Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 44
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Kafkasya
Yazar Fakir - Ağustos 18 2008 - 01:37:26
Kafkasya’nın çok renkli anatomisi

Kafkas halklarının sporu cirit Kafkaslar, kaynağını dağların kar ve buzlarla örtülü tepelerinden alan coşkun ırmakları, stratejik geçitleri, yeşilin her tonunun bezendiği teni, iç titretici soğuğu ve zengin etnik yapısıyla özgün coğrafi bölgelerden biri.

Alternatifsiz köprü Minik Moskova Knezliği’nden Deli Petro’ya ve sonrasına dek Rusya’nın birincil devlet politikası sıcak denizlere kavuşma olagelmiştir. Rusya böylelikle mücadelenin, stratejinin orta yerinde olacak, paylaşımlarda paysız kalmayacak, ‘sürekli konuk’luktan kurtulacaktı. Bunun için kullanılabilecek iki yoldan biri Karadeniz’in batısından geçiyordu, gerek Balkan devletleri gerekse köprünün ucundaki Türk devleti sıcak denizler iniverme düşlerini Karadeniz’in soğuk sularına bulayıverme ile karşılayacak güçteydi. Geriye yalnız Kafkaslar kalıyordu. Bu topraklarda etnik çeşitliliğe paralel olarak irili ufaklı pek çok özerk/bağımsız bölge bulunuyordu. Sık sık birbirleriyle çatışmaktan geri durmayan bu devletçikler arasında ‘devlet’ statüsüne en yakın, en kurumsallaşmış siyasi yapılanma Gürcistan’dı.
Rusya, Kafkasya’daki parçalanmışlığı politik koz olarak kullanıp güneye inmeyi I. Dünya Savaşı’nda kısmen, II.’sin de ise bütünüyle başardı. Brest-Litovsk Anlaşması’yla barış yolu aralanan Türkiye-Rusya ilişkileri 1930’lu yıllarda gün yüzüne çıkan faşizmin getirdiği kamplaşmayla buharlaştı. Türkiye tam anlamıyla iki arada bir derede kalmış, ne Amerikan rozetini asmış, ne de Rus kaputunu takabilmişti. Savaş sırasında Batum ve Ardahan S.S.C.B.’nin somut talepleri arasındaydı. Bir kez daha Kafkaslar, kara sınırı olmayan Türkiye ile Rusya arasında geçit fonksiyonunu yerine getirerek Rusya’nın güneye inmesinin yolunu açmıştı.
Kafkasya’nın askeri lojistik anlamda başlıca iki geçidinden Daryal, ilginçtir, Ruslar tarafından “Gürcü askeri yolu” biçiminde adlandırılır. Gürcistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından otoritesini bu bölgede sürdürmek isteyen Rusya bu yolu hep açık tutmanın peşinde olageldi ve geçit parçalanmadan sonra önemini artırdı. Daryal’ın başka bir özelliği Kafkasya’yı yalnız coğrafi olarak değil, askeri, politik, sosyal panorama bakımından da iki parçaya ayırması. Derbent geçidi ise Hazar denizi kıyısında aynı işlevi görmekte.

Siyasi yapı
Onlarca farklı halkın yaşadığı Kafkasya, siyasi yapısıyla tam bir devlet cenneti. Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan gibi bilinen siyasi otoriteler dışında aralarında Krasnodar Kray, Kabardin-Balkar’ın da bulunduğu adı duyulmamış pek çok özerk yönetimle çokuluslu dokusunun işaretlerini veriyor. Rusya’da 11, Gürcistan’da 3 olmak üzere özerk bölgeyi içinde barındıran Kafkasya’da siyasi otorite sayısı 18’i buluyor.

Yılbaşı çamları Bitki örtüsü konjonktürel öneminden aşağı kalmayan Kafkaslarda yeşilin her tonunu sergileyecek çeşitlilikte ormanlar köylülerin temel geçim kaynağı. Köylülerin bütününün orman köylüsü olduğu bile ileri sürülebilir. Alp dağlarını gölgede bırakacak ölçüde eldeğmemiş topraklar, teninde eğlence günlerini renklendirecek gösterişte çamları besler, büyütür.

Etnik ve linguistik yapı
Bugün Kuzey Kafkasya’daki cumhuriyetlerde, diğer bir deyişle Rusya’nın asıl nüfuz bölgesinde, kolaylıkla öngörülebileceği gibi, genel resmi dil Rusça; Rusça yanında, ayrıca 20’den çok yerel resmi dil (ya da edebiyat dili) var. Güney Kafkasya’da ise, coğrafi açıdan bölümlemek gerekirse Karadeniz kıyısında Gürcistan, Hazar Denizi kıyısında Azerbaycan, bu iki ülkenin güneyinde de Ermenistan bulunuyor. Bu bölgede resmi dil genel olarak Rusça değil, Ermenice, Gürcüce vd. devlet dilleri. Etnik çeşitliliği bir nebze olsun yansıtmak gerekirse kuzeyde Abhaz, Abaza, Şapsığ, Adige, Çerkes, Kabartay, İnguş, Çeçen ve Dağıstanlıların çoğu, Avar, Dargi, Lak, Lezgi, Tabasaran, Rutul, Agul ve Tsahur halkları yaşıyor. Güney Kafkasya’da Gürcüler, Svanlar, Megreller ve Lazların yanı sıra Ahıska Türkleri ile Azeriler gibi Türk kökenli halklar bölgenin sakinleri olarak gösterilebilir.

Siyasi panorama Gürcistan’a bağlı Abhazya ve geçtiğimiz günlerde Rus askeri operasyonuna uğramış Güney Osetya, Azerbaycan’a bağlı Karabağ, tek yanlı bağımsızlık ilan etmiş durumda. Şimdi sona ermiş görünen çatışmaların görünür nedeni Gürcistan’ın ayrılıkçı Güney Osetya girişimlerini bastırmak için bölgeye birlik göndermesi ve Rusya’nın Güney Osetya’nın çıkarlarını korumak için askeri müdahalede bulunması.
Kafkaslar’daki hareketlenmeler değerlendirilirken bölgedeki tarihsel, politik, kültürel dokunun göz önünde bulundurulması gerekliliğini savunuyorum.
**Faruk Turinay: Araştırmacı/Yazar

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan