Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 59
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Anca gidersiniz ..
Yazar Fakir - Aralık 03 2008 - 06:28:58
Anca Gidersiniz…/Furkan Murat Öz

Taş değil, gül atılmalıydı .. Ardahan bu güne kadar huzur ve güvenlik açısından Türkiye’ye örnek bir şehir olmuştur. Geçtiğimiz Cuma günü internet üzerinden yayın yapan Ardahan TV’den izlediğimiz görüntüler sağduyu sahibi herkesi üzmüştür.

Ardahan’da sol görüşlü olduğunu iddia eden kişiler de dâhil olmak üzere sayısı 300’ü geçmeyen bir grup toplanmış ve Ardahan’a gelen ve faaliyetleri legal olan bir siyasi partinin mitinginde olay çıkartmışlardır. Oysaki Ardahan’da toplam 110.000 insan yaşamaktadır ve geriye kalan 109.700 kişinin hiçbiri ve Ardahan dışında yaşayan binlercesi bu olayı tasvip etmemektedir.

Şimdi yaşanan bu olayı protesto etmek için Perşembe günü Ardahan’da DTP’ lilerce basın açıklaması ve yürüyüş yapılacağı bilinmektedir.

Ardahan kozmopolit bir yer değildir. Ardahan bir avuç kenttir ve herkes birbirini tanımaktadır. Perşembe günü Ardahan için çok önemlidir. Ardahan’da çıkabilecek olası bir çatışma toplumsal değil kişisel husumetler doğmasına neden olabilecektir.Tekrar yazıyorum toplumsal değil kişisel husumetler çıkmasına neden olabilecektir.

Neden mi?

Çünkü Ardahan İstanbul olmadığı gibi kongre caddesi de Kadıköy ya da Taksim değildir. Kim kime sopa vuracak, taş atacak, kim kimi dövecek ya da daha istemediğimiz şeyleri yapacak. Burası büyük bir şehir olsa vur kaç olur, kim vurduya gider belki birileri ama burası Ardahan ve herkesin birbirini tanıması bir yana herkes birbirinin dedesini de tanır kaç lira borcu var onu da bilir.

Su gider kum kalır demiş atalarımız. Ne yazık ki bu olaylar tırmanırsa şayet olay parti veya görüş işinden çıkar kişisel kan davasına bile dönüşebilir. Seçimler olur biter, herkes birbiri ile barışır öpüşür ama geride kan ve gözyaşı kalabiir, acılı aileler kalabilir. Kan davaları kalabilir.

Ardahan’da kürt-türk-terekeme-alevi-sünni ayrımı hiçbir zaman olmamıştır olamaz da. Ardahan’ın demografik yapısı buna müsait değildir. Her kim Ardahan’da böyle bir çatışma çıkarmak istiyorsa –hamasi nutuk atmıyorum- başarması mümkün değildir. Geçen gün bir yarışma programında tüm Türkiye canlı olarak seyretmedi mi Ardahan’daki evli çifti. Kocası Kürt kendisi Türk olan hanımefendi ve aile bireylerindeki mutluluğu huzuru herkes göremedi mi?

Burası Ardahan ve burada çatışmaya ekmek çıkmaz beyler. O nedenle Perşembe günü yapılacak protesto ve gösteri yürüyüşüne kimse dışarıdan müdahale etmesin, güvenlik güçleri dışında hiç kimse de meydanlara inmesin. Herkes demokratik hakkını kullansın.

Bu ülkede suç varsa bunu önlemekle görevli devlet büyükleri var güvenlik güçleri var, suçu soruşturmakla görevli savcılar var, hüküm vermekle görevli hakimler var. Bir parti yasa dışı işler yapıyorsa Anayasa mahkemesi var.

Kimse kendini Vali Yerine, Emniyet Müdürü Yerine, Savcı-Hakim yerine koymasın. Kimse kendi adaletini kendi sağlamaya çalışmasın.

Herkes kendi partisinin mitingine katılsın, kimse diğer parti mitingini sabote etmeye çalışmasın ve sonuçta yumruklar değil sandıkları konuşsun.

Romantik Milliyetçilik Ardahan’da tutmaz!

Milliyetçilik, en genel anlamıyla, bir insanın parçası olduğu milleti ve üzerinde yaşadığı vatanını sevmesi anlamına gelir. Bu, son derece meşru ve güzel bir duygudur. İnsanlığa zarar veren bir etkisi de yoktur. Bir insanın anne ve babasını sevmesi nasıl meşru bir duygu ise, kendisini yetiştiren, ortak bir inanç ve kültüre sahip olduğu milletini sevmesi de meşru bir duygudur.

Ancak Kendi toplumuna (aşiretine veya milletine) yönelik sevgisi sonucunda öfkeli ve saldırgan bir tavır sergileyen insanların ruh hali gayrimeşrudur. Bu ortamın tersi ise huzur, güven ortamı ve yatışma halidir bu ruh hali ise, "aklı başında" bir insanın ruh halidir.

Öfkeli soy koruyuculuğu dediğimiz olay bu "aklı başında" ruh halini ortadan kaldırır ve insanları, sırf dilleri, renkleri, kabileleri veya toplumları ayrı olduğu için birbirlerine karşı öfkeli bir saldırganlığa yöneltir.

Bu felaketlerin kaynağı olan "öfkeli soy koruyuculuğu"nun çağımızdaki ismi ise "romantik milliyetçilik"tir.

Romantik milliyetçiler, insanın akıl yoluyla değil de "duygu ve sezgiyle" doğruyu bulacağını düşündükleri için, son derece tutarsız, karmaşık ve çalkantılı bir dünya görüşü ve ruh hali geliştirdiler.

Romantikler, fantaziye, duygusallığa ve sembolizme kaçmayı tercih ettiler. Ruhsal olarak sürekli ölümle, kanla, ağlamayla, tutkuyla, şehvetle, intikam duygularıyla ilgilendiler, gecenin karanlığı içinde melankolik buhranlar yaşadılar. Romantik milliyetçiler "hayat ruhun bir hastalığından ibarettir" derler.

Romantik milliyetçiliğin temeli, duyguların "asıl dünya" kabul edilmesine dayanmaktadır ve bu hayalperest düşünce, gerçeklerden tamamen kopuk, kendi ruh çalkantıları içinde yaşayan insanlar meydana getirmiştir (Hitlerin Nazi Almanyası örneği gibi).

Romantizmin insanı gerçeklerden koparan, birtakım duygulara esir eden bu etkisini, bir akıl hastalığı olan şizofreniye benzetmek mümkündür. (Şizofreni hastaları, gerçeklerden tamamen kopar ve kendi hayal dünyaları içinde yaşarlar.)

Dolayısı ile Ardahan’da her gün birbirinin yüzüne bakan insanımız yüzyıllardır bu hastalığa yakalanmamış, birbirinden kız alıp kız vermiştir. Ucuz hesapları uğruna bu insanları birbirine düşürmeye çalışanlara diyeceğimi şudur:

Siz Ardahan’da toplumsal olay çıkaramazsınız ne yaparsanız yapın mal meydanında Hoçvanlı ile Ölçekliyi kavga ettiremezsiniz. Ne yaparsanız yapın, Kars caddesinde yemek yiyen alışveriş yapan Karagöllü ile Haliliefendili ile esnafı birbirine düşüremezsiniz. Ne yaparsanız yapın Kars garajından minibüse binen ve kendini canını şoföre emanet eden düz Ardahanlı ile Hoçvanlıyı, Göleliyi karşıya getiremezsiniz.

Bunları unutun ve her kimseniz eşyalarınızı toplayın kendinize karıştıracak başka yer arayın.
Anca gidersiniz…
furkanmuratoz@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan