Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 62
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BOL RAKILI-ŞARAPLI KAZ GECELERİNE ..
Yazar Fakir - Eylül 18 2008 - 19:51:50
FESTİVALLERDEN BOL RAKILI-ŞARAPLI KAZ GECELERİNE/Av.Cansever KORKMAZ

Av.Cansever KORKMAZ Kuzey yarımkürede yer alan Türkiye gibi ülkelerde artık yazın son demleri yaşanırken, sonbahar da kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı.
Nasıl ki Çarşambanın gelişi Perşembeden belli ise artık sonbaharın gelişi de kışın gelişini işaret eder ..

**Kral Çıplaktır demişiz ..

Esenyurt’ta yayın yapan bazı yerel gazeteler de ve Internet sitelerinden festivallerle ilgili izlenimlerimi daha önce anlatmıştım.
O yazımda özellikte Göle’de yapılan festival ile yine aynı gün Çıldır’da yapılan festivalleri karşılaştırmıştım. Bu karşılaştırma bire bir yaptığım gözlemlerime dayanmakta idi. Yani gazetecilik diliyle “Doğru, Objektif ve Tarafsız” olarak anlatmıştım, anlatmaya gayret etmiştim ..
Bu anlatımımdan dolayı hemşehrilerim, ‘ağzına sağlık yıllardır söyleyemediğimizi sen söyledin, kanayan bir yaramıza parmak bastın’ diyerek beni tebrik ettiler. O yazımızla halkımızın yıllardır bir türlü dile getiremediği bir durumu dile getirdik. Amiyane tabirle, biz belki de bilmeden (!) “Kıral Çıplak” dedik.
Özellikle Çıldırlı hemşehrilerimin seçerek bir yerlere taşıdığı ve zengin ettiği büyüklerimizin Çıldır’a hiçbir yatırım, yani bir tuvalet dahi yapmadıklarını gözler önüne serdik. Amacımız, seçilmiş, zenginleşmiş insanları karalamak, kötülemek ve çamur atmak değildi.
Çünkü; ‘Çıldırlının oyuyla makam, mevki ve para sahibi olan seçilmiş hemşerilerimizin Çıldır halkına karşı vefa borcu vardır. Bu borçlarını da ödemek zorundadır ..’ demeye çalışmıştık o yazımızda ..

**Gelelim festivallere ve geceler ..

Artık festivallerde seçilmişler başta olmak üzere birilerinin boy gösterme sevdasından vazgeçmeleri gerekir. Çünkü, festivaller adeta, ‘ego tatmin yeri’ olmuştur.
Önce, ‘Çıldır ilçesine ve Çıldır halkına ne verdinde, şimdi gelmiş festivallerde boy gösteriyorsun.’ denmelidir ..
Ve; Çıldır’dan çıkmış, seçilmiş büyüklerimizin artık şapkayı önlerine koyup, düşünmeleri gerekir.
Ülkemizde hem yerel seçime hem de genel seçime fazla zaman kalmadı. Yarın insanlarımızdan oy isterken sormazlar mı, ‘Çıldırlılar için ne yaptınız, hangi eseriniz var, kaç tane iş adamı ve esnaf yarattınız İlçemizin umumî bir tuvaleti bile yok ..’ derler ..
Yani bir yerde halkın sabır taşı çatlar sonrada, ‘Çıldırlılar bizlere sahip çıkmadı’ demeye hakkınız yoktur.
Bu nedenle, artık hepimiz “Kral Çıplaktır” deyip, bunu kabul edelim ve de el ele vererek, çıplak olan krala/krallara güzel bir elbiseyi birlikte dikelim.
Bazı dernek başkanlarının cebine üç beş kuruş koyup, ‘bakın bizlerde Çıldır için, Ardahan için çalışıyoruz’ deme sevdasından vazgeçmelidir.
Çünkü; bunları babalarımıza ve dedelerimize yıllarca yutturdunuz. Ama yeni yetişen nesillere asla yutturamazsınız. Bu nedenle dernek başkanlarının cebine üç beş kuruş koymayı da bırakın diyoruz.
Çıldır halkı için çalışın. Çünkü; insanlar bıraktığı eseriyle anılır. Festivaller ertesi sabah unutulur. ‘Festivaller kötüdür’ demiyoruz, yanlış anlaşılmasın. Ama amacına ulaşan, unutulmayan, geliştirilen festivaller, etkinlikler olsun diyoruz.

**Bol Rakılı-Şaraplı Kaz Geceleri ..

Kış mevsiminin ve yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte yine bol rakılı ve şaraplı kaz geceleri de düzenlenmeye başlanacaktır. Kirasını ödeyemeyen veya kağıt üzerinde gözüken çoğu dernekler geleneksel hale getirdikleri, ‘Bol Rakılı ve Şaraplı Kaz Gecelerin yeniden düzenlemeden önce şunları düşünmelidirler .
Garibim dernekler düzenledikleri geceler öncesi zar zor üç beş bilet satarlar, üstüne birde ceplerinden para koyup, restoran sahiplerini zengin ederler. Bir gecede 10-15 bin YTL.’yi restoran sahiplerine teslim ederler. Bazıları ise borç senedi veya kefil göstererek, orada rehin kalmaktan kurtulurlar. Bu gecelere birde seçilmiş ünlü insanları davet ederler. O seçilmiş büyüklerimiz çoğu zaman bilet almadıkları gibi birde kalabalık bir gurupla gecelere gelirler, ‘sanki Osmanlı Ordusu Viyana Kuşatmasına gidiyor ..’ gibi içeri girerler.
Bol Rakı ve Şarap içip, birde kazın en lezzetli yeri olan budunu yerler. Sonrada mikrofona alıp, Köroğlu misali uzunca birde nara atarlar ve geldikleri gibi yine kalabalık güruhla başka bir kaz gecesine giderler.
Bu seçilmiş büyüklerimize halk belki saygıdan belki örf ve adet gereği bir şey demiyor, ama insan bir düşünür, ‘bu kadar yedik içtik. Viyana kuşatmasına gider gibi kalabalıkla geldik. Her şeyin bir bedeli var, bunun bedelini kim ödeyecek?’ diye bile demezler ..
Ey büyükler!..
Derneklerin düzenlediği kazlı, şaraplı gecelerine gelirken ya bir bilet almışsınız yada hiç almamışsınızdır. İnsan bir düşünür. En az üç beş milyarlık içki içtiniz. kazın en iyi yeri olan budunu yediniz, üstüne üstlük birde naranızı da attınız, ‘iyide, bu hesabı kim ödeyecek?’ diye ..
Büyüklerimiz bunları düşünmezken, bizim dernek başkanları da, ‘falan kişi bizim gecemize geldi.’ diye her yerde övünürler.
‘İyi de kardeşim o övündüğün kişinin sana kaç lira menfaati oldu? Bir hesabını yap bakalım.
Bu hesabı yapmasan da sana bir tavsiye ..
Gece düzenlemeden önce dernek yeri için bütçene uygun bir yer tut. Gerekirse geceyi derneğinde veya düğün salonlarında daha ucuza yap, bin bir güçlükle topladığın parayı neden bir gecede deniz kenarında ki o lüks restoran sahiplerine veriyorsun, sonra da bu durmadan övünerek bahsediyorsun.
Ama içine düştüğün, hesabını veremediğin o zor şartlarını bir ben bilirim, birde tüm hemşerilerimiz ..
Son olarak;
Dernek başkanlarına özellikle sesleniyorum .
Düzenlediğiniz gecelerde Türk usulü hesap ödemeyi bırakın, geceleri Alman usulü yapın ..
‘Başkası yesin, içsin, narasını da atsın ama hesabı gariban köylü, ya da dernek ödesin’ politikasından vazgeçin .. Bunu lütfen bırakın. Zaten halkımız yeterince ezilmiştir. Birde sizler halkın duygularını istismar etmeyin. Derneğinizi bir Tacir gibi işletin. Seçilmişlerin önünde eğilmeyin ..
Unutmayın ki; Onları halk seçti. Halk olmazsa onlar olmaz, en büyük halktır. Lütfen artık hem oy verip, hem de önlerinde bir metre eğilmeyin, kırılın ama asla eğilmeyin ..

*Esenyurt Çıldırlılar Dernek Başkanı
avukatcanseverkorkmaz@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan