Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 20
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 3 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 216 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 221 Gün Gelmedi
atlantis 242 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 251 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 254 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Liderini arayan GÖLE
Yazar Fakir - Ağustos 20 2008 - 13:15:19
Liderini arayan GÖLE?/Alparslan Kaya

Alparslan Kaya 13. Ulusal Göle Kaşar Festivali'nde yine yabancı hastalığımız hortlamış, en üst seviyelere çıkmıştı. Festivalde şov yapmak için gelen, Göleli olmayan siyasilere karşılama töreni hazırlayan Göleliler, ayaklarına bir halı sermedikleri kalmıştı. Değinmeden geçemeyeceğim, bütün olumsuzluklara rağmen karşılama törenlerinde hiçbir eksiklik yoktu.
Festivalde şov yapacak siyasilerin adamları bir kaç gün önceden İstanbul ve Ankara'dan gelip Göle'ye yerleşmiş, ağaları Göle'ye girerken memleketin kurtarıcısı gibi karşılamak için insan sayısını artırmak için bütün hazırlıklar tamamlamış ve şehre gelmeden 3-5 saat kala konukları karşılama komiteleri Göle'nin Büyük Altunbulak köyü sırtında davul zurnalarla bekliyorlardı. Ağaları gelince de Göle'yi kurtaracak gibi karşılayıp, Festival alanına getirilerken çevresini sarıp boy göstermeleri liderini arayan bütün Gölelileri derinden üzmüştü.
Bu gelişmeleri izlerken bir an Göle'yi bir ağacın bütün dalları budanmış, gölgesini kaybetmiş, ilçe insanın kızgın güneşin altında olduklarını hissettim.
Biraz geri gidersek görürüz. Kars Ardahan Iğdır'ın en güçlü ilçesi Göle üzerine oynanan oyunlar festival alanına taşınınca, Kadıoğlucular, Çapancılar, Saffetçiler ve Ensarcılar olarak dörde bölünen Gölelileri seyretmekte başka acı veriyordu.
Bir zamanlar siyasete yön veren Göle, çevre illerin insanlarına siyasi ders veren Göle lidersiz kalmış, başkalarını karşılamak için bir birini ezerek törenler düzenliyordu.
Ama gerçeklerin çok inatçı olduğunu da unutanlar Gurbette başka partili olduğunu söyleyen ve Göle kimliğini en iyi şekilde savunduğunu söyleyen bazı Göleliler de bu karşılama komiteleri içinde kendini gizliyorlardı. Ama en önemlisi festivalde gerçek yüzlerini göstermişlerdi. Bu ibret tablosu Gölelilerin tepkisine neden olmuş ve bu toplumu izleyen bütün Göleliler yüreklerinde aynı acıyı hissettirmişti.
Basın aracılığıyla o isimlerden bahsetmenin çok yanlış olduğunu bildiğimden dolayı isimlerini yazmaya gerek görmedim. Bazı Göleliler bu şovmenlerin uçak parasıyla Göle'ye gitmenin doğru olmadığını, gelecek kuşaklara kötü örnek olduğunu söyleyerek özür dileyenlerde Göleli kimliğinin her zaman güçlü olacağı ve kazanacağına inandığını göstermişti.
Bütünlüğü tehdit eder
Yapılan yanlış politikalar yüzünden Göle kimliğine, Göle'nin yapısına, Göle'nin bütünlüğüne, birliğine, kardeşliğine ne kadar zarar verdiğinin de bilincinde olmalıyız.
Bakınız 22 Temmuz genel seçimlerinde AKP'den bir Şavşatlı, bir Şenkayalı girdi. AKP il ve ilçe yöneticileri buna karşı çıkıp siyasi duruş sergileyemediler. Eğer öyle bir duruş sergilenseydi, Göle'nin gelecekteki siyasi gidişatına yeni bir yol çizilmiş olunurdu. Bana göre 22 Temmuz seçimlerinde siyasi partilerin Ardahan'ın en büyük ilçesi olan ve 3 ilçesi kadar da büyük bir ilçe olan Göle'yi siyasete ortak etmemeleri Gölelileri hiçe saymış, Göleli'yi dikkate almamışlardır. Diğer partiler da aynı şekilde ne birinci sırayı nede ikinci sırayı vermediler. Bu siyasi tükeniş ne siyasetçiye yakışır ne bize yakışır, ne Göle'nin sahiplerine yakışır, ne de Gölelilere yakışır.
Şimdi gurbetteki örgütlü gücümüzü parçalamak için oynanan oyunlar, yapılan senaryoları görüp geri dönmenin zamanı geldiğine inanıyorum.
Bu şehrin insanlarını bir birine düşürüp, düşman etmek isteyen, birbirinden soğutan, bizi kavgalı ortamlara çekenlerin oyununa gelmeyelim. Yok mudur bu şehri yönetecek bir Göle'li, yok mudur festivallerde karşılanacak Göleli bir lider diyenlerin feryatlarına duyarlı olmalıyız.
Son olarak bir konuya değinmek istiyorum, Aydınların ismi neden Göle'de yaşamıyor?
Göle yıllarını demokrasiye harcamış, bir sürü bedel ödemiş, ama bir aydının isminin yaşatılması için ne bir caddeye, nede bir sokağa isimleri verilmemiş. O zaman akıllara bir soru geliyor, Göle bir asıra yakındır demokratik çağdaş cumhuriyete omuz vermiş bir ilçe de aydınların isimlerinin Göle'de yaşamasını kim istemiyor? Bunun içinde yetkililer aydınların yaşaması için işe başlamalıdırlar diye düşünüyorum.
alpkaya36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan