Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 45
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
UMUT
Yazar Fakir - Eylül 30 2008 - 23:01:04
UMUT/Alpay Korkmaz

Ne yarından nede bu günden bir beklentim yok gibi durmak ve düşünmemek ne kadar zor.Anlamsız dertler yumak olmuş boğazımda düğümlendikçe yutkunamıyor ve soruyorum neden, niçin böyle diye kendime. Kendime diyorum çünkü soracağım ve beni anlayacak bir tek ben kalmışım etrafımda. Sorular derken giderek anlamsızlaşan sözler, dem vurulan edebiyatın en köhne cümleleri düşüncelerime tercüman oluyor. Kafamda oluşan boşluklar ne kadar acı verdiğini bilemesiniz.
Sormanın eleştirmenin kolay olduğu bir ülkede yaşıyorum, cevabının ya susturmayla yada umursamazlıktan gelmeyle verildiğini de görüyorum. Her şey aslında özünde doğru gibi geliyor insana ama giderek berraklaşan kafamda bunların her insan için geçerli olduğu asıl olanın beynimizde kendi doğrularımız ve bize yanlış gelen olayların bize rahatsızlık vermesinden başka bir şey olmadığını gördüm.
Hey gidi hayat sen gerçekten tuhafsın ve manasız gibi görünen isim takılmış bir ifadeden öte bir şey değilsin. Yılmadım kararım bu yönde kim galip gelecek, senin ben den üstün yanın çok bunu da biliyorum ama unutma ben de insanım özünde, tek başına bir dünyayım ve benden çok var, sen ise birsin, hayat kim daha çok oldu açık olarak gürdün. Ama savaşta çokluk değil istikrarlı, hedefleri tam olarak belli olanın kazandığı da ortada. Yılmak yok nede olsa sere serpile hayatı yaşıyorum ve vurdumduymaz olmak için çalışıyorum. Önemi varmı başkalarının, ne dersin? Hayat seninle dost olsak başarabilecek miyiz?
İşte meselem bundan sonra başlıyor karşı tarafın seni kandırmaya çalışması, senin bunu hissetmen ve alttan alman gerçekten zor gibi ama işte hayat denen karşıma almış savaştığım sözcük gel de bir yol bul bulabilirsen. Sorular kafamda ve ben yine düşünüyor susuyorum.
Gidecek çok yerler var ama düşünmeden hatırlamadan yaşamak istiyorum. Geçici hafıza kaybı olsa da dünü unutsam sadece adım aklımda kalsa beklide ondanda şikâyetçi olacağım. Beğenmek zor bizler için ama hayat işte yapacak bir şey yok.
Sahiden hayat güzel olacak mı bizler için ve nasıl bir zamanın durumu geleceğimizi belirleyecek işte kırılma noktaları, durum bundan ibaret değimli. İşte umut anlatılması isteklere bağlı olan durum şimdi umut nedir diye soralım kendimize ve alalım isteklerimizi işte umut bu isteklere ulaşamama durumunun bütünü.
Umut yalnız olan için sevgili, ayağı olmayan için ayak, geleceği olmayan için gelecek, okumak isteyen için okumak ve dünyada gün yüzü görmemiş için cennet değimli sizce.
Soyutlaşan bu kavramın aslında dile getirmeye korktuğumuz isteklerden başka bir şey olmadığı gerçek değimli. Ben ise umut sözcüğünü insanların hiç bir zaman ulaşamayacağı ama ya olursa dediği bir his olduğunu düşünüyorum. Çünkü çok umutları olan insanlar tanıdım, son nefeslerinde bile onlardan geçmediler.
Hayat ve umut birbirini tamamlayan kelimeler, biri olmasa diğerinin olmama durumu var ortada. Peki hayata karşı duran kim ben miyim hayır, umut değimli?
Umut insanlar içinde yasaksız olan korkusuz olan, nazikçe isyan biçimi yaşadığımız olumsuzluklara karşı. Umutsuz bir yaşam hayatın zaferidir. Terside anlamsızlaşan bir yaşam ve amaçsız günler.
Umut sen hep düşüncelerimizde ol ve bize yaşama sebebimizi unutturma……

korkmaz_alpay@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan