Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 21
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Gümüş ..
Yazar Fakir - Ocak 21 2009 - 23:40:46
BU KEZ OLMADI!... GÜMÜŞ BAŞARAMADI…/Alper Akçam

Alper Akçam Üç yıldır kış boyunca yalnız kalıyordu Ölçek'te… Ot yığınlarının içinde, komşu örtmelerinin kuytularında soğuktan ve kurtlardan korunup bahara çıkmayı başarıyordu.
Alçakgönüllüydü… Komşulara gönderilmiş iki çuval arpa unuyla, akıl edilip önüne yal yapılıp konursa, yarı buçuk karnını doyuruyor; umutla baharı bekliyordu…

Daha sert kışları da atlatmıştı. Dursun Akçam Kültürevi'nin yapım çalışmaları sürerken, kışın ortasında, sıfırın altında otuz derecelerde, Alper Akçam'ın yattığı odanın dışında, pencerenin önünde karı eşeleyip orada yatarak sabaha kadar sahibinin yanında olmayı yeğlemiş, bekçilik görevini de başarıyla yerine getirmişti.

Hiç sorulmasın neden başka bir çözüm bulunmadı, bir yerde korunmadı diye… Evlere, avlulara ballı kaymaklı çağrılarla da davet edilse girmezdi; özgürlüğüne düşkündü o. Yıllar önce sürekli gezip tozmasının önüne geçmek, belki daha iyi bekçilik yapmasını sağlamak amacıyla bağlanmak istemiş, tam bir gün boyunca eve ve herkese sırtını dönüp küsmüş, hiçbir şey yememişti.

Barışçıydı, sevecendi… Gündüz gözüyle eve, bahçeye girip çıkan kimseye bir şey demez, kuyruk sallayarak hoş geldin demekle yetinirdi. Geceleri başlardı bekçiliği, tedirginliği…

Hiç görmediği yakınlarını, dostalarını bile müthiş bir içgüdüyle tanıyarak ayırır, sevgiyle koşardı arkasından.

Başak Akçam yıllarca gitmemişti babasının köyüne. Gümüş'ün yalnızca adını duymuş, fotoğrafını görmüştü. 4. Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri için, yıllar sonra baba ocağına, Ölçek Köyü'ne gelmişti Başak. Gümüşü sordu; ortalıkta yok bir süredir, bir yerlere gezmeye gitmiştir denildi. Bir gün sonra Başak evin yüz metre kadar uzağında, eve doğru yürürken bir köpeğin kendine yaklaştığını, kokladıktan sonra sevgiyle kuyruk sallayarak çevresinde koşmaya başladığını, arada bir üzerine doğru sıçrayarak sarılmak istediğini gördü. Eve kadar köpek Başağa eşlik etti. Başak kapıyı çaldı, çıkan Perihan Akçam'a, "Babaanne bu kimin köpeği, yoldan bu yana benden ayrılmadı, çevremde koşup duruyor…" dedi. Perihan Akçam gülümsedi: "İşte, Gümüş o kızım, seni tanımış, eve kadar getirmiş" dedi.

2003 yazında, Damal şenliği için giderken yolda, Ur ile Orağaz köyleri arasında şosede minicik bedeniyle koştururken bulmuştu onu Alper Akçam. Yolunu yitirmiş minicik bir köpek yavrusuydu. Hiç yabancılık çekmeden arabanın arkasında şenliğin bitmesini beklemiş, sonra da Ölçek'te Akçamlar'ın, Şentürkler'in ve tüm mahallenin köpeği olmuştu.

Alper Akçam'ın yeri başkaydı Gümüş'ün gözünde. Onunla birlikte olabildikleri zaman süresi çok fazla olmasa da, o köye geldiğinde asıl sahibini bilircesine yanında, yakınında bulunmayı yeğlerdi.
İlk iki kış Sultan bibinin emekli öğretmen oğlu Hafiz severek bakmıştı Gümüş'e… Doğa dostu, hayvan dostuydu Hafiz; onun torunlarının da köpeği olmuştu Gümüş. Sonraki yıllar o da evcek kışın İstanbul'a göçmeye başlayınca, Gümüş yapayalnız direnmek zorunda kalmıştı kışın soğuğuna, aç kaldıkça köyün köpeklerine saldıran kurtlara karşı... Ot yığınlarının içinde kendisine girilmesi zor yuvalar yapıyor, komşu örtmelerin kuytularında gizlenerek kurtlardan korunmaya çalışıyordu. Yaz gelince İstanbul'dan, Ankara'dan yaz dinlencesi için gelen çevredeki tüm evlerin köpeği oluyordu Gümüş; hele de çocukların. Kimisi at edip sırtına biniyor, kimisi kuyruğundan çekiştiriyor, kimisi elindeki ekmeği paylaşıyordu…
İki yıl kışı bahar etmeyi, köye dönen sevdiklerine kavuşmayı başarmıştı… Alper Akçam, Ankara Ahlatlıbel mahallesinde aldığı arsaya ev yaptıracak, önümüzdeki kıştan başlayarak Gümüş'ü Ankara'ya getirecek, Başkent'i görmesini de sağlayacaktı. Ne kalmıştı ki baharın gelmesine, yapım işlerinin başlamasına?

Gümüş Ama bu kez başaramadı Gümüş. 8 Ocak 2009 Perşembe gecesi Bibi evinin komşusu Asker (Ecer)'in örtmesinde üç kurt birden saldırdı Gümüş'e. İçerdekiler sesleri duyana, dışarı çıkana kadar kurtlar alıp götürdüler Gümüş'ü. Doğadaki kavganın kurbanı oldu.

Şimdi o ot yığının başında, o fotoğraf çekilirken gözlerini umudu olmayan bir geleceğe doğru çaktığı gündeki gibi, anılarımızda girip bizimle yaşamak istiyor...

Sen bizimlesin Gümüş, seni unutmayacağız. Yine telefon edeceğiz seni sormak için, arpa unun bitmiş mi, onu öğrenmeye çalışacağız. Bindiğimiz otomobil mahalleye yaklaşırken, nerede var nerede yok, geldiğimizi sezmiş, duvarın üstünde çoktan çıkıp bizi karşılamaya hazırlanmış olacaksın sen yine… Seni hep seveceğiz Gümüş; yaşamımızın unutulmaz bir parçası oldun… Gel Gümüş gel, düşlerimize gel… Acınla ve sevginle, yüreğimizdeki yerin sıcacık.
alperakcam@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan