Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 54
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Erzurum'a kadar ..
Yazar Fakir - Kasım 27 2008 - 16:56:02
Devletin kolu Erzurum’a kadar uzanmış/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Doğu Anadolu Milletvekilleri birlikte hareket etmedikleri için yatırımlar hep başka illere kaydırılırken, yıllardır elimiz kolumuz bağlı kalmışız. Son 20 yıldan fazladır Karadeniz Lobisi ülkeyi yönetirken, sahil şeridine 7 milyar dolar para harcanmıştır.
Kars, Ardahan, Iğdırve Doğubeyazıt sınır kapılarının kapanmasını bir şekilde sağlamış ve bütün ihracat ve ithalat Sarp Kapı’dan yapılmaktadır.
Özellikle Türkiye’nin Kafkaslardaki Karabağ işgalini destekleyen Ermenistan politikası için kapanan Doğu Kapı’dan sonra Karadeniz Lobisi Gürcistan üzerinden Sarp Kapı’dan Gürcistan üzerinden Ermenistan’ın bütün ihtiyacını karşılamıştır. Türkiye’nin Kafkaslardaki politikasını delmiştirler. Merak edenler ve Ermenistan’a gidenler orada Karadeniz şirketlerinin Tırlarını görürler.

Şimdi Doğu Anadolu Milletvekilleri bölgenin kalkınması için birlikte hareket etmedikleri ve bir platform kurmadıkları için yatırımları alamamış, Karadeniz ve Erzurum Lobisini aşamadıkları için Devlet Erzurum’a kadar uzanmış. Ama Kars’a, Ardahan’a, Iğdır’a, Muş’a, Van’a ve Ağrı’ya ulaşamamıştır.

Karadeniz Lobisinden önce Erzurum Lobisi devletçilik ayağıyla yarım asırdır Doğu Anadolu Bölgesi’ni sömürmüş, Devlet Ağrı Kars Ardahan Iğdır bir asırdır Erzurum'a göbekten bağlamış, bu illerdeki hastalar 100 yıldır Erzurum'a götürülürken yollarda hayatlarını kaybetmişler ..
Bütün Bölge Müdürlükleri Erzurum'da olduğu için Ağrı ve diğer Doğu Anadolu illerinin kalkınmasının önünü kesmiş ve bütün hizmetlerin de yıllar sonra gitmesine sebep olmuştur. Bütün yatırımlar Erzurum'a geldikten 50 yıl sonra Ağrı ve diğer illere gelmiştir. Örneğin Şehirlerarası yolları, Köy yolları, İçme suları Erzurum'dan 50 yıl sonra yapılmıştır. Üniversite 50 yıl sonra gelmiştir.

Açıkça görülüyor ki Erzurum yıllardır Doğu Anadolu illerini siyasilerinin ve devletin toleranslarıyla sömürmüş ve bütün yatırımları kendilerine çekerken Doğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınmasına engel olmuş ve adeta Doğu'nun Paris'i olmuştur.

Gelelim GAP’a verilen 15 milyar dolar ve yaprak kımıldamayan DAP’a ..

Şimdi Hükümet “teröre dur” demek ve bölgenin ekonomik-sosyal kalkınması için GAP’a 15 Milyar dolar yatırım yapacak. Bu yatırımla GAP projesi 5 yıl içinde bitirilecek. GAP'taki yatırımları yüksek istihdam imkanı sağlayıp bölgenin en önemli problemlerinden olan işsizliğe, göçe çare olması açısından büyük önem taşıyacaktır.
Bu projeden çok kar etmek isteyen Güneydoğulu iş adamları GAP Projesi'nin bir an önce tamamlanması için çaba gösteriyor ve iş adamlarından vergi alınmaması için, mayınlı arazilerin organik tarıma uygun hale getirilip dünya pazarlarına açılması için GAP bölgesini 'turizm bölgesi yapmak gibi çok büyük projeler hazırlıyorlar.

Şimdi 22 Temmuz genel seçimlerinde Ağrı 106 bin oy vererek, 5 milletvekilinin tamamını AK Partiye kazandırdı. 7 Belediyeden 4 tanesi Ak Partili yani belediyelerin % 60’ı AK Partili.

15 Milyar Güneydoğuya Kaptıran Doğu Anadolu ve Ağrı Milletvekilleri DAP’a para ayırtmayan AK Parti’den hesap soramamış.

Ülkede lobiler kendi memleketlerine yatırımları kaçırırken, Türkiye kalkınmasına katkı sunacak DAP’taki Turizme yatırım yapılmadı. Şimdi İsviçre’nin toprak büyüklüğü sadece Ağrı kadardır.

Ağrı Dağı Efsanesi, Nuh’un Gemisi, Zirve tırmanışları, H. Yakup Kilisesi, İshak Paşa Sarayı, Ahmedi Hane Mezarı, Meteor Çukuru, Buz Mağarası, Soğuk Depo mağarası, Balıklı Göl, Kerem ile Aslı’nın bahçesi, Kaplıcalar, Ağrı Kalesi, Süphan Dağı, İnsanlığın Doğuşu, Şoşok Kalesi, Sinek Yaylası, Kars’ta Ani Harabeleri, Kars Kalesi, Sarıkamış Kayak Tesisleri gibi Tarihi ve turistik değerleriyle her zaman İsviçre’nin önündedir. Ama bu değerleri bölge milletvekilleri ve devlet ön plana çıkarmadıkları için Doğu Anadolu’da turizm felç edilmiş, yatırım yapılmamıştır. İsviçre kardan zengin olmuştur ama biz hiç kazanamamışız.

24 Temmuz 2008 tarihinde Kars’ta temeli atılan ve 2010 yılında hizmete geçecek Kars Bakü Tiflis Demiryolu Bölgenin kalkınmasına büyük katkı sunacaktır. Bu proje dahilinde Iğdır Kars Nahçivan Tren Yolu yapılacak. Şimdi Iğdır Doğubayazıt 25, Ağrı Merkezi 110 kilometredir. Eğer Ağrı Kars arası teren hattı döşenmesi halinde Avrupa’dan Orta Asya’dan dünyanın dört bir yanından Ağrı’ya gelecek ve Ağrı Dağı Efsanesi yeniden gündeme gelecek.

Bugün itibariyle yılda bir veya iki bin yerli yabancı turist ziyaretçi sayısı eskiden olduğu gibi yılda 200-300 bin turist çekip eski cazibesini yeniden yakalayacak hem bölge hem de ülkemiz kazanacaktır.

Şimdi Kış Olimpiyat Komitesi Doğu Anadolu Bölgesinin kış turizmi potansiyelini ortaya çıkarmak ve bölgeye gelir getirmek amacıyla 2011 yılında uluslararası çok amaçlı Kış Olimpiyatları yapılacak.

Erzurum Bu Kış Olimpiyatları yapmada tek başına hareket ederse cevap vermeyeceği ortada. Eksikliklerden dolayı hem Türkiye hem de bölgemiz büyük bir prestij kaybedecek. Diğer yandan büyük bir maddi kaybımız olacaktır. Bu yüzden Ağrı Erzurum Iğdır ve Kars Valileri, Turizm Müdürleri acilen bir toplantı yapıp olimpiyatların bir kısmını Ağrı-Kars-Sarıkamış-Çıldır Gölü üzerinde yapılması için birer proje sunmalıdırlar.

Ben bu konuda geçen yıl Ağrı Derneklerinin düzenlediği gecede Ağrı Milletvekili Cemal Kaya’ya Ağrı `da uluslararası kış olimpiyatları yapılabileceğini belirten bir dosya verdim. Ama beni dinlerken elimdeki raporu ve Ağrı’nın Sesi Gazetesindeki yazımı okumaya değer görmedi. Orada Sn. Kaya’nın Ağrı’nın Turizm potansiyelinin farkında olmadığı anladım.

Şimdi Karadeniz sahili yapılırken yok edilen binlerce koy’un hesabı ve harcanan parayla ülkede kalkınmaya yönelik yatırımlar olsaydı bugün daha kalkınmış olurdu.

Devlet Baba bütün yatırımlarını Erzurum’a yapmış bu yetmemiş gibi yatırımları Erzurum’dan öteye götüremediği için Doğu Anadolu’nun kalkınmasını bir türlü yakalayamamıştır. Bu yüzden yalnızlaşmış, fukaralaşmış ve yoğun bir göç yaşamıştır. Bu olumsuzlukların ortadan kalkması için GAP’a 15 Milyar doyar yatırım yapan hükümet DAP’a da yatırım yapıp yılların haksızlığını gidermelidir.

mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan