Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 21
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 250 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Yaşadığımız sorunlar ..
Yazar Fakir - Şubat 03 2009 - 18:12:23
METROPOLLERDE YAŞADIĞIMIZ SORUNLAR/MENDERES KOÇAK

Menderes Koçak Uzun zamandır üzerinde düşündüğüm ve kafa yorduğum bir konuyu bu gün yazmak istiyorum! Birçok konuda, birçok analiz ya da teori üretiliyor yazılıyor çiziliyor (katılalım ya da katılmayalım) yanalız bazı gerçekler vardır ki en direk hayatımızın içerisinde! Yâda yaşamımızı en direk etkiliyor lakin bu konuları dille getirmek ve söylemek her zaman olanaklı olmuyor, bir çok dost aydın yazar bir çok konu hakkında düşündüklerini kaleme döküyor yazıyor çiziyor teorilerde üretiyor ama yanı başında dönen bir çok karanlık ilişkiyi, karanlık yaşam biçimini ya görmüyor yada görmezden geliyor.

Bu gün özellikle doğu ve güney doğuda gelmiş ve anakentlerde yaşamını idame etmek zorunda kalmış ve birçok zorlukla yaşamını sürdürmeye çalışan ve birçok sorunu olan insanlardan bahis etmek istiyorum! Dilimin döndüğünce, çünkü bu alanda yaşayanlardan biriyim istesem de istemesem de buradaki yaşam banide çevremi de etkiliyor! Buradaki yoz yaşam, buradaki farklı kültürler bizim gibi şehirlerden gelen insanları çok kötü etkilediğini yaşayarak görenlerdenim! Anadolu bir mozaiktir birçok halkı bağrında barındırır ve medeniyetlerin beşiği diye anılır tarihten, lakin gelelim ki yanlış idari yönetim biçimlerinde ve baskıdan dolayı birçok insan köyünü kentini terk edip metropollere göç etmek zorunda kaldı ve bunlarda milyonlarcasında metropollerde aşarak Avrupa ya Amerika ya veya farklı kıtalara kadar gitmek zorunda kaldı belki belli bir kesimi geçici olarak gelip buralarda çalışıp geri dönerim hayalleriyle geldi ama geri dönmek o kadarda kolay olmadı ve olmuyor!
Bakın neden kolay olmuyor…

1. siyasal nedenlerden dolayı her gün devlet baskısı ile karşı karşıya olan ve işkencelerden geçirilen insanlarında buralara galipte yakılan yıkılan köylerine geri dönme olanağı ortadan kaldırılan daha sonrada zorunlu olarak yeni bir yaşamı tercih etmelerini katarsak gelenlerin ezici çoğunluğu kalıcı oldu ve en iyimserimiz nasıl buraya adapte oluruz diye bir çabanın içerisine girdik ve geldiğimiz toplumla buradaki yaşam arasında bocalayıp durduk! Yersiz yurtsuz işsiz evsiz bu ailelerin Birçoğu büyük felaketlerle karşı karşıya kaldı! Bir çok ailenin çocukları ya bellici oldu ya da fuhuş batakhanelerinden çıkmaz oldular, mafyaya karıştılar, serseri ve sokak hırsızları haline geldiler, insana zarar veren her türlü pisliğe bulaştılar, bulaşıyorlar!


2.Geldiği bu yeni yaşan alanının dilini kültürünü öğrendikten sonra belli bir iş meslek sahibi olduktan sonra onları geri götürmek kolay olmasa gerek ve onları bu yaban ellerde bırakıp geri dönmekse biraz zor gibi.


3. Kürt kadın ekonomik olarak erkeğe bağlıdır ve ata erkli olan bir toplumdur birde bu bayanlar anakentlere galipte ekonomik bağımsızlıklarını kazanınca bir daha onları geri götürmek mümkünümü! Hele de kendince kadın erkek eşitliğinin olduğu bir toplumda yaşamak varken ve istediğinde tavır koyabilirken.


4. Birde buna para hırsı olan aile reislerini katılanca ve yaşamı boyunca ilkel araçtan başka bir şeye binmeyenlerin marka marka arabalara binmek ve başkalarına hava atmayı da buna katınca geri dönmek hayal meyal den başka bir şey değildir!


Ben 30 yıldır İstanbul anakente yaşamaktayım
Topluma, insanlara ekonomik getiri gözüyle bakarsan geleceğin noktada bu olur, bundan şaşılacak bir durumda yoktur sanırım! Örneğin bir yılbaşı geçirdik geçmişte insanlar bir araya gelirdi güzellikler birlikte paylaşılırdı lakin bu gün böylemi insanlar farklı yerlerde ve farklı ortamlarda kendi egolarını tatmin etmenin derdine düşmüşler! En iyi durumdaki dernek 50. 60 kişiyi bir araya getiremezken farklı yerlere binlerce kişi akın etmektedir ve giderekte bu sayı hızla büyüyeceğe benziyor! Yozlaşma kendi toplumuna yabancılaşma, gelenek göreneklerinde kopma hızla büyüyor!

Çürüme yabancılaşma hızla büyüyor! Elbette ki belli bir kesim kendini koruya biliyor olabilir, elbette ki belli bir kesim kendince sade bir yaşam sürdürebilir lakin genellersek gidişatımız bu! Anadolu insanı kendine yabancılaşma, yozlaşma ve kendi değer yargılarını kayıp etmekle yüz yüze bundan en çok nasibini alansa geleceğimiz dediğimiz gençlerimizdir! Buna karşı ciddi bir girişim yada bunu tersine çevirme diye bir çabada görünürde yok!

Toplum giderek bireycileşiyor bir birine yabancılaşıyor ve giderekte bu yara büyüyeceğe benziyor! Bu yozlaşma ve bu çürüme karşısında çok büyük laflar söylemek gerekmiyor sanırım! o eski doğu ve güney doğu yardım sever, dayanışmacı ve insani özelliklerini taşımak ve onları yaşama geçirmek için bir çaba göstermek ve bir çabanın içerisine girmek belki bir dönüm noktası olabilir!

Ben birey olarak böyle düşünüyor ve böyle yapılması gerektiğine inanıyorum! bu ve gereken konularda kim bir adım atarsa birlikte yürüyeceğimi ilan ediyorum. Yozlaşmaya, kendi kimliğinden yabancılaşmaya, örf ve adetlerini geri şeylermiş gibi görmeye gönlüm razı değil! Hele de gençlerimizin heder olmasına asla razı değilim buna dur demek her Anadolu insanının görevi olmalı.
Geleceğimiz olan gençlerimize sahip çıkalım!!!

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan