Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 45
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Halk sağlığı ..
Yazar Fakir - Ocak 03 2009 - 09:46:37
BÖLGEMİZDE HALK SAĞLIĞI VE VETERİNER İLAÇLARI/Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER

Yavuz ÖZTÜRKLER İnsan sağlığı ve ilaç deyince akla hep beşeri hekimlikte kullanılan ilaçlar ve zehirleyici etkisi olan tarım veya haşere mücadelesinde kullanılan ilaçlar gelir. Oysa veteriner ilaçlarının kullanımının da insan sağlığı ile yakından ilişkisi vardır.
Bölgemizde hayvan ilaçlarının uzun zamandan beridir çoğunlukla eczanelerden yetiştiriciye veteriner hekim reçetesi olmaksızın ve veteriner hekimin bilgisi dışında satıldığına dair ve yaygın duyumlar almaktayız. Hatta bazen bazı ilaç firmaları geçmiş dönemlerde köylerde reklam ve tanıtım çalışmaları yaparak köylüye veteriner hekimi atlayarak numune bile bıraktıklarına yönelik yaygın duyumlar da vardır. Ayrıca, antibiyotiklerin de içinde bulunduğu hayvan ilaçlarının bir kısmını köylerde bakkallarda bile bulmak mümkündür.Yetiştiricilerin bilinçsiz bir şekilde hayvan ilaçları kullanması bilinen bir gerçektir. Yöremizde kullanılan yaklaşık 500 çeşit hayvan ilacı bulunmaktadır. Bu ilaçlardan antibiyotik grubu ilaçların veteriner hekim reçetesi ve uygulaması dışında satılması ve kullanılması denetlenip böyle bir durum varsa bir an önce durdurulmazsa hayvan ve dolayısı ile insan sağlığını çok büyük tehlikeye atacak boyutlara ulaşır. Antibiyotiklerin hayvanlarda veteriner hekim reçetesi olmadan bilinçsizce kullanılması ,İnsan ve hayvan antibiyotiklerinin bir çoğunun moleküler yapısının benzer olması "antibiyotiğe direnç gelişmesi" dediğimiz olumsuz bir durum meydana getirmektedir. Antibiyotiklerin insanlarda bilinçsiz kullanılması, beşeri hekim reçetesi olmadan ilaç satılmasının büyük oranda engellenmesi ve bir disipline oturtulması sayesinde azaltılmaktadır. Ancak veteriner ilaçlarının veteriner hekim reçetesi ile verilip verilmediği, veteriner hekim kontrolü ve bilgisi ile kullanılıp kullanılmadığı, antibiyotik kullanıldıktan sonra ette ve sütteki atılımı yeterince denetlenmediği için hayvan ilaçlarının ve özellikle antibiyotiklerin kullanımı bölgemizde insan ve hayvan sağlığını tehdit etmektedir. Hayvansal ürünlerde kalan antibiyotik kalıntıları, insanların tüketimi ile birlikte insanlarda da o antibiyotik grubuna direnç kazanılmasına sebep olmaktadır. Örneğin penisilin kalıntısı bulunan bir et veya sütü tüketen birisinin penisilin grubu antibiyotiklere direnç kazanmasına, daha sonra penisilin kullanılmasını gerektiren bir hastalığa yakalandığında ise iyileşmesinin gecikmesine veya engellenmesine sebep olabilir. Benzer bilinçsiz ilaç kullanımı hayvanlar için de aynı sonucu doğurabilmekte, ilerleyen zamanlarda antibiyotik gruplarına o yöredeki hayvanların direnç kazanması sonucu tedavilerden sonuç alınamamakta, iyileşmelerin gecikmesine sebep olarak, ya o hayvan kaybedilmekte, yada tedavilerin maliyeti yükselmektedir.
Avrupa Birliği müktesebatının getirdiği en önemli yükümlülüklerden biri de veteriner hekim muayene ve denetimi olmadan reçetesiz veteriner hekim ilaçlarının satılmamasının veya kullanılmasının kesinlikle yasaklanması yönündedir. Müktesebatın diğer en önemli konularından birisi ise ilaç kalıntısı olmayan et ve sütlerin tüketime sunulmasını sağlamaktır. Bunun için mümkün olduğunca hayvanlarda koruyucu hekimliğe ve hayvansal ürünlerin sıkı kontrol ve denetimine önem veren kurallar getirmektedir.Umuyorum, toplum sağlığımız, geleceğimiz ve kendi nesillerimizin sağlıklı yetişmesi için gerekli önlemleri Avrupa Birliği'nin dayatmaları olmadan da bir an önce alırız.
Ülkemizin ve cumhuriyetimizin bekası için sağlıklı ve mutlu nesiller yetiştirmemiz dileği ile saygılarımı sunarım.

**Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER
Kars-Ardahan-Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri
Odası Başkanı
Oda web: www.karsvho.org
Kişisel web: www.yavuzozturkler.net

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan