Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 60
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
ARINDIRILAN CUMHURİYET!
Yazar Fakir - Eylül 11 2008 - 06:24:01
ARINDIRILAN CUMHURİYET! /Alper Akçam

Alper Akçam 26 Temmuz 2008 tarihli Taraf Gazetesinin manşeti: "1923'te kuruldu, 2008'de arınıyor"… Arınan, ya da "arındırılan" kim? Cumhuriyetimiz…
Taraf Gazetesi'nin yazdığı somut gerçekliğimizdir: Taraf'ın da tarafı olduğu emperyalist odaklar ile bir şekilde o kervana katılmış sözde aydınlarımız, Cumhuriyet'imizi el ve güçbirliği ile iyiden, güzelden, doğrudan, onurlu duruştan, özgür düşünceden arındırma çabasına girmişlerdir!…
Konya'nın Balcılar ilçesinde kaçak çalışan Kuran Kursu'nun yıkılmasıyla 18 genç insan ölüyor 25 de yaralı var… Olaydan sonra basına yansıyan araştırmalara göre tüm ülke çapında 6.000'e yakın Kuran Kursu var. Bunların birçoğu kaçak… Ülkenin en önemli yer üstü ve yeraltı kaynakları uluslararası emperyalizmin sömürü şirketlerine "babalar gibi" satılırken, metropollerden köylere uzanan tarikatlar, kurslar ağı ile "itaatkâr ve duacı" yeni bir kuşak yetiştiriliyor.
Yıllardır kültürel ortamımızın ana gündemini oluşturan "Erken Cumhuriyet Dönemi Kültür ve Eğitim Politikaları", Mayıs-Haziran aylarında Şerif Mardin tarafından yeni bir tartışma alanı içine sürüklenmişti. Mardin hocamıza göre Cumhuriyet'te bu yapının karşısına çıkan öğretmen, kitabı ve öğretmenle birlikte gelmiş "inşa", "iyi, doğru ve güzel"i kapsamayınca mahallenin "strüktürü" karşısında yenilgiye uğramış!!!
"…Gerçekten orada önemli bir şey var, aynı zamanda öğretmenin dünya görüşünde iyi, doğru ve güzel olmayınca, işte orada olan diğer elemanlar geliyor. (…) "Çünkü bu alanda yalnız mahalle yok, mahallenin içindeki cami var, caminin imamı var, imamın okuduğu kitaplar var, tekke var, tarikat var, külliyeler var, esnaf var,vs." (" (Milliyet, 24 Mayıs 2008, Radikal, 25 Mayıs 2008)
Şerif Mardin'in yeniymiş gibi görünen bu bakış açısı ve saptaması, aslında yirmi yıldır başkaları tarafından başka şekillerde yinelenip duruyor. 90'lı yılların başında, ABD'nin Orta Doğu politikalarına şiddet, bomba, katliam, çocuk ölümleri, insanlara ekmek yerine bomba yedirme, su yerine kurşun içirme içeriği iyice eklemlenirken, ülkemizdeki kimi "aklıevvel demokratlar" da el ve güçbirliği ile bir "Erken Cumhuriyet Dönemi" kültür politikaları eleştirisine girişmişlerdi. Eline bir tutam tuz alan hıyar yemeye koşuyordu! Batılı Türkologlar Eric Jan Zürcher'in, Etienne Copeaux'un açtığı kapıdan sözde demokrat aydınlarımız koşaradım geçiyorlardı.
Hoca ile öğretmen ilişkisi, Osmanlı Batılılaşma çabalarının başladığı tarihlerden beri eğitim ve kültür politikalarının odağında oturan bir ikilem olarak yer almıştır. Şerif Mardin'in "hoca öğretmeni yendi" değerlendirilmesi, "işkembe-i kübra"dan atılmış tabansız bir sözdür; o kadar. Cumhuriyet içinde etkileri giderek artan kimi çevreler, ABD telkin ve yönlerdirmeleri ile imam-hatip'ten ve hocadan yana tavır koydukları için öğretmen yenilmiş göründü… 1950'den sonra Demokrat Parti'nin eğitimi teslim etmek için çağırdığı ABDli uzmanlardan Dr. Kate V. Wofford'un 1951 tarihli raporuna göre, Beşikdüzü, Pulur, Düziçi, Kepirtepe, Dicle Köy Enstitülerine başvuran 2660 öğrenciden ancak 362'si kabul edilip diğer 2298'i geri çevrilmiştir. Raporu aktaran Fay Kırby'ye göre bu rakamlar çok tipik olmayıp başvurular çok daha yüksek düzeydedir. 1953 yılında 2000 adayın başvurduğu bazı enstitülere ancak 50 öğrenci alınmıştır (Fay Kırby, Türkiye'de Köy Enstitüleri, s 411, 412.)
DP döneminde de halk Köy Enstitüsü istediği halde, 1937 yılında sayıları O'a düşmüş imam-hatip okulları açıldı… Yeneni de yenileni de belirleyen siyasal iktidarlar oldu…
Emperyalizmin özgün değerlerinden "arındırmaya" çalıştığı Cumhuriyet tarihimizde ilk hücum edilen yer Köy Enstitüleri olmuştur… Çünkü orada, iyi, güzel ve doğru, halk kültürü üzerinden özgürce filizleniyor, canlı, direngen çiçekler açıyordu…
Köy Enstitüleri'nin iyiye güzele, doğruya nasıl baktığının ilk işareti eğitmenler hareketi sırasında uç vermiş… 1936 Temmuzu'nda Eskişehir Mahmudiye'de başlamış ilk eğitmen kursunu bitiren eğitmenler Ankara'ya getirilirler. 6.11.1936'da, Ankara Halkevi'nde Aka Gündüz'ün Yarım Osman adlı oyunu ile kendi tasarladıkları Çoban adlı doğaçlama piyesi oynarlar. Sorun, köy çocuklarına yalnız ABC'yi öğretmek değil, özgür estetiği canlandırmak olarak görülmüştür... "Köy öğretmen namzetleri kendi oyunlarından evvel Akagündüz'ün Yarım Osman isimli iki perdelik bir oyununu oynadılar. Eğer kendi oyunlarını görmeseydim Akagündüz'ün oyununun köy hayatından alınmış iyi yazılmış, iyi oynanmış bir oyun olduğuna hükmedecektim. Akagündüz darılmasın ama, köylü dayılar köy piyesi yazmak ve tertip etmekte kendisini bastırmışlardır. Gördüğüm eserlerle tabiilik ve seyirciyi kavramak hususunda mukayese kabul edecek ne sahne muharriri, ne de aktör tasavvur etmiyorum. Köylüye öğretelim derken onlardan birçok şeyleri öğrenmeye muhtaç olduğumuzu keşfedeceğiz." (Ahmet Emin Yalman, Vatan Gazetesi, 18 Kasım 1936, aktaran Fay Kırby, Türkiye'de Köy Enstitüleri, s 135.)
İyi, güzel, doğru hangisi?
Gelin, elimizi vicdanımıza koyalım, namusluca karşılaştıralım…
Bir yanda yıkılan kaçak kurs yapısında can veren 18 genç canımız ve olayı büyük bir hoşgörü ile karşılayan yakınları, bir yanda kendi oyunlarıyla izleyenleri büyüleyen, açlık ve yoksulluğun iyiyi, güzeli yaratmak için engel olamayacağını gösteren Hamidiye eğitmenleri.
Bakalım "arındırma" hesapları tutacak mı?
Ya da, İsmail Hakkı Tonguç'un Ankara Halkevi'nde Cumhuriyet aydınlığı önüne çıkmış eğitmen-halk oyuncularının çocukları, iyiyi güzeli ve doğruyu kuran bir halk olarak, emperyalizmin kültür saldırısına direnebilecek, kendileri için varolmayı başarabilecek mi?
Her şeyi zaman gösterecek; halka ve onun çoğul kültürüne inananların, gönül verenlerin kararlılığı gösterecek…
alperakcam@gmail.com/8 Ağustos 2008

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan