Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 61
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Gazeteciler Günü ..
Yazar Fakir - Ocak 10 2009 - 11:08:48
Belediye Başkanları hangi yüzle gazeteciler gününü kutladı/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü`nü her yıl bir bayram olarak kutlarken, son yıllar da sadece üzüntü ile ve özleyerek, buruk, sönük bir hava içerisinde kutlanmaya başladı."

Basın emekçileri, 1961 yılından beri kutlanan 10 Ocak Çalışan Emekçi Gazeteciler Günü`nü AKP’nin basın ve daha birçok emekçinin kazanılmış haklarını ellerinden zorla alınmaya yönelik olarak, IMF’nin emriyle hazırladığı ve TBMM’den geçirmeye çalıştığı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yasa tasarısının tehdidi altında geçirdi.

Kutlamada; Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Nazmi Bilgin, "Gazetecilerin yıpranma tazminatının Avrupa Birliği(AB) kriterleri bahane edilerek yok edilmeye çalışıldığını" dile getirdi.

Yine İstanbul Gazeteciler Derneği(İGD) Başkanı Engin Köklüçınar; “İstanbul`un sis altında kaldığı gibi gazeteciler de bugün sis altında. Biz 10 Ocak tarihini gazetecilerin üzerindeki bu sisi kaldırmak için bir araya geldiğimiz gün olarak kabul ediyoruz” dedi. Köklüçınar, gazetecilerin basın ve toplum yaşamı içinde her geçen gün yalnızlaştırıldığını üzülerek dile getirdi.

Şimdi Dünya’nın birçok ülkesinde Gazetecilik mesleği onurlu, saygın ve halen 4. kuvvet olarak görevini yaparken, tarihin her döneminde Türk Halkının gözü, kulağı, gür sesi olan medya siyasete yön verme, ülkeye yön verme, hükümetler kurma ve düşürme, haksızlıklara karşı çıkma, yolsuzlukları kamuoyuna aktarıp suçluları adalete teslim etme, güçlüye göçsüzleri ezdirmeme gibi çok önemli görevlerini yerine getirirken 4. kuvvet olarak yerini uzun yıllar korumuştur.

Medya gücünü ne zaman kaybetmeye başladı

Türkiye Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Metin Göktepe gibi gazetecileri mafyaya ve çetelere karşı koruyamamış. Bu değerleri kaybettikten sonra gazetecilik 4. kuvvet olarak yerini yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştır.

İşadamları, şantaj ve tehditlere Medya aracılığıyla para kazanma yolunu öğrendikten sonra özelikle basından gelmeyen, habercilik kültürü olmayan, servetle haberleri kolayca değiştiren cüzdanı vicdandan üstün tutan medya patronları kamuoyu desteğini alamayınca da habercilik yol haritasın kaybetmeye başlamış. Hele Haberleri yırtılıp atılan gazetecilerin kalemleri kendi patronları tarafından kırılmaya başladığı dönemlerde medya, asli görevine aykırı hareket edince medya inandırıcılığını ve halk desteğini iyice kaybetmeye başladı.

En önemlisi ise Patronlar tarafından yayınlanmayan haberler ise, çalışan gazetecileri mesleğinden soğutmaya, uzaklaştırmaya başlayınca haber kaynaklara azalmaya başladı.

Son yıllarda Büyük rantlar dönmeye başlayınca habercilik anlayışından uzaklaşan Türk Medyası, işi tamamen ticarete dökünce tava tencere satmaya başladı.

Bu olumsuzlukları içinde vicdanlarını kirletmek istemeyen gazeteciler, çalıştığı medya guruplarından birer birer ayrılıp köşesine çekilmeye başladılar. Habersiz kalan Medya (B) planını devreye sokarak ajansların haberleriyle günü kurtarmaya çalışınca, yeni haber anlayışıyla Türk halkı idare delmeye çalışıldıysa da halk arasında medya rant peşinde dedikodusu medyayı büyük bir oranda halk arasında yıpratmıştır.

Gelelim yerel basına, çeşitli imkansızlıklara, baskılara rağmen, başarıyla ayakta durabilme gücünü göstererek büyük bir özveriyle yerine getirmeye çalıştıkları kamu hizmeti yapmanın gayreti içinde olup hassas, ciddi ve önemli konularda gündem oluşturabilen, hiçbir tesir altında kalmaksızın görevlerini tarafsız, güvenilir ve objektif olarak yürütmeye çalışan gazetecilerin yerel yönetimler tarafından çalışmaları özgür habercilikleri zaman zaman engellenmiştir.

Toplumun bilgilendirilmesi, ışık tutulması, ülke yararına yönlendirilmesi ve aydınlatılması gibi kutsal bir görevi yerine getirmekte olan yerel basınımız, Arazi mafyalarıyla ortak çalışan belediyeler haklarında yazı yazan gazeteleri belediyeye sokmadıkları gibi, ortak ihale koşturdukları Mafya bozuntusu Müteahhitleri, Gazetecilerin reklâmlarını kesmiş, uslanmayan gazeteciler tehdit edilmiş, çok ileri giden gazeteciler de dövdürülünce ve bu baskı yöntemlerini her gün artıran yerel yönetimlerin baskısı sonucu dinamik gazetecilik kültürü gelecek kuşaklara taşıyacak bütün kalemleri kırmak için büyük gayret göstermektedirler..

Gazetecilerin, reklam şantajlarıyla haber yapma özgürlüklerini elinde almaya başlayan yerel yöneticiler, insani ölçüde çalışabilmesi ve kamuoyunun sesi olma görevini başarıyla yerine getirebilmesi, çaba gösteren bir fikir işçisi, basın çalışanlarının Hiçbir ekonomik olanaklar sağlanmadığı gibi AB projesinin ön gördüğü şekilde her kıraathaneye 3 yerel gazeteye üye olma zorunluluğunu dahi uygulamaya sokmayan da belediye başkanları. Basının dostu ve gazetecileri çok sevdiklerini bar bar bağırmaktadır.

Şimdi, İletişim ve basın özgürlüğünün, bütün hak ve özgürlüklerin garantisi ve güvencesi “Gücünü Halktan alan ve halkımızın sağlam kaynaklardan tarafsız haber alma hakkını kullanmasını sağlayan ve toplumdan gelen istekleri yansıtma görevini üstlenen yerel gazetecilerin kalemini kıran, gazetecilik mesleğini yapmasını engellemek için çaba gösteren belediye başkanları Yılda bir kez 10 Ocak’ta basına şirin görünmek için gazeteciler gününü kutlarlar, peki hangi yüzle…

mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan