Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 23
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 126 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 242 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 254 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Üç kuruşa ..
Yazar Fakir - Aralık 24 2008 - 07:47:41
YOK, ÖYLE ÜÇ KURUŞA BEŞ KÖFTE/Murat GÖKDEMİR

Murat Gökdemir Dünyayı kasıp kavuran küresel sıcaklıktan sonra, şimdi de dünya: küresel ekonomik kriz içine girmiştir. Anlam vermekten zorlanıyorum. Acaba dünya ekonomik krizde mi? Yoksa Amerika 'nın ekonomik oyununda mı?
Türkiye biz ekonomik krizden etkilenmedik diyor. Ama halk aç çoluk çocuk aç ay sonu zor getirmektedir. Birilerinin ekonomisi dönmüyor. Bunu ekonomik gücü az olan ülkeler üzerinde kriz yaratarak ekonomilerini canlandırırlar. Ne dediler biz geçen krizden kendimize ders çıkardık. Şimdi ki krizden etkilenmedik diyorlar. Madem krizden etkilenmedin de neden hala halk aç ve işsiz. Neden hala dış borç beşindesiniz. IMF Türkiye için kurtuluşmu yoksa Türkiye 'yi batağa sürükleyen bir batak yolumu mu?
Borç hiçbir ülke için kurtuluş değildir. Belki anlık olarak iyi bir çözüm olabilir. Ama çocuk doğduktan sonra sorunları başlar. Yani kaşıkla veren mutlaka kepçeyle istemesini bilir.
Taşıma su ile değirmen dönmez. Benim çok sevdiğim bir laf vardır. 'biz bu dünyayı atalarımızdan miras değil evlatlarımızdan emanet aldık'. Ne kadar güzel bir sözdür. Yani sen bu borcu alyonda çocuklarına neden ödetiyorsun. Onlar mı kullandı da sen onlara ödetirsin.
Dedim ya küresel Sıcaklık sorunu dünyayı kasıp kavuruyor. İşte dünya bunu aşmak istiyor. E diyelim bu yıl çiftçinin yüzü güldü. Verim çok fazla olmuştur. Çiftçim sevinir bu yıl çok verim aldık. Masrafımız çok fazla oldu. Mazot parası çalışanlar derken masrafta bayağı çok olmuş. Ama yinede olsun bu yıl verim fazla satarız masraf fazlası ile çıkar der. Ama yanılır. Neden mi? Dedim ya üç kuruşa beş köfte olmaz. İşte bizi düşünen devlet bunu hesaplayamadı. Borcu aldı gırtlak yaptı. Ödemedi. Ne olacak şimdi. Tabi ki biz size bu kadar para verdik ya borcunu öde ya da buğdayı bizden al. Yani bir nevi kota uygulaması yoluna gidiyor. Şimdi ne oldu? Benim hayal perest çiftçim masraflar uçtu. Hayal kırıklığına uğradı. Bütün hasat elde kaldı. Şimdi ne olacak? Benim zavallı çiftçim al tasını tabağını büyük şehir yoluna belki kazanırım diye. Ne diyeyim umarım kazanırsın. Yani ne oldu ülkeyi refaha kavuşturmak için dış borç yaptı. Şimdi sorarım dış borç insanların dengesini bozmak için mi alınır yoksa biraz rahatlamak için mi alınır. Ondan sonra küçük şehirler büyük şehirler göç eder. EE sen bu halkı kotaya zorlarsan başka ne beklersin o zaman.
Peki, bunun sorumlusu IMF borcunu verenler mi? Yoksa bu borca tama edenler mi? Bence burada IMF 'nin bir suçu yok. Eğer birine borç para verdiniz. Borcunuzu istiyorsunuz adam veremiyor. Bu durumda ne yaparsınız? Ben olsam bunun yerine alacağımın değerinde bir başka şeyi varsa onu alırım. EE onlarda bunu yapıyor bir nevi. Yani sen o anlık krizi çözebilmek için o parayı alırsın ama sonra nasıl öderim diye düşünmezsin. Benim çiftçime yazık değimli? Yani uzun lafın kısası yakında seçimler var. Seçimde oy kullanırken hesabınızı iyi yapın. Türkiye -IMF durumuna düşmeyin son pişmanlık fayda vermez.
İktidar partililer, ana muhalefet partililer ve diğer partiler seçmen artık bilinçli ve neyin ne olduğunu biliyor. Onlar kimseye gebe değil. Bu yüzden sizin kotanıza uymayacak ve mantıklı oy kullanacaklardır. Yani size seçmen artık diyor ki; üç kuruşa beş köfte artık yok diyor.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan