Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 61
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Obama ve yerel seçimler ..
Yazar Fakir - Ocak 21 2009 - 21:20:14
OBAMA'DAN BİZDEKİ YEREL SEÇİMLERE ESİNTİLER/Turgay Delibalta

Turgay Delibalta ABD'deki seçimden sonra bizdeki yerel seçim.
Dünya'da ve geri kalmış ülkelere dayatılan ekonomik kriz aslında yaşamı boyunca yoksulluk çekenlerin günlük yaşadıkları ve para ile ilgili sıkıntılarının hiç bitmediği gerçeğini değiştirmiyor.
Obama ABD'deki seçimlerde emperyalistlerin pazar bölüşümü için yaratılan yeni yüz olarak dünya kamuoyuna DİN VE IRKÇILIK ağırlıklı politikaların siyahi sıcak yüzü olarak sunuldu. Son on beş yirmi yıldır yeni çıkışlar arayan emperyalistler Obama ile din, ırk temelli sömürü politikalarını pekiştirdiler.
Obama'nın Afrika kökenli olması ve bir yandan da söylentilerle islam olması geri kalmış ülkelerde bir umut kaynağı olarak gösterildi.
Öyle ki ülkemizde de büyük babasının adını bilmeyen torunlara Obama adı medya tarafından bu siyahi yüz pompalandı ve dayatıldı. Obama için Anadolu 'da kurbanlar kesildi. Umut, kurtarıcı olarak gören insan kümeleri yaratıldı.
Bu politikalar tabi ki bizim gibi geri kalmış ülkelerde de öngörülenin uygulanması gerekli politikalar olma zorunluluğu doğurdu. Şirin görünmek kurtarıcıya, umut ışığına paralel olan politikalar üretmekte diğer ülkelerde yaşayan politik kimliklerin kaçınılmaz görevleri haline geldi.
Emperyalistler kendi bölüşümlerini daha fazla ve güçlü pazarlara ulaşma planlarını kanlı savaşlarını yürütmede bu ortaçağdan kalma politikalarını yenilerken geri kalmış ülkelerdeki politikacılar da hemen kolları sıvadılar. Sol ağırlıklı politikalar yerine din ve ırkçı politikalara yönelim gizliden gizliye yürütülürken artık referans almak adına aleni gösteriler haline dönüştürüldü.
Aslında ülkemizde herkes tarafından bilinen milyonları bulan işsizler, aç, susuz, borç batağında yaşamaya çalışan emekçiler yok sayılıp politikalar üretilirken SADAKA bekleyen toplumlar oluşturulurken sadakacı toplumlarda direnme dayanma ve oy kullanırken irade kullanma yetisini çoktan kaybetmiş olan toplumların üzerine kurulu politik yapılanmalar güncel ve gözde oldular.
Toplumlar üzerinde bunlar denenirken ve yaşama geçirilirken bir yandan da seçilmek isteyenler siyasi partiler yasası ile GENEL BAŞKANLARINA EL AVUÇ AÇANLAR OLDULAR. Böylece seçmen kendi iradesini değil de genel başkanın iradesini seçmek zorunda kaldı.
Bağış kampanyaları, yemek çadırları, kullanılmayan giysiler, bizdeki yerel seçime kadar her gün kişi başına bir ekmek seçimi kazandırır gibi geliyor insana. Ya da daha etkili bir yol dört yıl boyunca tokatlamak için oy kullanana bir torba makarna ayda birkaç kilo kömür ya da yakıt kesin seçimde zafer anlamına geliyor ülkemizde. Özellikle büyük kentlerde gelenek haline gelmiş durumda bu gibi el açan sadaka bekleyen toplumlar üzerine üretilen politikalar zafer kazanıyor. Bütün bu olumsuzluklar sayılırken seçmende doğru oy kullanmasının ya da iradi oy kullanmasını beklemekte politika yapanların görevi olsun. Obama'dan esintiler sinsi yürürken hatta gizli gizli el altından yapılmaya çalışılırken şimdi daha yürekli yapılmaya başlandı. Yığınla aç, susuz, yoksul insan yaşıyor ülkemizde. Hiç bir parti ve politikacı son yerel seçime hazırlanırken "yoksullar- emekçiler" demiyor. Ya da derken korkuyor seçim kayıp edeceği korkusu var içinde. Emekçiler ÖCÜ gibi gösteriliyor. Emekçi diyen politika ve politikacılara kaybedecekmiş gözü ile bakılıyor. Bu nedenle de seçilmek isteyenler yürekli davranamıyorlar ve seçilmek üzere yola çıkarken emek ve sol ağırlıklı politikalardan söz etmiyor, ya da ağzında mırıldanıyorlar, seslendiremiyorlar.
Durum böyle iken yeni olmayan ve ortaçağdan beri insanlık sırtında kambur olan Obama ve benzerlerinin rüzgarları yerine biz yaşadığımız beldede ve ülkede yığınlara SADAKA BEKLEYEN toplum olmadan onlara iş, aş ve emek ağırlıklı politikalarla gitmenin günü geldi geçiyor bile. Etnik köken, din eksenli politikalar sokakları ve meydanları doldururken Obama'dan, ortaçağ zihniyetinden imdat uman politikacılar yerine çoğunluğunu emekçilerin oluşturduğu ilçemizde seçilmek üzere yola çıkanlara bir yol görünmektedir. EMEK AĞIRLIKLI POLİTİKALAR ÜRETİN! Emekçilere omuz verin göreceksiniz sayın adaylar onlarda size omuz verecektir.
Gelecek yazımda olanak bulursam "Kemik atılır gibi atılan harçlıklar, yardımlar. Sendikaların tükenişe giden yolu ve yardım kampanyaları. Emek ağırlıklı politika geliştiren adayların ülkemizde partilerin üst düzey yöneticileri tarafından önü nasıl kesiliyor yazacağım.
turgaydelibalta@hotmail.com
Gazeteci Şair Yazar

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan