Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 60
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
GENÇLİK VE CUMHURİYET
Yazar Fakir - Ekim 28 2008 - 23:17:43
GENÇLİK VE CUMHURİYET/Reşat Kılıç

Reşat Kılıç Cumhuriyet ülkemiz üzerinde işgal planları yapan emperyalistleri kovarak, çareyi mandacılıkta arayanları susturarak kuruldu.

Kuruluşundan çok kısa bir süre sonra cumhuriyet yeniden eski düşmanı emperyalistlerle kol kola girdi. Dünün işgalcileri " Batılı müttefiklerimiz" oluverdi. " Müttefiklerimiz" istedi,gençlerimiz emperyalist savaşlarda ÖLÜME gönderildi; topraklarımız ABD üslerine,ajanlarına " vatan " oldu; ekonomimiz yağmalandı. Cumhuriyetin beslediği zengin sınıfı, cumhuriyeti yabancılara sattı.

85. yılında cumhuriyeti, yakasında Amerikan nışanı, AB flaması ya da NATO arması taşıyanlar; "bağımsızlığı savunmak terörizmdir" diyenler yönetiyor !

Bu cumhuriyet, savaştan savaşa sürüklenirken, açlıkla ve zorbalıkla terbiye edilen tebaya "bundan böyle bey, ağa, paşa yok; efendi sensin " vaadiyle kuruldu.

Fakat adam yerine koyulacağı söylenen halkımıza, "odunu aday göstersem seçilir" diyenler başbakanlık etti. Artık padişah yoktu, kimse hanların tebası olarak yaşamıyordu; ama bu kez halk açlıkla, yoksullukla, işsizlikle, seçimden seçime sandığa gitmekten ibaret bir "demokrasiyle " başını kaldırıp hakkını aradığı zaman da copla, işkenceyle faili belli cinayetlerle terbiye ediliyordu.

85.yılında cumhuriyeti, "ayaklar baş olursa kıyamet kopar " diyenler, karşısına anasıyla çıkan işçiye köylüye küfretmeyi , "ananıda al git" demeyi " icraaat" sananlar yönetiyor!

Bu cumhuriyet, " Allah iradesinin dünyada ki tecellisiyim " diyen sultanlara, ağzından çıkan her söz "Allahın emri" sayılan şeyhülislamlara karşı kuruldu.

Laiklik ülkenin, dinin koyduğu kurallara göre değil, halkın çıkarlarına göre yönetilmesiydi. Laiklik, dinin ve din adamlarının siyasetin dışına çıkarılmasıydı. Ancak halkın iradesinden korkanlar, yoksulları yönetebilmek için hacılarla hocalarla, tarikatlarla, şeyhlerle kol kola girdiler. Yoksul köy çocuklarını bilimle, sanatla tanıştıran Köy Enstitüleri kapatıldı. Tarikat kursları açıldı. "aydınlatmakla" görevli liseler,üniversiteler gericiliğin yuvası haline getirildi.

85. yılında cumhuriyeti,şeyhlerin dizi dibinde bağdaş kuranlar, ülkenin başına kara çarşaf dolamak isteyenler yönetiyor.

Bu cumhuriyet, emperyalist işgale karşı ülke bütünlüğü için birlikte savaşan Türk ve Kürt halklarına kardeşlik vaadiyle kuruldu.

Tüm halklara eşit ve insanca bir yaşam sunmak yerine, halkların kardeşliğini dinamitlediler. Kürt ağaları, beyleri ile barışıp, kürt yoksullarına düşman oldular. Kimliksizleştirme, kişiliksizleştirme politikasını bilimden öne tuttular.

EYYY GENÇLİK...!

Bu cumhuriyet, harap olmuş bir ülkeye bakıp "bu küllerden yeni , özgür, demokratik bir ülke yaratacağız" diyen genç devrimci kuşakların iradaesiyle kuruldu.

Cumhuriyetin, “gençlerine ne mi oldu?" sen memleket meselesini unut, sizleri nasıl sömürüp soyduğumuzu unut, sizleri nasıl pazivize ettiğimizi unut ve derslerine çalış "denildi; siyaset okullardan, kapı dışarı edildi. Sadece siz gençleri siyasetten uzak tutmak değil, siyasetide sizlerden uzak tuttular.

Sizlere armağan edilen, gençliğe; yani gelecek umuduna, büyük ideallere, mücadele cesaretine ve azmine, yeni ve daha ileri olana duyulan düşmanlık bu yüzden...

85 yaşında işbirlikçilikle, halk düşmanlığıyla, gericilikle "ihtiyarlayan" bu ülke, bir kez daha gençliğe el açıyor.

Bu nedenle cumhuriyeti gericiliğin eşiğinden döndürmek için her yeri gerçek cumhuriyet kalesi yapmak için bir kez daha yürü üstüne üstüne yobazlığın. Bu yolda yenlız olmadığını bilerek..
resatkilic75@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan