Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 65
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 219 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 252 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
BEDAVA İZEOLOJİ
Yazar Fakir - Ocak 31 2009 - 10:50:27
DERS KİTAPLARI VE BEDAVA İZEOLOJİ/İlyas Yıldız

İlyas Yıldız İlk eğitim devletin anayasal görevidir ve ücretsizdir ancak, başka yollardan yapılan soygunlarla velinin anası ağlamadığı müddetçe!..
Bu işin ailenin temelinde yatan ekonomik boyutu.
Birde ulusal temelde yatan ırksal ve dinsel sinsi boyutu var!
Tabii ki ilkokul kitaplarından bahsediyoruz…
Beyoğlu'ndaki Karşı Sanat'ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Tarih Vakfı Projeler Koordinatörü Gürel Tüzün, projenin ilkini 2002 yılında gerçekleştirdikleri, geçen süreçte müfredatta yapılan değişiklikler nedeniyle bu araştırmayı yenilemek istediklerini kaydetti.
Haberi aynen aktarıyoruz!..
Gönüllüler tarafından oluşturulan tarama raporlarına dayanan 12 makalenin, ''Ders Kitaplarında İnsan Hakları-2: Tarama Sonuçları'' adlı kitapta toplanacağını kaydeden Tüzün, ayrıca Türkiye genelinde ilk ve orta öğretim okullarında 2 bin 597 öğrenci ve 1044 öğretmene uygulanan anketin sonuçlarının da yakın zamanda açıklanacağını bildirdi. Gürel Tüzün, incelenen 69 ilköğretim kitabından yalnızca 2'sinde, 70 orta öğretim kitabının ise 9'unda herhangi bir hak ihlaline rastlanmadığını kaydetti. İlköğretim kitaplarında tüm ihlallerin % 40'ını eğitim felsefesi ve eleştirel bir bakışın geliştirilmesine engel olan ihlallerin oluşturduğunu öne sürmekte.
Tüzün, konuşmasına devamla: ''Dahası, ilk proje döneminde de raporlandığı gibi, bilginin eleştirel akıl yürütmeyle temellendirilmesi ve sınanması yerine, bir yüksek 'otorite'ye, örneğin her konuda: Atatürk'e veya dine gönderme yapılarak doğrulanması da 2008 incelemesinde sıkça not edilmiştir. 2008 çalışmasında bu alanda en fazla ihlal, din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarında saptanmıştır. Din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitapları, demokrasi bilinci ve laiklik başlığı altında gruplanan insan hakları ölçütleri açısından da en sorunlu kitaplardır.''
NORMATİF DEĞERLER, OLGULAR OLARAK SUNULUYOR
Evrensel/yerel, biz/ötekiler, barışçıl değerler gibi kavramlarla ilgili ihlallere, özellikle sosyal bilimlere ait ders kitaplarında rastlandığını iddia eden Tüzün, "Ders kitaplarındaki hâkim söyleme bakıldığında, normatif değerler olgular olarak sunuluyor, şiddet ve ölüm yüceltiliyor, ülkedeki azınlık ve etnik gruplar yok sayılarak, farklılıklar tehdit olarak algılanıyor, Sünni İslam anlayışının enjekte edildiği bir din eğitimi ağırlık kazanıyor" demekte.
Toplumsal cinsiyet konusunda ise bir önceki proje dönemine göre bazı olumlu gelişmeler mevcut olsa da, bu konuda da ihlallerin sürdüğüne işaret eden Tüzün, insan hakları duyarlılığı arttıkça ders kitaplarında açık ihlallerin yerini örtülü ihlallerin almaya başladığını savunmakta.
''Gerek ilk, gerekse orta öğretim ders kitapları öğrencilerin yaratıcı ve eleştirel düşünme yetilerini ve insan hakları duyarlılığını artırmıyor, aksine engelliyor'' görüşünü dile getiren Tüzün, bu konuda iyileştirmelerin yapılabilmesi için ders kitaplarının, sivil toplumun da dâhil edildiği bir süreçte gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Proje bulgularından alıntılar da yapan Tüzün, ders kitaplarında yer alan insan hakkı ihlallerine ilişkin şu örnekleri sıralamakta: ''Türküz, bütün başlardan üstünüz'', ''Batır Karadeniz'e, hamsilere yem olsun diyeceğim ama... Gâvur etiyle beslenen hamsiden hayır mı gelir/'', ''Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay öğrenilebilecek bir dildir'', Baba ailenin geçimini sağlayan kişidir, anne, babanın yardımcısı olarak ailenin beslenmesi, çocukların bakımını, aile içinde sevgi ortamını sağlayan kişidir.''
Şimdi gelelim meselenin detayına…
Bu durumda ders anlatan hocanın ırkçı veya dinci olduğunu düşünelim… Ve o hocaların bu söylemden aldıkları güçle nasıl insanlar yetiştirebileceğini bir düşünün!.. Ben düşündüm ve tüylerim diken diken oldu…
Asıl araştırma çocukların üzerinde yapılması gerekir diye düşünüyorum. Bırakın ilk ve ortaokul çocuklarını, üniversiteye hazırlanan iki komşumun iki çocuğu ile konuştum. Biri erkek, öteki kız çocuğu.
Her iki ailenin de durumları yeterli olmadığı için çocuklarını ucuz diye üniversiteye hazırlanmaları için gülen vakfının FEM dershanesine göndermekteler!..
Kız olan uyanık beyni yıkanamıyor Allahtan… ''-İlyas amca'' Diyor. ''-Babamın durumu olmadığı için katlanmak zorundayım, Üniversiteyi kazanmam gerekiyor, Biliyorum!..'' Diyor ve ekliyor: ''-Üniversitede peşimi bırakmayacaklar ama!'' diyor ''-Beyin olarak beni teslim alamazlar!..''. Ekonomik durum insanları bazen teslim olmaya zorladığına dair iyi bir örnek… Erkek olan onun gibi düşünmüyor, Kendisiyle konuştuğumda beyninin çoktan yıkandığını fark ettiğimde kahroldum, Pırıl pırıl bir çocuk ancak gülen teşkilatınca çoktan zehirlenmiş…
Beyni su olan bu çocuklar bu şekil aşılanıyor ve beyinleri yıkanıyor.
Bu çocuklar büyüdüğü zaman siz o zaman neler yapacaklarını düşünün düşünemeyen bir beyin güdümlü bir beyin sorgulama yetisi kaybedilmiş bir beyin ne yapar bir düşünün!..
Kitaplar elbette ki parasız olmalı idi tüm toplum, tüm siyasal düşünceler bu durumu benimsemişti ancak kazanan, düşünemeyen topluma sesini iletmeyi çok iyi bilen geri zihniyetin temsilcileri oldu…
Şimdi kitapların ne için parasız yapıldığının perde gerisindeki ayyuka çıkmış boyutu yavaş yavaş gün yüzüne çıkmakta…
Sistemli bir şekilde eğitimi kontrol altına alındı. Bir yandan eğitimin kontrol altına alınma çabaları sürüp giderken diğer yandan adalet mekanizması kontrol altına alındı… Adalet mekanizması ile biraz sesi çıkan basının bir kısmı çaktırılmayacak düzeyde frenlendi!..
Bunu idrak edemeyen bazı çevreler ''Daha ne istiyorsunuz, işte kitap bedava, bilmen ne bedava'' dediler.
Doğru, veriyorlar ama bir amaç için veriyorlar, Irkçılığı, dini sömürüyü meşru kılmaya çalışmak için veriyorlar,
Toplumum geleceğini köleleştirmek için veriyorlar.
Kitap bedava beyinler bol bol zehirlensin diye… Kömür bedava havamız yaşanmasın diye.
Tüm bunlar bir oy sevdasına satın alınanlar ve bedava zehirlenmek için namus sayılan oyun satılması karşılığında her şey bedava,
Yaşamakta bedava, zehirlenip ölmekte bedava!
Ama nafile! Anlayan yok, bedava yaşıyoruz, bedava…
Aydın bir toplum silaha, kaba kuvvete başvurmadan kendi iç meselelerini diyaloglarla aşabilir ancak bu aydın toplum susturulmak, yok edilmek isteniyor… Bunu başarmaya çalışansa geri zihniyetin ideologları.
Geri zihniyet kendinden beklenemeyecek bir uyanıklıkla sözde aydınım diyen kesimi uyutarak sinsice işini halletmekte bir numara!.. Hem de din gibi hassas bir kavramı ustalıkla kullanarak!
Merkezi yönetim ABD'de perde arkasından Türkiye deki sorumluluğunu laikiyle yerine getirmekte…
Böyle bir yönetimden başka ne beklenebilir ki?
Al sana bedava kitap
Ders programlarını kendi propaganda aracı olarak kullanmak suretiyle küçük beyinlere zehir enjekte edilmekte… Bu problemin düşünülmesi gereken bir diğer tarafı, bedava dağıtılan kitaplar hangi firmalarca basıldığıdır?
Bu projenin sonuçları birçok toplumsal-bireysel olayın göz ardı edilemez etkenleri açıklığa kavuşması gerekiyor.
Sonrasında ''nereden türedi bu zihniyette gençler ve Toplum nasıl bu hale dönüştü?'' diye kafalara takılan soruların cevabını sanırım daha kolay bulabiliriz. ilyasyildiz_36_75@hotmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan