Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 77
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Ters köşe ..
Yazar Fakir - Ekim 24 2008 - 19:41:03
Cumhurbaşkanı Karslıları nasıl ters köşeye yatırdı?..

Mustafa Küpeli Cumhurbaşkanının toplantısında Kars Ters Köşeye Nasıl yatırıldı

Kars İş Konseyi toplantısında Karsın kalkınmasının önü kesilirken toplantı bitiminde herkesin yüreği sızladı.

Vali Mehmet Ufuk Erden başkanlığında milletvekilleri, Kars Belediye Başkan'ı Naif Alibeyoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Güvensoy, işadamları ve oda başkanlarından oluşan 18 kişilik Kars heyeti, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Meclis Başkanı Köksal Toptan ile bakanları ziyaret etmişti.

Kars Valisi Mehmet Ufuk Erdem ve Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun organize ettiği Kars'taki sivil toplum örgütleriyle, İstanbul'dan KAI eski Vakıf Başkanı Sn. İsmail Aytemiz ve Kars'ın sorunlarını anlatmak üzere Ankara'ya giden heyet, Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül, Başbakan Sn. Recep Tayip Erdoğan ve bakanlarla görüştükten sonra Kars havaalanında basına yaptıkları açıklamada çok mutlu ve umutlu döndüklerini söylemişlerdi.

Kars'tan Ankara'ya giden heyet, Kars'ın sorunlarını anlatmak ve hazırlanan projeleri sunmak üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile temaslarda bulundu.

Sn Gül; "Kars'ın kalkınması için çok büyük ve kapsamlı projeler getirirseniz destek sunar, proje maliyeti ne kadar ağır olursa olsun size ortak bulabiliriz, yeter ki Kars kalkınsın'' demişti.

Başbakanımız Sn. Recep Tayip Erdoğan ise "Kars'taki kalkınma ancak özel sektörün yatırım yapmasıyla mümkün olabilir. Karslı işadamlarını toplayın bir yemek vereceğim. O yemekte Kars'ın kalkınması için işadamları projeleriyle gelirlerse, benden isteyeceğiniz her türlü desteği sunmaya hazırım demişti.

Heyette bulunan Sn. İsmail Aytemiz ise Biz KAI Vakfı olarak. Sn. Başbakanımızı işadamlarıyla yemekte bir araya getirmek için uygun bir zaman ayarlayıp bu toplantıyı gerçekleştireceğiz diye gazetemize bir açıklamada bulunmuştu. Buraya kadar çok güzel.

Bazı iller kalkınmayı şansla, bazı iller güçlü siyasetçileriyle, bazıları insanlarıyla, bazıları iklim şartlarıyla sağlamıştır. Karsın kalkınması için hiç kimse katkı sunmamış ve AK Parti hükümeti 15 Milyar Dolar GAP' a yatırım yapınca Kars'a 80 yıldır yatırımın yapılmadığının utancı ile Kars'ın kalkınması için gerek Başbakan gerek Cumhurbaşkanı yatırım yapılması konusunda söz vermişlerdi.

Basına kapalı toplantıda Kars ters köşeye yatırıldı

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu hattının temel atma töreni, İsmail Aytemiz Spor ve Sergi Sarayı'nın açılışı ile Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin temel atma törenlerine katılmak için Kars'a gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kars'ın kalkındırmak konusunda daha önce Ankara'ya giden Kars heyetine söz verdiği için, Kars Valisinin organize ettiği Kars İş konseyi adı altıda yapılan Toplantıya katıldı. Toplantının oturum başkanlığını Kars Valisi M. Ufuk Erdem Cumhurbaşkanı Abdullah Güle verdi. Toplantı basına kapalı yapıldığı için basın dışarı çıkmış ama ben uyarı alana kadar içeride kalma kararı aldım.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kars'ın kalkınması için yoğun çaba göstermiş; Uluslar arası fon, hibe, kredi, özel şirketlerle görüşüp geldiğini beyan etmiş, her haliyle Kars'ın kalkınması için samimi bir şekilde çaba gösterdiği görünüyordu.

Bozuk organizasyon toplantıyı tersine çevirdi

Sn. Gül'ün verdiği sözleri yerine getirmesi için Kars Heyeti dersini çalışmamış, yatırım yapacak şirketler hazırlanmamış, projeler de ortada konumdan, O toplantının öncesinde yatırım yapacak insanlarla toplantının amacı hiç görüşülmeden, İş konseyi toplantısı öncesi gurbette ve Kars'ta yatırım yapacak firmalarla; bir toplantı, bir panel bile yapılmadığından, konunun ehemmiyetini kimse bilmeden, derneklerin yaptığı kaz gecesine gider gibi elini kolunu sallayarak geldiler.

Toplantı başladı ve cumhurbaşkanı tarafından toplantının amacı kısaca anlatıldı. Sn Gül:"Ben Kars'ın sorunlarını biliyorum. Şu anda sorunların dosyası elimde ama; yatırım yapacaklar çıksın ben gerek Türkiye, gerek uluslararası ve gerekse de özel teşebbüsün yatırım yapması için elimden geleni yapacağım" dedi. Toplantıyı Organize edenlerin Sn. Gül'e verdiği isimlerin başında İşadamı Resul Yıldız vardı. Ona söz hakkı verildi. Sn Yıldız Çok heyecanlı bir şekilde konuştu, arkasından konuşan İsmail Aytemiz toplantı bozukluğunu düzeltti. Yapacağı yatırımlar konusunda düşünce ve projelerini Sn. Gül'e aktardı, Gül de notlar aldı.

Listede Nuri Vatan vardı. O da 15 dakika balı anlattı ama bir proje vermedi yatırım sözü vermedi.

Gül toplantıya katılanları tekrar uyardı. Kars'ın sorunlarını bana anlatmayın ben

Biliyorum Kars'ın sorunlarıyla ilgili dosya önümdü duruyor. Sadece kim yatırım yapacaksa o arkadaşlar söz alsın.

Daha sonra Prof Dr Bingür Sönmez çıktı. Sarıkamış şehitlerini ben ve Ahmet Günay arkadaşım tek başına tanıttık demesi üzerine Sarıkamışlı ve şehitlerinin tanıtımına emek veren herkesin tepkisine neden oldu.

Salonda el kaldırıp uzu uzun Kars'tan ve kendisinden bahseden konuşmacılar oldu Toplantıda Borsalar Başkan Yardımcısı önemli konulara değindi. Toplantı amacına biraz yaşlaştı ama Yine kendisini öne çıkarmak için konuşma alanlar olunca, toplantının ipi koptu. Önüne gelen kendini öne çıkarmak için şov yaptı. Adeta bir dernek toplantısına dönüştürüldüğü için hepimizin içi sızladı. Sn. Gül yarın başka işlerimiz var deyip toplantıyı bitirirken çok üzgündü.

Kars'ın tarihi yerlerini dolaşırken bir ara Sn. Cumhurbaşkanıma toplantı nasıl geçti diye sordum. Gül: "Türkiye'nin hiç bir yerinde böyle verimsiz bir toplantı görmedim' diyince, Sn. Gül'ün Kars'ta yatırım yapacak İşadamlarının olmaması kanısına varması, bundan sonra Kars'a öyle bakacak olmasının üzüntüsünü yaşadık.

Toplantı bitmiş toplantıyı bilerek veya bilmeyerek provoke edenler, toplantıda şov yapanlar, toplantıyı iyi organize edemeyenler, Kars'ın kalkınması için bu büyük fırsatı yok etmişlerdir. Bu büyük fırsatı kaçırdığımız için bizim yüreğimiz sızlamıştır. Şimdi Başbakanla İş adamlarımızın yapacağı yemekli toplantıda aynı acıyı yaşamamak için bu toplantıdan ders çıkarmamız lazım.
mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan