Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 60
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 8 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 256 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
KAI Denekleri ..
Yazar Fakir - Mart 09 2009 - 20:09:01
KAI Denekleri Yerel seçimlerin neresinde?/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli 1950 yıllarında İstanbul`da hemşehri derneği sayısı sadece 14 idi. Türkiye de en fazla göçü alan İstanbul, 1989`da 236 derneğe sahipti. Kentleşme ile ortadan kalkacağı öne sürülen hemşehri kimliği daha da derinleşince bugün Türkiye`deki 7 bin 834 hemşehri derneğinin neredeyse yarısı (3 bin 780) İstanbul`da. Bunun 300'e Yakını da Kars Ardahan Iğdır İl ilçe belde ve köy derneklerinden oluşturmaktadır.

Derneklerin amacı siyasal bakımlardan temsil edilmek, bürokraside, ekonomide bir yerlere gelmek. İstanbul`da ki yerel yönetimlerin imkânlarından faydalanmaktır. Kent hayatı derinden etkilenen üyelerin sahip çıkmak.

İstanbul`un belediyelerinden giden eski araçlar bile Malatya, Erzincan ve daha birçok Anadolu kentini şehri ihya etmiştir. Kardeş belediye yoluyla bir sürü hizmeti de aldığını hepimiz biliyoruz. Her nedense KAI, yani biz bu imkânlardan yararlanamıyor. Yararlanmak içinde yerel yönetici seçmek için çaba göstermiyor.

Günümüzde Çoğu hemşehri dernekleri hem yerel hem de ulusal düzeyde yaptırım gücüne sahip, baskı yapabilen bir mekanizma hâline gelmiş durumda. KAI dernek yöneticilerini çoğu isimlerini yansıtmaya çalıştıklar için, lobileşememiş, baskı unsuru olmayı bir türlü başaramamıştır.

Örneğin Karadenizli bir belediye başkanı varsa kapıcıdan şoförüne, danışmanından özel kalem müdürüne İhalelerin tamamına yakını Karadenizlidir.. Bizimkiler de durum ortada açıkça görülüyor ki güçlü hemşehricilik ticari ilişkilere de şekil veriyor.

Gelelim sayıları 300'ün üzerendeki Kars Ardahan Iğdır Derneklerine, 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde hiçbir etkinlik gösterememiş bu derneklerimizin %90'nı bir Belediye Başkanı ve bir meclis üyesinin aday olmasına katkı sunamamış.

Yerel seçimlerde kendi gayretleriyle Aday olan ve elimizdeki son bilgelerde Beykoz Yücel Çelikbilek AKP, Ümraniye Adil Aktan CHP, Üsküdar Mustafa Kara AKP, Ataşehir Fatih Sinan Yılmaz DP Erdal Aras Sançaktepe DP, Engin Öztürk Bahçelievler DSP, Yüksel Kılıç Esenler CHP, Tuncer Bakırhan Esenyurt DTP, Bülent Kerimoğlu Esenyurt CHP, Taner Uluğ Esenyurt ANAP, Deniz Güneş Bağcılar MHP, Maltepe Metin Çelik SP, Avcılar Yalçın Gültekin DTP ve 1.Esenyurt MHP Muharrem Yıldız 1.Esenyurt SP Mitat Rençber ve Seçilebilir 50'ye yakın Meclis üyesi ve çok sayıda Muhtar adayımız var. Ama Bu adaylarımızın toplantılarında derekelerimizin %90 destek sunmamakta.

Kaz gecelerinde TV'lerde Telefon Mesajlarında ve Internet sitelerinde dernekçilik hakkında yöneticiler verdikleri demeçleriyle bu günkü dayanışmaları arasıdaki fark ürkütücü.

Şimdi Sözünü ettiğimiz bu 300'e yakın Derneklerin %70'i her yıl yemekli gece yaptıkları için KAI'lı işadamlarının Siyasetçilerin cebinden yılda en az 3-5 trliyon salonlara vermekteler.

Aynı kışılar 2004 yılında seçimlerde bir belediye başkanı kazanamadığımızda bazı konuşmalar, yeminler, ahları hatırlatmada fayda görüyorum.

5 yıldır ah bir yerel seçimler gelse de bir hemşehrimizin etrafında toplanıp belediye başkanı seçsek de belediyelerin kapısını ayağımla açıp, bütün işlerimi halletsem.

Ah şu seçim bir gelse de bir belediye başkanı seçsek de oğlum işsiz, kızım işsiz işe soksak.

Ah bu seçim bir gelse de bir belediye başkanı seçsek de bizim ilçeyle kardeş belediye yapıp çamurdan kurtarsak.

Vallahide billahi de bu seçimlerde bir hemşehrimizi seçtirmek için ceketimi bile satarım.

Ah bir belediye başkanı seçsek de bir dernek binası alıp kiracılıktan kurtarıp, adam gibi bir dernekçilik yapılım. bunun gibi bir sürü hayıf alanlar şimdi suskun

Bir acı gerçeği sizlerle paylaşmak istiyorum CHP'li Ümraniye belediye Başkan adayı Adil Aktan'ın 25 Şubat Çarşamba günü düğün salonunda yapılan mahalle toplantısına katılan 400 Ümraniyeli içinde 10 tane KAI olması beni ve Adayımızı KAI'lı olmayanların karşında çok zor duruma düşürdü. O solunda Şöyle söyleyende oldu Ümraniye'de Nüfus ve seçmen sıralamasında üçüncü sırada Karslı var bunlar oy vermiyorsa, bunlar peşine gezmiyorsa, bende yarından itibaren gezmeyeceğim, ne kadar acı.

Gazeteci olmamız münasebetiyle çok geziyor, çok görüyor ve olaylara bizzat tanık olduğumuzda başka illerin dernek yöneticileri ellerinde tomar tomar çiçeklerler, İstanbul'u bırakın il dışında insanlar arabalarıyla gelip destek vermiş, moral vermiş, mahalle mahalle çalışmaya başlamışlar. KAI'lı dernekleri çok tembel davranıyor. Kulağının dibindeki adayları tebrike gitmemişseler, dernekçilikten, hemşehricilikten bahsetmek bana göre alay etmek olur.

Belediye Başkan adaylarını 300'e yakın Kars Ardahan Iğdır Derneği derneklerin %99'u daha ziyarete gidip tebrik etmemişler. Bana göre yerel yönetimin önemini kavrayamadıkları için bu seçimlerde kahvelere kapanmamalıdırlar.

Bana göre dernekçilik yapılmalı çünkü Ekonomik durumu düzelen kişilerin hemşehricilikten uzaklaşacakları, bu derneklerin ortadan kalkacağı bir çok alanlarda söyleniyor . Derneklerle ilgili yapılan kamuoyu araştırmada çıkan sonuçlar bunu yalanlıyor. Çünkü Hemşehri dernekleri yöneticilerinin ciddi bir kısmının eğitimli ve varlıklı olduğu görülüyor. Kentsel uyum sürecinde ciddi faydalar sağlayan bu kimliğin her gün arttığına, kamu kuruluşları ve kamuoyu arasında koordinasyonu sağlayan, bir çoğunun devlet katmanlarında ciddiye alınan bu örgütlenmenin uzun süre etkinliğini koruyacağını görülüyor

Açıkça görülüyor ki `Hemşehri kimliği hep devam edecektir. Çünkü hemşehriciliğin kişilere başta maddi olmak üzere siyasi tanıma gibi çok sayıda faydaları var. Bu çıkarlar var oldukça hemşehricilik de var olacaktır. O zaman dernekçiliği layıkıyla yapıp, yaşadığımız kentlere o kentin insanlarına öncelikle kendi üyelerine katkı sunmalıdır diye düşünüyorum.

mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan