Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 53
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
YENİ TRT KÜRTÇE
Yazar Fakir - Aralık 26 2008 - 00:29:09
YENİ TRT KÜRTÇE/Murat GÖKDEMİR

Murat Gökdemir 
Gün 25 Aralık 2008 bugün Türkiye 'de bir ilke adım atıldı. Türkiye 'de TRT6 olarak bir kanal kuruldu ve test yayınına başladı. Bu test yayını 01.01.2009 günü normal yayınla son bulacaktır. Bu günden itibaren normal yayın yapacaktır. Türkiye 'de bunun çalışmaları iyi bir özveri ile tüm hazırlıkları yapıldı. Açılışına ünlü Kürt sanatçılar davet edildi. Bu dünyada Kürt halkının en büyük sesi olmuştur.
Yani Türkiye 'de yaşayan Kürtlerin bugün varlığı kabullenildiği bir gündür. Türkiye böyle bir davranış ile Türkiye 'de yaşayan Kürt vatandaşları hiçe saymamaktadır. Bu kanal Türkiye 'de birçok şeyi değiştirecektir. Artık onlar hiçe sayılamayacak varlığı kabullenilecektir. Bu güne kadar ezilmiş halkın hakları yavaş yavaş elerine verilmektedir. Daha önce yayınlanan kanalların ne dediklerini Doğuda ve Güney Doğuda yaşayan Kürt vatandaşların çoğu anlamıyorlardı. Hiç bir şeyden haberdar olamıyorlardı. Kanal şu an test yayınında. Ama Kürt halkının gözü kulağı bu test yayınında ve pür dikkat onu izlemektedirler. Acaba nasıl olmuş neler yapmışlar diye düşünmektedirler. İnşallah Türkiye 'de böyle güzel davranışlar olur. Bunun neticesinde de Türkiye 'de herkesin hakları eşit ve tam demokratik bir düzen olur. Bu ilk adım umarım Türkiye 'de yılardır süren ırk ayırımını ortadan kaldırır. Ve daha ileriye yönelik başarılara vesile olur. Yani ülkede yaşayan herkessi Türk olarak dayatma yapmanın yanlış olduğunu anlamak gerekiyor. Yani kişi Ermeni, Alman, Gürcü Azeri Çerkez ve Kürt olabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Türk 'tür demek yanlış olur. Vatandaşlılık ayrı şeydir, etnik köken ayrı şeydir. Yani kişinin etnik kökeni farklı olabilir ama bu insanı sırf vatandaşı olduğu yerin uyruğuna sokmak çok yanlıştır. Yılardır Türkiye'de oynanan oyunlara artık dur dememin zamanı geldi. Bugün bu dur işaretinin ilk tohumları atıldı. Ve yılbaşından sonra bu tohumlar filiz verecektir. Ve inanıyorum ki bunları Türkiye 'de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları iyi sulayacak ve bu filizlerden meyvelerini elde edeceklerdir.
Bu davranış bazı yerleri rahatsız edecektir. Yani ülke içinde karmaşadan rant elde edenlerin çıkarlarına aykırı olacaktır. Ve biliyorum ki onlar Türkiye 'de yaşayan halk kadar yastığa başlarını rahat koyamayacaklardır. Bu güne kadar bu coğrafyada yaşayanlar rahat uyuyamadıysalar şimdide siz uykularınızdan uyanın. Bir insanın yaşadığı ülkede kendi dilini rahat ve özgürce yaşamak kadar güzel bir şey olamaz. Bir ulusun dili yoksa o ulusta yok olmuştur. İşte bu coğrafyada Kürt halkı bunun mücadelesini verdi ve dilini kaybetmedi. Bu mücadelesi ile bu günlere geldi. Bugün Türkiye 'de yeni bir sayfa açıldı. Artık Kürtlerinde resmi bir kanalı var ve onları yayınlayacaklar. Eğer bu kanal tarafsız ve doğru şeyleri yansıtır ise Türkiye ' de kalıplaşmış tabular yıkılacaktır. Ülkede kötü giden şeyler bundan sonra daha çabuk aşılacaktır. Daha güzel ve kardeşçe yaşanacak günlerin kokusunu ortaya sermiştir.
Kürt halkı çok şey istemiyor. Kürt halkı onlara verilen en ufak şeyle mutlu olmasını bilen halktır. Kimse kürt halkını bölücü olarak değerlendirmesin. Onlar sadece hakları elerinden alınmış halk olarak değerlendirsin. Eğer bu ülkede onların hakları da tam olarak verilse bugün çok şey aşılmıştı. Ülkede herkes kardeşçe yaşıyor olacaktı. Ama bunu da bilin Kürtçe sadece müzik değildir. Onların kültürünün bir parçasıdır ama tamamı değildir. Eğer bu kanal bu yanlışa düşerse yapılan hazırlıklara üzülürüm ve eksik kalmıştır derim.
Ama yinede bu davranış Türkiye 'de yeni bir dönemi başlatmıştır. Artık deniyor ki Türkiye 'de yaşayan herkes kardeştir ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Daha aydın yarınlar için ne mutlu kardeşçe yaşamasını bilen toplumlara diyelim ve kala başarılar dilerim.

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan