Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 64
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 223 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 254 Gün Gelmedi
admin 256 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
SİTELİRİN OLAYLARA BAKIŞI ...
Yazar Fakir - Aralık 01 2008 - 00:34:02
Yerel siteler yaşananlara nasıl baktı?

**28.11.2008 tarihli gün Ardahan için unutulmayacak anı ve olayların içinde barındığı bir gün oldu. Bilindiği gibi bu tarihte DTP’li milletvekilleri Ardahan iline Barış Gezisini gerçekleştirdiği sırada faşist beyinlerin çirkin saldırısına uğramıştı.
Çoğu evlerde hazırlanan ve yasal olmayan ve de korsan site oldukları bilinen bu sitelerin başka zaman Ardahan’da yaşanan gerçekleri görmedikleri gibi Cuma günü yaşanan gerçekleri de es geçip, ‘Falanın düğünü var, filan öldü, birde benim güzel resimim’ diye kıytırıktan haberlerine Ardahan’da yaşanan son gelişmeyi kendi görüş ve düşüncelerine uygun olarak verdikleri görüldü.
Yaşanan olaylarda bir an gündemi değişen ve yaşanan diğer olayların unutulduğu Ardahan’da ki gerginlik ardından gerek Ardahan içinde gerekse Ardahan dışında masa başında yayın yapan yerel siteler, Ardahan’da yaşanan gelişmelere bakış açısı şöyle oldu.

**Çıldırlı siteler gelişmelere faşistçe baktılar

Ardahan Çıldır ilçesi adına yayın yapan ancak günlük 30-40 okuru bulunan site ‘olaysız ilde olay çıkarmayı başardılar’ diyerek, DTP’lileri suçlaması dikkat çekti. Yine günlük 20-30 okuru bulan diğer bir site ise, ‘ARDAHAN HALKINDAN BÖLÜCÜ HAİNLERE TOKAT GİBİ CEVAP’ başlığını masa başı haberinde kullandı.. Bu iki sitenin masa başında aldığı haberlere kendi beynindeki başlığı koyup yayımlaması ve yaşananları saldırıya uğrayan DTP’lilere yüklemesi dikkat çekti.
Ardahan’ı karıştıranların DTP’li olduğuna kanat getiren diğer Çıldır sitelerinin, Ardahan’da olmadığı halde yalan haber yazarak, yanlı ulusal gazetelerin haberlerine yer verdikleri görüldü.

**Göle siteleri gelişmeleri sessizce değerlendirdi ..

Ardahan Göle ilçesi adına yayın yapan siteler ise farklı bakış açısıyla haberlere yer verdi. www.goleden.gen.tr sitesi Doğan Haber Ajansının haberine yer verdiği, ‘ ARDAHAN KARIŞTI,DTP MİTİNGİNDE OLAYLAR ÇIKTI’ başlığıyla yaşananları okuruna duyururken, DTP’nin Göle mitinginin olaysız geçtiğini bildirdi
Yine Göle ilçesine bağlı Köprülü (Koraveng) beldesi adına yayın yapan www.koprulubeldesi.com’un ‘AKP, CHP, MHP birleşip Kürtlere saldırdılar’ başlığını kullandı. Bu sitenin rakibi olan www.koprulurehberi.com adlı site ise olayı görmezlikten gelip, gelişmeleri haber olarak görmemesi dikkat çekti.

**Birikim, biriktiremedi ..

www.siyasalbirikim.com.tr ise Ardahan’da yaşananları, site yöneticisinin aynı gün Ardahan ve Göle’de olmasına karşın habere değer görmeyip, olayların yaşandığı günün akşamı Artist Tarık Akan ile Göle’de gezdi, Türkücü Faruk Demir’in gecesine katıldı.
‘DTP’nin Ardahan mitinginde olay’ başlığıyla okuyucularına gelişmeleri duyuran www.yeniumut.net haber sitesi ise yaşananları ajanlardan aldığı haberlerle duyurmaya çalıştığı dikkat çekti.

**Posoflular, Posoflu muhabirin gerçek haberine bile inanmadı ..

Bir cemaate yakın kişilerce kurulan site ise ‘Ardahan galeyana geldi başlığıyla’ okuyucularına hazır kalıp haber geçerken, yine internet üzerinde yayınlanan www.pososfsnrgazetesi.com adlı sitede ise ‘DTP’nin Ardahan mitinginden olaylar çıktı’ başlığını kullanırken, yaptıı haberin içeriğinde olayların çıkaranların DTP’liler olmadığını belirtti.
Posofluların, aynı zaman da kendileri gibi Posoflu olan Alper Turgut’un, ‘olayları ilk başlatanın DTP’liler olmadığını’ belirten haberinin içeriğini bile dikkate almayıp, milliyetçi gözle olaylara bakıp, yorumlamaları dikkat çekti.

**Erdemelli Günay Nuh’un sitesi Çıldır sitelerini aratmadı ..

Olayların yaşandığı gün polis aracıyla Hoçvan -Hasköye giderek, DTP’lilerin Ardahan’a gelmeden önce bir süre önce yaşanan çatışmada öldürülen Ümit Yılmaz’ın yakınlarını ziyaret edip, taziyede bulunduklarını cep telefonuyla bildirip, ajansı kanalıyla kamuoyuna duyurması yaşanacak olayların ilk tahrik haberi oldu. Aynı kişi kendi sitesinde Çıldırlı sitelerinin yaşananlara faşistçe bakışıyla haber vermesi dikkat çekti.
Ardahan yerelinde yayınlanan Süreç Gazetesinin sitesi ise ‘DTP’ye Ardahan engeli’ başlığını kullanıp, DTP’lileri suçlaması dikkat çekti.

**Ardahan TV’yi yayınlayan sitemiz her şeyi göz önüne serdi

Günlük 10 Bin okuru bulunan ve yaşanan olaylar ardından ziyaretçi sayısı bir anda 50 Bini geçen Ardahan’ın en çok okunan haber sitemiz ise yaşanan olayları yine en kıs sürede ve görüntülü olarak vermesi başta yukarı da adı geçen sitelerin olmak üzere ulusal TV’lerin ve de gazetelerin olaylara yanlı bakışını gözler önüne serdi. Sitemiz üzerinde yayınlanan ARDHAN TV’nin de izlenme rekoru kırdığı görüldü.

**Gelişmeler Ardahan’ı tıklattı

www.ardahanhaberleri.com’un ise yaşanan olaylar da okurlarına en tarafsız ve en doğru haberi ulaştırmak için yoğun bir çalışma içerisine girdiği görülürken, özellikle olayların yaşandığı alanda ve haberin merkezinde yer alması dikkatlerden kaçmadı.

**Hoçvan haber, gelişmeleri Flaş geçti

www.hocvanhaber.com’un ise okuyucularına son dakika haber olarak geçtiği ‘FLAŞ... FLAŞ... POLİS ARDAHAN DA DTP MİTİNGİNE SALDIRDI’ yaşanan gelişmeler karşısında bu başlığı kullandı.

**Okur yorumları saldırgan ve barışçıl değildi ..

Ardahan’da yaşanan olayları kendi görüş açılarından değerlendirip, sitelerin de yayınlayan yukarıda adı geçen sitelere yapılan okur yorumlarının büyük bölümün ise site yapımcılarına milliyetçi kavramlarla hakaret dolu yorumlar olması dikkat çekti.
Hakaret ve küfür dolu yorumlar bırakanların başında milliyetçi sloganlar atanlar olduğu görülürken, Kürt okurların gelişmeleri okumakla yetinip, yorum yapmadığı ise gözlerden kaçmadı.

**Dernekler yine sus-pus ve rakılı, türkülü gecelerdeydiler ..

Başta yerel siteler olmak üzere bir çok haber aracının Ardahan’da yaşananları kendi görüşlerine yönelikte olsa flaş olarak geçip, olayları duyurmasına karşın, Ardahan’da yaşananları görmezden gelenlerin başını yine Ardahan ismini taşıyan dernekler oldu.
Olayların yaşandığı günün hemen ardındaki akşamda Türkücü Faruk Demir’in başını çektiği ARVAK’ın gecesinde bir araya gelen dernek yöneticilerinin gerek gece de gerek ise olaylar sırasında Ardahan’da yaşananları ikili görüşmeler dışında tartışıp, masaya yatırmadıkları gibi, yaşananlar ilgili hiçbir açıklama yapmamaları da dikkat çekti.
Toparlayan: www.arsiv.kuzeyanadolugazetesi.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan