Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 53
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Vali istemiyor mu?
Yazar Fakir - Kasım 19 2008 - 11:52:54
Ardahan Valisi Üniversite’nin Kurulmasını İstemiyor mu?/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Ardahan doğunun en şanssız ili. Cumhuriyetin kuruluşuna omuz vermiş, 1920 yılında il olmuş 1926 yılında tekrar ilçe olmuş, 1992 yılında tekrar il olmuştur. Bu güne kadar 11 vali değişmiş. 14 yıl önce başlayan il binası yeni bitirilmiş. Eğitim, sağlık, yollar, sular müteahhitlere yaptırılmış, teslim alan mühendisler, müfettişler görevlerin iyi yapamadıkları için çürük binalarıyla bir çürük mezar haline gelmiş durumda.
Son gelen Ardahan Valisi Selim Cebiroğlu, Çalışkanlığıyla, dürüstlüğüyle Ardahanlıların sevgisi kazanmış, bir sürü soruşturma açtırmış. Şu an 81 ilde en fazla çürük bina, yolsuzluk Ardahan’da olduğu ortaya çıkmış. Devlet babanın dürüstlüğünü kanıtlayıp halkla bütünleşmeyi bilmiştir.
Ardahan Valisi Selim Cebiroğlu Devletin Ardahan’a ne kadar analık gözüyle baktığını görmüş, sınır ili olduğu için sürekli göç verdiğini tespit etmiş. Yarın bir milletvekiline düşeceği tereddütlerini taşımış. Bir devlet temsilcisi olarak Ardahan halkının yüzünü güldürecek Ardahan Üniversitesi’nin o yoksul halkın yüzün güldüreceğini bildiği halde neden binalarının bir an evvel verilmesi için Ardahan halkıyla beraber olup yardımcı olmadı onu da anlamış değilim?
Ardahan Üniversite Rektörüne Ardahan’da makamında sorduğum sorular cevaplanırken şu iki cümle tüylerimi ürpertti. Bir buçuk ay içinde bina gösteremezsem Öğretim üyesi kadrosu alamayacağım, hedeflediğim en az bin öğrenci Ardahan Üniversitesi’ne kayıt olamayacak ve bu yüzden Ardahan üniversitesi 10 yıl geri gedecektir.
Nefesi AK Parti’de aldık Bizi AK Parti il Başkan yardımcısı Varol Şeker, AK Parti Ardahan İl genel Meclis üyesi Sezayi Altun , AK Parti Posof İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ünven ve 50’ye yakın AK partili karşıladı.
Çok üzgün olduğum için nefes almadan konuşmaya başladım. Ben buraya Ardahan’ın bir çocuğu olarak geldim. Üniversite meselesi hepimizin ortak meselesidir. Bu işte siyaset ve art niyet aramak olmaz diye önceden niyetimi belirtim.
Ardahan Üniversitesi’nin önemini ve kuruluş noktasındaki ayrıntılarını dile getirdim ve son olarak rektör beyin bana aktardığı bina konusundaki tereddütlerini dile getirdim. Anlattıkları bütün önemli noktaları tek tek dile getirdikten sonra dedim ki, Eğer biz Valiliğin eski binasını ve Milli Eğitimin binasını Üniversiteye veremezsek veya 2 yıllığına kiralayamazsak Üniversite gelecek yıl öğrenci almayacak ve Ardahan ekonomisi iyice kötüye gidecek. Bu önemli konuyu sıcağı sıcağına ele alalım. Biz gazete olarak Ardahan’da bir imza kampanyası başlatmayı düşünüyoruz. Bütün Ardahanlıları bu konuda uyaralım. Gerekirse birlikte Ankara’ya gidelim. Ankara’ya giden heyetteki kişi sayısı fazla olursa tutacağınız otobüs parasını Siyasal Birikim Gazetesi olarak karşılayabilir dedim.
AK Parti İl Başkan Yardımcısı Varol Şeker, AK Parti Ardahan İl genel Meclis üyesi Sezayi Altun, AK Parti Posof İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ülven, İl Genel Meclis Üyeleri, il başkanı ve yöneticiler biz Rektörü gidip konunun tam ehemmiyetini öğrendikten sonra Ardahan Milletvekili Saffet Kaya’yı ararız gerekirse sizin dediğiniz gibi Ankara’ya gider valiliğin eski binasıyla Milli Eğitimin binasını Üniversiteye aldırırız veya 2 yıllığına kiralarız dediler. Büyük güç buldum ve mutlu bir şekilde yanlarından ayrıldım.

Sn. Vali Ziyaretimi hafife aldı galiba
Aynı hızla vali beyi ziyaret ettim. Yaptıklarımı anlattım. Birde röportaj yaptım. Son soru olarak da Milli Eğitimin binalarını Üniversiteye vermezsek Ardahan Üniversitesi bu yıl alacağı 1000 öğrenciden olacağı gibi üniversite birkaç yıl geri gidecek dedim.
Sn. Vali; Ben 23 Şubat İlk Okulunu buraya taşımak istiyorum. 23 Şubat okulunu üniversite onarsın, güçlendirsin. Bu binaları veremem.
Vali beyden aldığım bu cevapla Ardahan’ın üzerine kara bir bulut serildiğini gördüm.
Valilik binasından çıkarken Ardahan İl Genel Meclis Başkanı Yıldırım Karakoç’u aradım. Kendileri Ankara’daydı ben şimdi vali beyi arar problemi çözerim dedi.
Gazetemizin Ardahan temsilcisi Özkan Karakaya’ dedim ki, Bu konuyu bütün Ardahanlıların dikkate alması ve uyanmaları için hemen bir imza kampanyası başlatalım. Ardahan halkı bu önemli konuyu dikkate alsın ve baskı yaparak binaları Üniversiteye kazandıralım. Ak Parti’nin bana verdiği güven ve birkaç arkadaş bu iş büyük iş değil çözülür deyince bizde imza kampanyasından vazgeçtik.
Şimdi AK Parti Ardahan İl Başkan Yardımcısı ve Ak Partili İl Genel Meclis Üyeleri konuyu öğrenmek için daha Rektör beye gitmemişler. Ankara’yı aramadıkları için Vali bey bizim çabamızı görünce olayın ciddiyetini bütün Ardahanlılar öğrenmeden bütün Ardahanlıyı hiçe sayarak alelacele 23 Şubat okulunu o binaya taşımıştır.
Burada şunu görüyorum, Ardahan’a tayin olan valiler karşılarında güçlü sivil inisiyatifi görmedikleri için istediği gibi at oynatmış ve Ardahan 16 yıldır Ardahan halkının istekleri doğrultusunda bir yönetimle değil valilerin istediği gibi yönetilmiştir.
Şimdi Ardahan Milletvekilleri büyük şehirlerde kaz gecelerinde salon kabadayılığı yaparsa, tabi ki devletin valisi istediğini yapar.
Ardahan’ın yerel yöneticileriyle, siyasetçileri kavga ederse, Ardahan’ın Sivil Toplum Örgütleriyle halk arasında bir bağ yoksa, Ardahan’ın basını ve siyasi parti temsilcileri Ardahan noktasında birlik olmazsa Ardahanlıyı kim takar.
Şimdi siyasiler hangi yüzle gazetelere demeç verecekler. Ardahan Üniversitesini ağızlarına alacaklar…

mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan