlar. Kaldı ki Göle büyük bir ilçe, ufak tefek kurnazlıklara pay vermez. Güler geçer. Hiçbir Göleli ihbarcı değildir. Sadece Göle üzerinde oynanan bir oynandı bizi hiç yıldırmayacağını herkesin bilmesi gerekir.

** Bir gazeteci olarak Göle Derneği'nin Türkiye'deki duruşunu açıklarnmısınız?
M. Küpeli; Daha önce bu konuda açıklamalarım olmuştu. Bu açıklamamı da sizlerle paylaşmak istiyorum; Düne kadar Göle nasıl Türkiye'de geniş bir yelpaze oluşturup ülkesinin, halkının sorunlarına karşı sivil inisiyatifli ortak duruş sergilemiş, yurttaşlık görevini yapıp Türkiye'de ortak bilinçli kitlesel bir davranış biçimi sergilemiştir. Güçlü, inançlı, yarınlara umutla bakan "Aydınlık Türkiye" kimliğini benimseyerek yoluna devam eden Göle Derneği bu günde aynı çizgide devam etmekte. Ne yazık ki bu onurlu duruş gösteren Göle Derneği'ne pusu kuranlar oldu!... Tuzağa düşürmek isteyenler oldu!... Ama Göleliler'in yıllardan beri taşıdığı ve Türkiye halkıyla paylaştığı birlik, kardeşlik kültürü, yenilmezliğini her zaman olduğu gibi bu süreçte de gösterdiği için, bütün oyunların karşısında sağduyuyla Göle kimliğini koruyup sahip çıkmıştır. Bundan sonra da böyle olacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın!
###Göle Derneği Türkiye'nin Derneği Olarak Kurulmuştur.
Göle Kültür ve Dayanışma Derneği kurucuları derneği kurarken hedefledikleri gibi hem Göle ilçemizin hem de ülkemizin önemli sorunlarına duyarlılık göstermiş, hem de umutlarını gerçekleştirmiştir. Böylece hem Göle'nin hem Türkiye'nin Derneği olarak kurulduğuna inancımızı pekiştirmiştir. Dolayısıyla "Göle" kimliği her zaman Türkiye'yi kucaklamış. Bu konuda kendisini kanıtlamış ve ülkemizdeki bütün olumsuzluklara tepkisini yerinde ve zamanında koyup, her zaman demokratik Cumhuriyet'e omuz vermiş, ülkenin sorunlarına duyarlılık göstererek insanlık ve yurttaşlık görevini yerine getirmiştir.
Göle Derneği Türkiye'nin önemli sorunlarından uzak kalmamalı. Bu ülkenin sorunları aynı zamanda Göle ve Göleli'nin de sorunudur. Göleli Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan var olup, bu güne kadarda savunucusu olmuş. Ülke genelindeki sorunlara hep duyarlı olmuş. Türkiye'de 70 milyon insanın sorunu var. Türkiye'de yolsuzluk var. Türkiye'de hortumculuk var, Türkiye'de türban sorunu var. Türkiye'de IMF sorunu var, Türkiye'de yoğun iç göç var. Türkiye'de barış ve kardeşlik sorunu var. Ülkemizin bu kadar sorunu varken Göle Derneği Esenyurt'ta dar kapsamlı, kendi menfaat ve siyasi çıkarları için bir araya gelerek çözümden öteye boş konuştuğu alan olmaktan çıkıp, Göle kimliğini istenilen arzu edilen bir noktaya taşıyıp ülkenin sorunlarını da kucaklamalıdır.

###Göleliler artık kurulan tuzaklara düşmeyecektir.
Esenyurt ve çevresinde Pırıl pırıl Göleli hemşehrilerimiz kısır politika içerisine çekildiği için zaman zaman pusuya düşürülüp bir birine uzaklaştırılmaya için çaba gösterilmiş. Bu yüzden önce parçalara ayırıp, sonra yönetmeye çalışılmış Örgütlü kitleler her zaman bu tür oyunlarla karşı karşıya kalır. Göle tecrübeli bir halk kitlesidir. Göle'ye ve Gölelilere bir sürü siyasi çalım attılar. Bu siyasi çalımlar devam ediyor. Bizim insanları ve Göle Derneği'ni bilinçli olarak bu tartışmaların içine çektiler. Ama Göleli sağduyulu olduğu için derneğe yara vermeden durumu korudular. Daha doğrusu "Göle Derneği bu güne kadar tamiri mümkün olmayan bir yara almamıştır"

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan