Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 193
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Son Vilayet
Yazar Fakir - Aralık 13 2008 - 16:20:34
ARDAHAN SON VİLAYET ..

Hikmet Yılmaz **Tarih 29.11.2008 DEP'in yerel seçim gezisinin Ardahan durağı var.Demokrasilerin olmazsa olmazı olan bir yasal siyasi parti seçim turunda ve en doğal hakkı olan siyasi propağandasını yapacak.
Buraya kadar herşay normal.
Peki DEP ne yaptı?
Bütün siyasi partilerin aksine hiçbir oy kaygısı olmadan ve bunu hiç dert etmeden Doğu ve Güneydoğu bölgesinde,seçimlerde bütün sistem partileri tabela farklılıklarını bir kenara bırakıp gayri resmi ittifaklarla yeknesan olup kendisine karşı seçime girmelerinede aldırmadan,ayrıca her türlü engellemelere rağmen 2.yada 3. parti olacak kadar oy potansiyelinede sahip olan Ardahan'a gelmiş.
Nasıl karşılandı?
Önce kendi kitlesi yeterince refakat etmedi,(İl sınırına girişten çıkışına kadar) ve sanırım bu kitle olayın manevi ağırlığının farkında da değil.Ey insanlar dikkatinizi çekerim genel başkanınız ve vekilleriniz gelmiştir,yani partinizin beyin takımı gelmiştir.Böylemi sahiplenilmeliydi? Böylemi korunmalıydı? Seçim otobüsünün tuz-buz olmuş camları ve yüzlerinde dehşet ifadesi olan genel başkan ve vekiller.Bunlarki bayan şahsiyetler,hani yaşama anlam katanlar,yani yaşamın ta kendisi olan kadınlarımız.(pozitif bir ayırımcılık yaşamadan partilerinde daha bir anlam kazanmış ve anlam katmışlardır.)
Ardahan'ın Hoçvan ve Göle bölgesi Kürt'tür,diğer bir deyişle yarısından fazlası kürt nüfusa sahip olan bu ilde böylesi ayırımcılık bugüne kadar hiç yaşanmamıştı.Ardahan halkının yapısı hetorojen bir yapıdır ama ,kan ve gözyaşı üzerine yaşamlarını bina eden çapulcu,sahtekar,lünpen güruh heryerde olduğu gibi Ardahan'da da halkın duygularını istismar ederek birarada yaşama isteğini baltalamıştır.
Ardahan halkının bu olaylarda karı ne olmuştur.
1-Ardahan Türktür Türk kalacak çığırtkanlığı neyi çözecek,Kürtleri Türkleştirecekmi? Yoksa kovup malına milkünemi konacaklar?
Bu mümkün mü?
2-Sinir uçları törpülenen Kürtler buna rağmen barış ve kardeşlik diye bağırıyorlar.Peki bunların hangisi tahrik edici,hangisi kin kusmadır.
Kürtleri alternatifsiz bırakmak.umutsuz kılmak adına (ki bu psikoloji biliminde ''öğrenilmiş çaresizliktir'') sadaka ve dilenci kültürünü yayarak yaklaşmakta olan seçim öncesi kürt oylarını bu yönüyle domine etmeye çalışmaktadırlar.
Fakir YILMAZ Kuzeyanadoludaki yazısında çarpıcı rakkamlar veriyor.30 civarında dağda,60 civarında da asker olmak üzere Ardahan 90 civarında evladını bu savaşta yitirmiştir.Peki kim ve ne için bu savaş ve neyi çözdü.
Ama yukarıda sözünü ettiğim güruh efendilerine maşalık yaparak rant sağlamalarına ayak oluyorlar.
'' Ulusal medya'' önlerine konulan basma kalıp metinleri haber bülteni olarak aynı ağızdan koro şeklinde söylüyorlar,(''terör örgütü yandaşları ortalığı kana buladılar....'') o ellerindeki mikrofonla olayların ortasında nefes nefese koşan muhabirlere eminim neler söyleyeceklerini,nasıl hareket edeceklerini tatbiki olarak öğrettikten sonra ekrana çıkartıyorlar.Ve yine eminim ki o genç muhabirler,tecrübe edinmek, bir yerlere tutunmak ve birazda ekonomik olarak yaşamlarını idame ettirmek için bu duruma katlanıyorlardır.(orta yerde ceplerindeki nice üniversite diplomaları ile dolaşan işsizleri unutmayalım.)
Yine medyada sık sık kullanılan bir argüman vardır ''Kutsallık'' diye.Geçenlerde bir yazı okumuştum buraya denk gelen bir pasajı aynen aktarıyorum. ''..baktığınız yada gittiğiniz her yerde kutsallık yüzünüze çarpıyor,vurgun yiyorsunuz.Bu bilincin kökeninde yatan şey dinsel inanışın toplumun üzerinde yarattığı itaatkar kabulleniş ve sorgusuz teslim oluştur kuşkusuz..''
Ancak konumaz tabiki burada dinsel inanış değil fakat toplumun manevi değerlerini bile bukadar pervasızca kullanmaktan hiçbir sakınca görmemektedirler.Her yol mübah.
Kurban çadırları arasında dolaşırken şahit olduğum bir olayı sizlerle paylaşayım ve umarımki birilerinin kulağına küpe olsun.
Müşteri kurban satıcısına sordu arkadaş bu nerenin hayvanıdır diye oda Ardahan'ın malı dedi.Bunun üzerine müşteri kurban seçimini bırakarak ağzı kulaklarına varmış bir edayla ''helal olsun be hemşerim,bizim Erzurumlu olarak yapamadığımızı siz yaptınız, o teröristlere iyi bir ders verdiniz.elinize sağlık.''
Bunları duyduğuma çok üzülmüş ve de şaşırmiştım.Zira bu Ardahan'daki olayın İstanbul'a iz düşümüydü.
Sayın Başbakan ''..vatandaşında kendini koruma hakkı vardır..'' demişti.
Buda sizin söylediğinizin tezahürü sayın Başbakan.
Ardahan'ın bir bütün dernekleri,ne dersiniz sizin hiçbir misyonunuz ve vizyonunuz yokmu? Hani ....kültür ve dayanışma yanınız.Haber aldıklarım için söylüyorum, sazlı türkülü siyasilerin yemekli gecelerinde dekor tamamlamakmıdır yeriniz?Sivil toplum örgütleri olarak demokratik haklarınızı kullanarak olayı kınayan bir deklarasyon yayılayamazmıydınız?
Yoksa yayınlatmadılarmı?
Sahi,televizyon ekranında görebildiğim kadarıyla sanatçı kürtçe türkü okumak için Deniz BAYKAL'dan izin istiyordu,Yanılıyormuyum?
Ardahan'ın alnına adeta bir leke gibi çalınan bu ayıbı ortadan kaldırmak adına başta Ardahan'da yaşayan Türk.Türkmen,Yerli,Terekeme,Alevi ve Ahıskalı olmak üzere Kürtlerin koluna girerek tez elden bir protesto yürüyüşünü düzenlemeli ve ''YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞİĞİ ve BİRLİĞİ'' diye bütün Ardahan'ın cadde ve sokaklarını inletmelidirler.
Bu hiçte zor değil,çünkü Kürtler buna herzaman hazırdırlar.
hyardahan/hyardahan@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan