Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 183
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Gurbetten Mektup Var
Yazar Fakir - Eylül 24 2008 - 08:04:49
Gurbetten Mektup Var/Engin Kasap
MEB, 12 Vilayette kurulacak yeni üniversiteye binası yapacak, Ardahan’a yok

Engin Kasap MEB, 12 yeni üniversite binası yapacak
Ankara (AA)- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni kurulan üniversiteler arasından ihtiyacı olan 12 üniversiteyi belirleyerek rektörlük ve fakülte binaları yapacak.
MEB Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Abdussamet Arslan, projenin, MEB'in İMKB ile imzaladığı protokol çerçevesinde yapılacağını belirterek, ''Biz Türkiye genelinde bu okulları yapalım derken, Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın böyle bir talimatı oldu. İmkanı olmayan yeni üniversitelere Bakanlık bünyesinde bir şey yapın dedi. Biz de İMKB protokolünü uygun gördük'' diye konuştu.
Yeni kurulan üniversiteler arasında ihtiyacı bulunan 12 üniversite tespit ettiklerini belirten Arslan, projelerin 5'inin fakülte binası, 7'sinin rektörlük binası olduğunu söyledi.
Bu binaların ilin tarihi ve kültürel dokusuna uygun mimari projelerini hazırlattıklarını anlatan Arslan, önümüzdeki günlerde ihale çıkacaklarını bildirdi. Arslan, ''Kış mevsiminde çalışmanın mümkün olduğu yerlerde binalar 2009 yılında, kışın uzun sürdüğü yerlerde ise 2010 yılında teslim edilebilecek''
dedi.
Projenin uygulanacağı üniversiteler şunlar:
''Adıyaman Üniversitesi, Osmaniye Korkutata Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Karaman Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi.''
*Haber- Milliyet Gazetesinden alınmıştır

**Başımı dayadığım tirenin camından Yenikapı istasyonunun bahçe duvarlarında yazan bir yazı okudum.
"Gurbetti Oyuncaklarımız bozup yaptığımız, Ne güzel günlerdi gurbette oynadığımız " şimdi gurbetteyim ama yüreğim sılada, özüm, ruhum Ardahan'da.
Sevgili Fakir Yılmaz'ın Internet ortamında yayınladığı www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com adlı internet gazetesindeki haberlere göz atıp, radyoda Kürtçe bir ağıt dinliyorum.
Kendimi avutmaya çalışıyorum ama nafile, yüreğimin sıkışmasına, ruhumdaki sıkıntıya sebep gazetede okuduğum haberdi.
Bilindiği üzere, ‘Üniversitesiz il kalmasın’ diye son çıkarılan kanunla Ardahan bir Üniversite kurulmasına karar verildi .
Ancak, yukarıda ki haberi bir kez daha okursanız, yeni üniversitelere MEB’in bina yapacağını ve bu iller arasında Ardahan yok .. Aslında sevinmemiz lazım, demek ki bizim Fakülte ve Rektörlük binasına ihtiyacımız yok. Lakin Ardahan'ı yakından bilen, sorunlarını takip eden biri olarak üzüldüm.
Geleecğimize sahip çıkın .. Kafkasların bağrından kopup gelen Ardahan'ı ata toprağı, vatan belleyen insanımıza yapılan ayrımcılık içimi acıttı. Sekiz ay kışını, karını çektiğimiz ama inadına vatan, inadına toprak olarak sahiplendiğimiz serhat şehrimizde ne bir fabrika, ne bir üretim tesisi var.Okullara gelince dökülüyoruz.Yapılan sınavlarda başarı oranları her yıl düşmektedir.
Belki Üniversite biraz soluk aldırır, hiç olmasa orada okuyan çocuklarımız hayata daha iyi tutunur, insanca yaşama koşullarına kavuşur diye ümit etmekteyiz.
Ama gel gör ki, gözü kör, kulağı sağır İdarecilerimize göre Ardahan'ın Üniversite binasına ihtiyacı yok.
Eh arkadaşım bize müstahak, sen seçimlerde bütün Türkiye'nin aksine bağımsız belediye başkanı seç, kendi evlatların dururken başka İlden gelen … Milletvekili olsun, seçip gönderdiğin adamlar koltuk sevdasında, seçimden seçime Ardahan'lı olduklarını hatırlasınlar. Eh olacağı bu.
Nedendir bilmem ama işe yaramaz insanların bahsi geçtiğinde onlara "at hırsızları" diyesim gelir.
Şimdi havalar soğumakta, vatandaşım kışlık yakacak, un,çay, şeker derdinde. Zaten Gençler, çocuklar gurbete dağıldı. Orada kalanlar üç beş ihtiyar. Birde hala inadına Ardahan'da yaşamaya, topraklarımıza sahip çıkmaya uğraşan dostlarımız var.
Sevgili dostlar, bu yazıyı okuyan hemşerilerim nerede hangi şehirde olursak olalım. İlk işimiz Milli Eğitim Bakanlığına bir mektup, bir imeil göndermek olsun. ‘Ardahan'a Rektörlük ve Fakülte binası istiyoruz’ diye. Önümüzde yerel seçimler var. Eğer bugün iktidar olanlar sesimizi duymayacaksa, bizlerde seçimlerde konuşmalıyız. Dilimiz sandık, sözümüz sandık olmalı.
Bugün kundakta veya beş, altı yaşında olan çocuklarımızın gelecekleri için, Ardahan için bir şeyler yapalım.
Şimdi Radyo'da " Ardahan'dan gelen tatar, kamçısını atar tutar" türküsünü dinliyorum.
Ekmek kaygısıyla yollarına düştüğümüz gurbet bir yanımızı yetim, bir yanımızı öksüz bıraktı. Beton binaların gölgesinde, memur, işçi, kapıcı olduk. Emeğimizi üç kuruşa sömürdü kapitalist düzen. Okumamı , aydınlanmamız istenmedi.
Bir zamanlar Anadolu'dan yükselen ses, yanan meşale Köy Enstitülerini kapattılar. Behiye Üçok' Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Ümet Kaftancıoğlu' nu öldürdüler, koca çınarları sürgünlerde, hapislerde köreltmeye uğraştılar. Hala da uğraşmaktadırlar.
Körü körüne inanmayan, biat etmeyen bir yapımız var. Haksızlığa direnen, yanlışın, kötülüğün yanında yer almayan, tabiata, sisteme, bütün haksızlıklara direnen benim güzel dostlarım, Damal'da Türkmen, Çıldır'da Terekeme, Göle'de Kürt Ardahan'ın merkezinde Yerli, velhasıl bütün canlar, haydi bir mektup, bir imeil gönderelim ve Ardahan'lı olduğumuzu bu topraklara sahip çıktığımızı hatırlatalım. Hepinize selam, sevgi ve saygılarımla.
kaleardahan@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan