Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 50
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Sesimizi duyurmak ..
Yazar Fakir - Aralık 30 2008 - 08:18:42
SESİMİZİ BİRAZ OLSUN DUYURMAK MUTLU EDİYOR…/Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER

Yavuz ÖZTÜRKLER Geçenlerde tesadüfen internette www.nevvalsevindi.com'da gözüme ilişti.. Geçtiğimiz aylarda oda olarak düzenlediğimiz bir basın toplantısında aşağıda dile getirdiğimiz konuları dikkate alarak Sayın Nevval Sevindi'tarafından "üreten yok oluyor" başlıklı bir makale yazılmış ve makalenin ikinci paragrafında şu ifadeler kullanılmış:
"Doç. Dr. Yavuz Öztürkler düzenlediği basın toplantısında, genelde ülke, özelde ise bölge boyutunda gerek mesleki ve gerekse hayvancılık sorunlarının bir çığ gibi büyüdüğünü, bu sorunlara artık çözüm bulanamadığını belirtti. Öztürkler, bugüne kadar yürütülen politikaların hayvancılığı ve hayvancılıkla geçinenleri bitirme noktasına getirdiğini dile getirerek, "Dolaylı olarak mesleğimiz saygınlığını yitirmektedir. Ülkemizdeki bu tablo en çok Doğu Anadolu Bölgesi'ni etkilemektedir. Her ne kadar ülkenin gelişmiş yörelerindeki büyük sermaye ile kurulan çiftlikler üzerinden ülkenin hayvansal gıdası götürülmeye çalışılsa da Doğu Anadolu Bölgesi'nin payı azalmaktadır. Edirne'de üretilen bir hayvansal ürünün Kars'ta satışa sunulması moral değerleri alt üst etmektedir. Bu durumda konuya sadece hayvan ürünleri potansiyeli olarak bakamayız. Bu bölgenin insanlarının geçim kaynağı hayvancılıktır. Payı ne olursa olsun bölge hayvancılığının kurtarılması sosyal açıdan bölgenin, ekonomik açıdan da ülkenin kurtulması anlamına gelmektedir." diye konuştu. Bunu destekleyen iki makale aşağıda (Milliyet gazetesi yazarları Hurşit Güneş ve Güngör URAS' tarafından kaleme alınmış).."
Bizim amacımız ülke ve bölge ekonomimizi yakından ilgilendiren konularda çözümler üretmek ve sorunlarımızın da farkına varılmasını biraz olsun sağlayabilmektir. Bu bağlamda sesimizin bir yerlere ulaşması bizi çok mutlu ediyor…
Burada bu makalelerden bazı alıntıları sunmak ve yorumlamak istedim.

TÜSİAD'ın bu yılın Mart ayı içerisinde yayınlamış olduğu araştırma sonuçlarını incelediğimizde daha başka tespitler ortaya çıkmakta ve basın toplantısında söylediklerimizi destekleyen birçok nokta olduğunu görmekteyiz.

Bunlardan birkaçına göz atalım…

Ekonomi büyüdü, ancak istihdam azaldı ve iş yerlerinde kapanma arttı…
*2002 yılında % 44.4 olan istihdam oranı, ülke ekonomisinin büyümesine rağmen 2006 yılında % 43.2'ye düşmüş. Bunun da temel nedeni kadın işgücünün giderek iş piyasasından çekilmesi ve tarımda çalışma olanağı bulan kadınların şehirlerde iş bulaması. Yani göçle birlikte oluşan bir tablo buna neden olabilir…
*İstihdamda kayıtdışılık oranı sürekli azalmaktadır. Bu sevindirici bir durum olarak görünmesine rağmen, bunun da nedeni tarımdaki istihdam çöküşü olabilir.
*Türkiye'de aile işçilerinin payı yüzde 20, AB'de yüzde 1.2. AB'de işgücüne katılmayan oran yüzde 30, ülkemizde %49'dur. Nerdeyse % 50 fazla…
*Yılın ilk iki ayında İstanbul'da 1125, Ankara'da 525, İzmir'de 201 işyeri kapanmıştır. Anadolu'da açılan 4 bin 601 işyerine karşılık 6 bin 405 işyeri kapanmıştır.
Toplam nüfusun önemli bir kısmını oluşturan gençler daha da artacak ve iş isteyecek…
Ayrıca rapora göre, 15 yaş altı genç nüfusun ülke nüfusunun önemli bir kısmını neredeyse üçte birini oluşturduğunu görmekteyiz. Bu ilk bakışta bir avantaj gibi görünse de, daha çok kritik bir durum olarak değerlendirilmelidir. Bunlar liseyi bitirdikten sonra üniversiteye girmek isteyecekler, girenler mezun olduktan sonra iş isteyecekler… Giremeyenler de iş isteyecektir kuşkusuz… İşsiz,umutsuz ve mutsuz bir gençlik avantajdan çok önemli ve ciddi bir toplumsal sorundur. Yaşamın en dinamik ve en heyecanlı çağında bir gencin enerjisi pozitif olarak değerlendirilemezse bu olumsuz sonuçlar doğurabilir.
Tarımda istihdam azaldı, kentlere göçe devam…
* 2002-2004 döneminde çalışanların yüzde 34'ü tarımdayken 2005-2006 döneminde bu oran yüzde 27'ye düşmüştür. Ciddi bir toplumsal değişimle karşı karşıya olduğumuz ortaya çıkmaktadır. Bu durum büyük kentlere göçü tetiklemekte ve varoşlarda çaresiz yığınların oluşmasına neden olmaktadır. Ülkemiz bir tarım ülkesidir. Ancak. Bir tarım ülkesinin insanları ağır sanayisi olmayan bir ülkede ne yapabilir. Bu bir çelişkidir…
Tarımda rakamlar düşüyor…
*Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı rakamlara göre, geçen yıl buğday üretimi yüzde 13.9, arpa üretimi yüzde 23.5, mısır üretimi yüzde 7.2 azaldı. Yağlı tohumlar üretimi yüzde 21.4, tütün üretimi yüzde 18.5, şekerpancarı üretimi yüzde 14.1, pamuk üretimi yüzde 10.8 düştü. Toplam tahıl üretimi, önceki yıla göre yüzde 15.5 azalarak 29 milyon 257 bin tona geriledi. Buğday üretiminin 2.8 milyon ton, arpa üretiminin 2.2 milyon ton azaldığı geçen yıl yem ve yağ açısından büyük önem taşıyan mısırda da üretim, yüzde 7.2 düşerek 3.5 milyon tona indi.
Tarımdaki gerileme en başta hayvancılığı çökertir….
TUİK'in tarımdaki üretim ile ilgili bu rakamları incelediğimizde, tahıl ve yem bitkilerinin ciddi bir şekilde azalmaya dönük olduğunu görmekteyiz. Bu tablo tarımsal alanda bir çıkmaz oluşturmanın yanında, hayvancılığa da büyük darbe vurmaktadır. Hayvancılıkta özellikle yem maliyetleri artmakta ve hayvancılığın cazibeli bir iş kolu olmaktan yavaş yavaş çıkmasına sebep olmaktadır. Bu durumdan ise bölgemiz batı bölgelerine göre kat kat fazla etkilenmektedir.

Üretmeyen sürekli tüketen bir yöne doğru gidiyoruz. Üretimde rakamlar geri gittiğinde bu özellikle ülkenin kırsal kesimini acımasızca vurmaktadır. Dünyada artmakta olan küresel gıda krizinin yanında bir de ekonomik kriz ortaya çıktı. Bu şartlarda üretmeye daha çok ihtiyacımız vardır. Bugünlerde daha çok üretmekten başka çaremiz yoktur.
Bu rakamların basın toplantımızda söylediklerimizi desteklemesi bizleri hiç mutlu etmiyor. Bu rakamların ideal bir çizgiye ulaştırılması hepimizin sorunudur. Artan nüfusu aç bırakmamak için biran önce çareler arayıp bulmalıyız.
29.12.2008

**Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER
Kars -Ardahan-Iğdır VHO Başkanı

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan