Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 71
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
NEREDE OLURDUM?..
Yazar Fakir - Aralık 17 2008 - 02:32:26
NERDE OLURDUM?/Gürsel Çiftçi

Gürsel Çiftçi 28.11.2008 Tarihinde Ardahan'ımız da yasal bir parti olan DTP nin yapmak isteyip de yapamadığı yaptırılmadığı mitingini İkametgah ettiğim Bursa ilinde ulusal televizyonların haber kanalarında izlerken dehşete düştüm, bu görüntüleri izlerken yüreğimden kopup giden duyguların, konduğu yeri görmeye çalıştım, her ne kadar duyguları geri getirmek istediysem de bu mitingden sonra yazılan, yazılar ve söylemler bu duygularımın geri gelmesine engel olmaktaydı. kendimi toparlayıp şu soruyu sordum. ‘Ardahan da olsaydım bu mitingde nerde olurdum?’
Ulusal televizyonların haber kanalarında Ardahan daki DTP mitingini izlerken her iki taraftarda çok yakın olduğum arkadaşlarımı görmek, beni inanın derinden sarstı, ne olmuştu bu güzelim Ardahanımıza'ki bu hale gelmişti. Sözüm ona her fırsatta 70 li 80 li yılları dillerine dolayan bazı yerel gazeteciler her ne hikmetse 28 Kasım’da yaşananları 12 Eylül öncesi sağ-sol çatışmasına benzetmeye çalışmakta idiler, peki neden ?
Bunlar değimiydi ki 12 Eylül öncesi ve sonrasından nemalanan ve kendilerine statü kazandırma yolunda kışkırtıcılık yapan ve ülke gerçeklerine karşı net duruş sergileyemeyen tipler, yine sahnede görünmeye başladılar.
Bugünler de ülkemizde ve onun bir parçası olan Ardahan'da yaşananları 12 Eylül öncesi ile kıyaslamak ve 70 li 80 li yıllarda ki mücadeleyi küçük görmek yok saymak insanlığa ihanettir, bu ihanette alkış tutanlar ve 12 Eylül öncesi mücadeleyi küçümseyenler bugün ülkemizde yaşananların baş aktörleridir.
Çünkü nemaları yok olmuş, statüleri kaybolmuştur bunu tekrar kazanmanın yolu kışkırtıcılığı körüklemek ve insanların ırkları ekseninde düşünce ayrımına sokmaktır. Ardahan'da yaşananlar ile ilgili yazı yazan sözde yazarlar, 70 li ,80 li yıllar ile bugünümüzde yaşananlar arasında ki farkı göremeyecek kadar ve bunların ayrımını yapamayacak kadar düşünceleri körelmiştir.
Emperyalist güçlerin 12 Eylül öncesi ülkemiz üzerinde yazıp uygulamaya koydukları oyunu 12 Eylül’ün ezip geçtiği devrimciler verdikleri mücadele ile bozmuşturlar, bunu o dönmedeki mücadele ile bozan devrimciler emperyalist güçlerin emmelerini geçici olarak rafa kaldırmalarına neden olmuşlardır.
Evet, şimdi bu oyun ülkemiz üzerinde tekrar oynanıyor, bu oyunun, yazarı aynı , fakat oyuncuları farklı (Türk,Kürt ayrımı ile devrimci mücadeleyi zayıflatma) ama aynı olan bir gurup daha var ..
12 Eylül öncesi ve sonrası kışkırtıcılar, duvar diplerine sinip kalabalığa taş atanlar,bunlar nemalarını ve statülerini geri istemekte.
Kanunlar çerçevesin de kurulmuş bir partinin siyaset yapma hakkını hiç kimse engelleyemez, söylemler her ne olursa olsun bunu engelleyecek olan hukuk dur bu ülkede hiç kimse hukukun üstünde değildir, özgürlük ve demokrasiden bahsedip orda savunduğu değerlere taş atanlar acaba nasıl bir yaşanası dünya istemektedirler? Bunu onlara sormak ve bizlerinde bunu bilmesi gerekmektedir ..
DTP’de artık söylemlerini dile getirirken toplumsal huzuru dikkate alarak dile getirmeli ..
DTP yeni bir açılım yaparak benimsediği fakat, DTP tarafından şovenizme yenik düşürülen sosyalist İlkerlere sadık kalarak geniş halk kitlelerinin sorunlarına çare olacak siyaset geliştirmeli ..
Bu ülkede DTP’nin yöneticilerinin iddia ettiği gibi ezilen sömürülen, yoksul yaşayan, hastanelerden geri çevrilen, işkence gören, kültürlerini yaşayamayan, sadece Kürtler değildir ..
Dar bölge milliyetçilik siyaseti asla büyümez yaşayamaz.
‘Ben nerde olurdum? sorusuna ise cevabım şudur:
YAŞANASI GÜZEL DÜNYA SÖYLEMLERİNİN OLDUĞU YERDE OLURDUM.
(Sosyalizmin amacı sadece kitlelerin refahını yükseltmek, toplumsallaştırmak ve üretimi halk için planlamak değildir.
Elbette temeline oturan iktisadi yapının budur.
Ancak sosyalizm düşüncesi 'İNSAN'DAN yola çıkar. Halkın top yekün mutluluğu, daha iyi bir yaşam sunmaktır aynı zamanda. Bu yüzden ekonomistlerin savundukları gibi sadece ekonomiyi düzeltelim, nasıl olsa insanlar bu yapı içinde gelişeceklerdir gibi bir bakış açısının sosyalizmle bir ilgisi yoktur.
Sosyalizmin aynı zamanda amacı, yeni insanı, sosyalist insanlardan oluşmuş toplum yaratarak kolektif bir bütünlük sağlamaktır..
İnsanların eğitim, sağlık, işsizlik, eşitlik gibi sorunları sosyalizmin çözeceği başlıca sorunlardır ancak, toplumun mutluluğu sadece bunlarla sağlanamaz.
Manevi dünyanın zenginleştirilmesi, fedakârlıkların öne çıkarılması, ben merkeziyetliliğin ortadan kaldırılması, kolektif, paylaşımcı bir kültürün, yeni ahlakın oluşturulması da sosyalizmin temel sorunudur.
Ancak bu ikisi bir arada olduğunda sosyalizmden bahsedilebilir.
Bütün bunlar nasıl gerçekleşecektir?
Sorun budur?
Bu sorunu burada tartışmaya açarak bazı gerçekleri görebileceğimize inanıyorum.)
gurselbedel@hotmail.com.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan