Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 56
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Cumhuriyetçi olmak ..
Yazar Fakir - Kasım 02 2008 - 12:30:55
Cumhuriyetçi olmak…/Kasım Tırpancı

Cumhuriyet sistemi, insanın şerefine ve onuruna yakışan en müstesna bir idare şekli olduğu bilinen bir gerçektir. Hiç kimsenin Cumhuriyet sisteminden rahatsız olması mümkün değildir. Bugün Türkiye'de hayatta olan insanların yaklaşık olarak %90’nı Cumhuriyet sistemi kuşağıdır. Cumhuriyet kuşağından oluşan bugünkü toplumumuzun, Cumhuriyetin kazanımlarını, laikliği ve demokrasiyi tartışmasız olarak benimsediğinden kimsenin şüphesi yoktur.
Cumhuriyet sistemi, halkın kendi kendisini idare etme sitemi olması nedeniyle, halkın seçmiş olduğu Milletvekili ve bunların oluşturduğu Türkiye Büyük Millet Meclisine saygı duymak demokrasinin gereğidir. Bazı çevrelerin halkın oyu ile seçilen Milletvekili ve bunların kurmuş oldukları Hükümetleri "Cumhuriyet, laiklik ve demokrasi karşıtı" ilan edip, Ergenekon gibi illegal örgütler eliyle yıkma yoluna gitmeleri, çağ dışı olduğu gibi, Cumhuriyet sitemi, laiklik ve demokrasi anlayışı ile bağdaşan bir davranış değildir. Ülkemizde yıllarca Atatürk ve Cumhuriyeti maske edinerek "Sözde Atatürkçüler ve Cumhuriyetçiler" olmuştur. Özde Cumhuriyetçi ve Atatürkçü olan halkımız, son yıllarda düşünce birliği yapmış, Cumhuriyet karşıtı olarak gösterilen AK Partiyi iktidara taşımıştır. Halkın bu tercihine herkesin saygı duyması gereklidir.
Cumhuriyet ırk, din, dil ve cemiyet farkı gözetmeksizin tüm vatandaşların paylaştıkları ve yararlandıkları siyasal rejimin adı olmuştur. Atatürk'ü Cumhuriyet sisteminin kurulmasına yönelten en önemli neden, Cumhuriyetin en ileri devlet şekli olmasıdır. Çünkü Cumhuriyet, millet egemenliğini belirleyen ve millet egemenliği ile bağdaşabilen tek rejimdir. Atatürk, egemenliğin millete ait olduğu görüşünü işlemekle, bu görüşü yeni Türk Devletinin temel taşı yapmakla millî devletin ve hükümet şeklinin de Cumhuriyet olacağını ortaya koymuştur. Hiç şüphe yok ki Mustafa Kemal Atatürk, ulusal kurtuluş mücadelesi için yola çıktığında zihninde Cumhuriyet kavramını şekillendirmiş ve bu idealini gerçekleştirmek için sağlam temeller atmıştır. Cumhuriyet sisteminde yaşamak ve Cumhuriyetçi olmak onur vericidir. Hiç kimse "Ben Cumhuriyetçi değilim" gibi onursuz bir beyanda bulunamaz. Birilerinin Cumhuriyet sistemini, laikliği ve demokrasiyi maske edinerek, başkalarını dışlamaya hakları yoktur. Bugün ülkemizde Atatürk ilkelerine, Cumhuriyete, laikliğe, demokrasiye, birlik ve bütünlüğe her zamandan daha çok ihtiyaç vardır. Cumhuriyet kuşağı ferdinin terör ile illegal örgütlerden medet umması, birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya yönelmesi şerefli bir davranış değildir. Herkes Atatürk ilkeleri, Cumhuriyet ve demokrasi etrafında toplanmalı, ülkemizin gelişmesini, halkımızın kalkınmasına zarar veren eylemlerden kaçınmalıdır.
Bu düşünceler ışığında, halkımızın ve tüm okuyucularımızın Cumhuriyet bayramını kutlar, Cumhuriyetin bütün kurumlarıyla yerleşmesine çalışılmasını dileriz.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan