Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 54
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 130 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Gani Rüzgar Şavata
Yazar Fakir - Ocak 31 2009 - 10:36:20
Eski solcu yeni Saadetçİ Gani Rüzgar Şavata:
'Kürtlüğümle de gurur duyuyorum'

Gani Rüzgar Şavata Son dönemlerde siyasetin iyice ısındığı İstanbul’un Esenyurt ilçesinde Saadet Partisinin belediye başkan adayını açıklamasıyla, siyaset iyiden iyiye alevlendi...
Sinema oyuncusu, yönetmen, senarist Gani Rüzgar Şavata Saadet partisinin Esenyurt belediye başkan adayı olduğunu açıklaması kısa bir süre şaşkınlığa neden olduysa da, bir süre sonra yerini biz dizi yanıtsız soruya bıraktı. Şavata’nın bu kararının arkasında yatan nedenler sorgulanmaya başlandı.
İşte biz bütün bu sorulara yanıt aramak için, Kürt Kökenli, sol görüşlü olarak bilinen Gani Rüzgar Şavata’ya bu ani değişikliğin nedenlerini sorduk ve merak edeceğiniz daha bir çok soruya, alışılmadık uç yanıtlar aldık.
Görüşme talebimizi büyük bir memnuniyetle kabul eden Şavata’ya sorduğumuz soruların yanı sıra, yazılması koşuluyla siyasetin öteki yüzünü, olası gelişmeleri sanatçı kimliğine ilişkin bireysel kaygılarını dile gitirdi, bizim düşüncelerimizi sordu, kısaca çok şey konuştuk, her telden değilse de, her konuda konuştuk ..
Görüşme talebimizi büyük bir memnuniyetle kabul eden Şavata’ya sorduğumuz soruların yanı sıra, yazılması koşuluyla siyasetin öteki yüzünü, olası gelişmeleri sanatçı kimliğine ilişkin bireysel kaygılarını dile gitirdi, bizim düşüncelerimizi sordu, kısaca çok şey konuştuk, her telden değilse de, her konuda konuştuk

Hoçvan Haber: Sayın Şavata, Biz sizi daha çok sanatçı kimliğinizle tanıdık, bunun da ötesinde, sizi Kürt kökenli sol görüşlü, biri olarak tanıyorduk veya öyle biliyorduk. Sizi bir anda Türkiye’nin en muhafazakâr partisi olan Saadet partisinde görünce doğrusu şaşırdık. Nedir bu sizdeki değişikliğin nedeni efendim?

Saadet Partisi Esenyurt belediye başkan adayı Gani Rüzgar Şavata: Evet ben sol görüşlüyüm ve sanatçıyım. Ölene kadar da öyle kalacağım. Bunun aksini kimse iddia edemez. Ben yaptıklarımla varım. Bir sinemacı, bir yönetmen bir senarist olarak var olacağım. Üstelik Kürtlüğümle de gurur duyuyorum. Ama, bu durum farklı. Ben Burada kendimi olduğum gibi ifade etme olanağı buldum. İnsan olaylara daha yakından, baktığı zaman, bazı şeyleri daha iyi görebiliyor. Bu insanlar kim olduğumu bildikleri halde bana kucak açtılar bu önemli.
Aslında ben tek kimliğe de kendimi sınırlamıyorum. Müslüman’ım, Kürd’üm Ve Türk’üm… Gözlerimi kıl bir çadırda dünyaya açtım. Kendi gerçekliğimin de farkındayım…

Hoçvan Haber: Sayın Şavata, ortalıkta Sizin için AKP tarafından Fazilete kiralanmış veya maniple edilmiş olduğunuz söylentileri dolaşıyor. Hatta DTP’yi etkisizleştirmek için sizin tavsiye edildiğiniz ve Kürt oyları parçalamak için farklı kesimlerin bir tezgâhı olduğu ve sizinde buna alet olduğunuz söyleniyor. Buna ne diyeceksiniz?

Gani Rüzgar Şavata: Bu çok saçma ve haksızlık. Ben DTP’ye gittim Ahmet Türk bana dedi git gereken neyse yap. Nereyi istiyorsan dedi, Ama baktım yok her kes ayrı bir telden gidiyor ve olmuyor. Ben Saadet partisine bu sebepten geldim. Benim Saadet’e gelmem, ille de aynı düşüncede olacağım diye bir şey yok. Ben bu tavrımla Türkiye de bütün siyasi düşüncelerle ortak hareket edilebileceğini göstermek istedim.
Hiç kimsenin sözüyle hareket etmedim, etmem. Ben düşünen üreten bir insanım. Bu konularda Kimse bana nereye gideceğimi dayatamaz, kabul ettiremez. Bu tamamen kendi irademle olan bir şeydir. Geldim baktım arkadaşlarımız iddia ettikleri gibi katı insanlar değil, aksine gayet uygar ve anlayışlı insanlar. Hepsiyle de tanıştım, onlardan öğrendiğim şeyler de oldu.
Aslında ben Ferhat Tunç Arkadaşımızın rövanşını almaya geldim. O zaman da kendisini destekledim. Bu gün Esenyurt’da kazanarak Ferhat Tunç arkadaşımın hayalini gerçekleştirmiş olacağım.

Hoçvan Haber: Siz sol görüşlüyüm diyorsunuz ama Saadet partisi Milli görüşçü bir siyasi parti, Kürt kökenli bir sanatçı olarak bunu nasıl kabul edeceksiniz? Diğer soruma gelince siz kendinizi partiler üstü mü görüyorsunuz? Çünkü az önce kendi özgünlüğünüzü vurgularken, sanki burada olmanız saadet partisiyle bir pazarlık sonucu olmuş görüntüsü veriyor?..

Gani Rüzgar Şavata: Şimdi bakın, burada net söylüyorum. Kimse bana milli görüş gömleği giydiremez.
Ben milli görüşçü değilim.
Yeşil bir parkam var ve ben gözlerimi kıl bir çadırda dünyaya açmışım. Üstümde ne gömleği olduğunu sanatımla yaptıklarımla bütün dünyaya ispatlamış bir sanatçıyım ben.
Eğer milli görüşte olan insanlar milli görüşün iyi ve insanlığa yararlı bir şey olduğunu bana ispatlarlarsa neden olmasın. Ama bu gün benim gerçek gömleğim hala dün üstümde olan yeşil parkemdir.
Elbette gönül isterdi ki halkımın kendi partisine gitseydim. Koşullar olmadı, oluşmadı veya Türkiye’deki kardeş kavgasının demokrasinin ve barış ortamının tesisi için böyle bir ortaklık daha anlamlı olduğu için böyle bir karar verdim. Bunlar dikkate alınması gereken şeylerdir.
Ben ne diyorum (ellerini başının üstünde kenetleyerek) birleşelim, ortak hareket edelim, barışı tesis edelim diyorum. Bu benim sloganım. Bu yüzden diyorum ben partiler üstüyüm. Halkımın beni doğru anlamasını istiyorum.

Hoçvan Haber: Efendim siyaset de sonuçta matematiksel reel koşullara göre şekillenir. Saadet partisinin Esenyurt’da belediye başkanı çıkaracak potansiyelinin olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer düşünmüyorsanız neden girdiniz? Veya şöyle soralım saadet partisi artı sizin sanatçı kimliğiniz kazanmanıza yetecek mi?

Gani Rüzgar Şavata Gani Rüzgar Şavata: Elbette yetecek. İnanmasam zaten girmezdim. Halkım benim kim olduğumu, ne yapmak istediğimi gayet iyi biliyor. Allah’ın izniyle ben burada Kürtlerin solcuların, sağcıların, İslamcıların her kesimin oyunu alacağım. Ben bu Türkiye halkının ortak değeriyim. Sanatçılar dünyanın malıdır, hiçbir sınıfa etnik aidiyete ait olmazlar, buna hakları yoktur. Elbette ben Kürdüm, ama Kürt olduğum kadar da Türk’üm Müslüman’ım, devrimciyim… Hiç şüphesiz bazı şeyler söyleyecekler. Söyleyebilirler ama halk kararını verdiği zaman gerçekler o zaman daha iyi anlaşılır.

Hoçvan Haber: Sayın Şavata Bize zaman ayırdığınız ve sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz.

Gani Rüzgar Şavata: Ben teşekkür ederim ve sizi tanıdığıma çok memnun oldum. Derginizin de hayırlı olsun, çok nitelikli ve emek harcanmış bir çalışma olduğunu gördüm. Bundan sonra bende takipçilerinden biri olacağım.
Hoçvan Haber/Gürkan Şahin/Esenyurt

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan