Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 57
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 246 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 258 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
DAMAL HALKINA
Yazar Fakir - Mart 15 2009 - 19:24:43
DAMAL HALKINA AÇIK MEKTUP

Damal Sevgili Damallılar, Demokrasinin gereği olarak 29 Mart Pazar günü, ülkemiz de yerel seçimler yapılacak.
Sizlerinde bildiği gibi; bende Damal’da Belediye Başkanı adayı olmuştum. Belediye ve Kaymakamlıkta da 27 yıl çalıştığım, yerel ve genel idare de edindiğim bilgi ve deneyimlerim sonucu, Damal’ın sorun ve çözüm yollarını projelendirip, kitapçık halinde tüm seçmenlere dağıtıp ve demiştim ki; bunu saklayın söz uçar yazı kalır.
Sayın Başkan Gülcemal FİDAN!
Bu kitapçıktan, sizde de var.
10 yılın üzerine beş yıl daha ekledik, etti 15 yıl.
O sorunlar hala devam etmiyor mu?
Aşağıda değineceğim…
Şimdi Damal sevdalısı biri olarak, ‘Hemşehri hukukuna’ dayanarak, soruyorum!
-5398 Sayılı Belediye Kanununa göre Belediye belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılayan kamu tüzel kişiliği olduğuna göre, o halde 2004 Yerel Seçimlerde İmar ve alt yapı konularında dedik ki; Damalın imar planı 1974 yılında yapıldı.15 yıl içinde imar uygulaması yaparak bir tane cadde sokak açtınızmı?
Yeni yapılan okulların yol ve çevre düzenleri İmar Planına uygun mu?
Yoksa uyduruk mu?
Damal’ın yolları halen köy kuruluşundan kalan yollar mı?
Bu yolların Belediye araçlarıyla Arap mezarlarından çıkan kumla üç ay içerisinde yapılacağı önerisinde bulunduk.
Bu konuda çalışma yapıldı mı?
Öncelikli olarak cevaplamanızı istediğim sorular bunlar.
Köyleri Belediye’ye bağladınız.
İlk işiniz, bu köylerin imar planlarını yaptırıp, sonra imar uygulaması yapmak değil mi? Aradan 4 yıl geçmesine rağmen hangi mahallede imar planı çalışması başlattınız, bu ‘adı mahalle, görünüşü köy’ olan mahalleler de, hiçbir alt yapı çalışmanız oldu mu?
Yukarı Gündeş’te Parka döşenen yolu BELDES den alınan ödenekle yaptırmadınız ancak, yarım ve sağlıksız yaptınız. Bahar sel sularında görüyoruz.
Damal ülkemizde tek kanalizasyonu olmayan ilçe mi? Devletin Milletin yaptığı okullar, karakollar hizmet binaları, cemevi gibi, yatırımların kanalizasyonu var mı?
Atatürk Caddesinde yapılan uyduruk kanalizasyon atıkları Çaybaşı Mahallesinden geçip açıktan bakarsak deresine dökülüyor mu?
Dere boyunca da bulunan köylüler ve hayvanların sağlığını, bu durum nasıl etkiler, o derelerde balık kaldı mı?
Şebeke sularının halen ‘içilmez raporları’ var mı? Bazı konutlara su çıkıyor mu? Avrupa Birliği Projesinden yaptırdığınız ishale hattı boruları standartlara uygun mu?
Atatürk Caddesi dışında, çöp toplama alışkanlığınız var mı?
Mahalle ve köylerde çöpleri halen kedi köpekler mi topluyor. Vatandaşlardan çevre temizlik vergisi alınıyor mu?
Yapılan Konutlara ruhsat veriliyor mu?
Bunlar imar planına uygun mu, yandaşlar korunuyor mu?
Atatürk Caddesinde ‘şekil A’ da, olduğu gibi, yollara tecavüz var mı?
Damalın pazaryeri tarlada mı kuruluyor; açık havada toz, yağmur da çamur gıdalar her türlü mikroplarla ahbap olmuyor mu?
Tuvalet yok, su yok, hizmet yok ama işgaliye harcı aksatılmadan alınıyor mu?
Durum hayvan pazarında da aynı değil mi?
Sahi merkezde 1974 model umum tuvalet hale çalışıyor mu?
En azından yerini ve projesini değiştirmeyi düşündünüz mü?
Neden, devletin milyonlar harcayıp, yatırımlar yaptığı K.Damalın düzünde İmar Planı uygulayıp, arsalar üretip, gurbette bulunan halka pazarladınız mı?
Hadi sattınız, belediyeye gelir olsun, bu alanda bir Kentsel Dönüşüm Planı yaptınız mı? Yüzlerce insanımızın orda arsa almak, yazlık yapmak niyetinde olduğunu, ama alt yapı olmadığı için gelemediğini, baba ocağına dönemediğini, biliyor musunuz?
Göçü geriye çevirme konusunda çalışmanız var mı?
Damal merkezde, önceden yaptırılan terminal otele çevrildi. Hazineye ait arsa üzerine, BELDES yardımları ile yapılan garaj, mandıracılara kiraya verildi. Bizim terminalimiz şimdi yok. Peki, bir terminal yapacak, içine bir tuvalet koyabilecek kadar aciz bir belediyemidir? Kendi binanızın karşısında bulunan, Has Bahçenin dışında kaç tane çocuk parkı, futbol sahası yaptınız?
Mezarlıklarımız, Damal’da yapılan, geçmişe saygı ve yerinde bir hizmettir. Ama 15 yılda bir kez içlerinde bir bakım ve temizlik yapılmaldı mı?
Bu mezarlıklara su almak isteyen hayırseverlere neden yardımcı olunmadı?
İki tane morgumuz fi tarihinde yapılmıştı bunlar hizmete açık mı?
Sakın, Çaybaşı mahallesinde bulunan, fidanlığı Belediye tarafından yapıldığını söylemeyin…
1996 yılında Orman İşletme Müdürlüğü Kaymakamlıktan fidan dikilecek alanlar istemişti bizde Çaybaşı Mahallesinden İkizdere, Y.Gündeş köyünden tespit ettiğimiz alanlar bildirmiştik ve kamuya ait olan bu yerleri Orman İşletmesi ağaçlandırmıştı.
Bilindiği kadar İlçemiz Y.Gündeşin Posof İlçesi ile Damalın Çıldır İlçesi ile sınır problemleri var. Bu problemin Belediye Yasasında bulunan açık hükümlere göre çözümü konusunda Başkanlığın bir girişimi oldu mu?
2004 Yerel Seçimlerinde Tarım ve Hayvancılık konularında dedik ki;
Damal da coğrafi ve iklim koşulları nedeniyle meyvecilik ve sebzecilik yaparak karın doyurmak mümkün olmadığından, hayvansal besinlere dayalı tarım ve ırkı geliştirilmiş hayvancılık yapılması gerekir. Bunun için öncelikle Belediyenin öncülüğünde Kooperatif kurulması, sütlerin Damal merkezde şu anda mandıracıya pazarlanan belediyeye ait yerde toplanması, hayvan ırkının değiştirilmesi, yem bitkileri ekimi konularında projeler yapılması, aşamalı olarak mandıra süt birliği, hayvan hastalıkları polikliniği, et süt ürünleri fabrikası kurulması ve bu hizmetlerin birlik aracılığı ile yapılması planlanmıştı.
Sayın Damal Halkı hepinizin bildiği gibi bunun denemesini yaptık hiçbir öz kaynağımız olmadan Damal Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak; iki yıl süreyle 4 köyün sütünü topladık. Kooperatifi bedeli karşılığında belediyeden aldığımız 550 M2 arsa ve Mavi Hilal Vakfınca bedelsiz verilen 5 tonluk soğutmalı sabit ve 6 tonluk yürür tanker sahibi yaptık. Yani bir deneyi gerçekleştirdik. Burada Mavi Hilal Vakfına teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Çünkü onlar bize yerel idareden daha yakın durdular.
Ama Sayın Başkan bir gün bize uğrayıp ta burada ne yapıyorsunuz diye sormadı. Belediye başkanının görevi, ilçesi halkının ürettiği ürünlerin toplanmasında pazarlanmasında kurulan Sivil Toplum Örgütlerine destek olmak değil mi?

Ekonomik Sosyal Kültürel olarak
Belediyenin geliri, yeni bağlanan mahallelerle birlikte, nüfusumuz 3850 olduğuna göre, her nüfusa ayda 20-22 lira pay, İller Bankasından gönderildiğine göre, yaklaşık ayda 80.000 TL, yılda 970.220 TL öz gelirlerle, olur 1.000.000 TL.
Yani beş yılda 5.000.000 TL. net gelir elde edilmiştir.
Öz giderler personel özlük hakları yakıt temsil ağırlama bina onarım altyapı, yeni araç alımları, bunlar belediyelerin araç çöplüğünden, ya da AK Partili Belediye’lerden toplama araç değil mi? Yani alt yapı işlerinde kullanılmak için alınan, yeni bir iş makineniz var mı; yada başka bir aracınız var mı?.
Belediyeden 15 yılda, 6-7 kişi ayrılıp yada emekli olmasına rağmen, her dönem iş sözü veripte yerine getirmediğiniz, hangi yoksulun eğitimli genci işe alındı? Yâda kaç kişiye değişik yerlerde iş sağlandı?
Gönüllü vakıflardan ve belediyelerden gelen yardımları, depolarda saklayıp, oy zamanları, bunu dağıttınız mı?15 yıl içinde dar gelirli, yoksul, muhtaç, kimsesiz kaç aileye gıda, konut, ilaç tedavi, yiyecek, giyecek, yakacak yardımı yapıldı?
Belediyeden, orta, yüksek öğretim de kaç yoksul aile çocuğuna burs sağladınız? Yılda kaç yoksul örgenci giyindirip, ders araç gereçlerini aldınız? Kaç yoksul ailenin konut yapımına yardımcı olundu? Kaç asker ailesine maaş verildi?
Belediye de kayıtlar nasıl tutuluyor, ben de dâhil, personelinizle birlikte, tasarruf teşvik ve konut edinme yardımlarını alamadık, bu nasıl izah edilebilir?
İki değerimiz olan, Atatürk silueti ve Damal Bebeklerinin, ulusal düzeyde tanıtımı konusunda çalışmalarınız var mı?
Sn. Milletvekilinin İş Bankası ile ortaklaşa Atatürk siluetinin oluştuğu yerde, yapılacak projelere başlandı mı? Birçok ozan sanatçı değerimiz varken neden Damal Şenliklerine ne söylediği belirsiz Damal Halkının kültür ve inancına yabancı Millet Vekili ortağı âşık, müzisyen davet edildi?
15 Yıl görev yapmış, eğitimli çalışkan, ilçesinin tüp altyapı, ekonomik, sosyal, kültürel sorunlarını çözmüş, partide sözü geçer belediye başkanının, seçilme problemi olmadığına göre; Neden seçimi kayıp etme telaşı içinde, geçmişte evlerinde karargâh kurduğu aileleri, partilileri, yakınlarını neden dışlamaktadır?
Bazıları Saygı değer Volkan SİNAN’a Damallıların seçim kayıp ettirdiğini eleştirirken, neden İsmet ATALAY yeğenini bağımsız aday yaparak, Bin 500 oy alıp Sn. Volkan SİNAN’ın önünü kestirip, seçimi kayıp ettirdiğini sorgulamıyor. Ya da bunca yıl arkasında olduğumuz parti ve Belediye Başkanımız birinci sırayı alarak Milletvekili Adayı olamıyor, Başkandan sonra işe başlayanlar Başbakan oldu ama Başkanda Genel Başkanı gibi koltuğu bırakıp Damal’ın ve Türkiye’nin önünü açmıyor!
Sayın Başkan, Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan, sivil toplum örgütleri ile aranız nasıl?
İlçenizde Atatürkçü Düşünce Derneği, Çagdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kızılay vb. var mı? Halkın özellikle gençlerin yönetime katılımı konusunda KENT KONSEYİ oluşturuldu mu?
Sayın Başkan gurbette bulunan Damal menşeli Dernek ve Vakıfları tanır mısınız? Kurucularının ve üyelerinin çoğu Damallı olan Erenler Eğitim ve Kültür Vakfının bir gün kapısını açtınız mı? Çalışmaları eksiklikleri konularında bilginiz var mı?
Bu Vakfın hemşerilerimize kültür, eğitim, cenaze hizmetlerini verdiğini, bu vakıf 300 kişi ile Damal Şenliklerine katılırken, Damal’ ı yaşatmaya çalışırken, ne gibi faydanız oldu?
Sevgili Damallılar, bu yazdıklarım içinde bir tane yalan riya yok, beni tanırsınız, Damalın tüm yerleşim birimlerinde, herkesin ekmeğini yiyip suyunu içip elini tutmuş bir çocuğunuzum. Benim Gülcemal FİDAN la kişisel hiçbir sorunum yok, benim davam Damal davası, başkan geçmiş seçimlerde 15-20 oy farkla kazanırken ERDOGMUŞ ailesinin 80-100 oyla destek olduğunu bilirsiniz.
Biz dedik ki gençdir, eğitimlidir, sosyal demokrattır, Damal yeni ilçedir, çalışır ilçeyi altyapısı, ekonomisi, kültürü, eğitimi ile hak ettiği yerlere taşır. Ama gördük ki hiçbir şey yapamadı. Sadece Damal Halkının partiye bağlılığını kullanarak koltuğa bağlı kalmayı becerdi.
Sevgili Damallılar ..
Büyüklerim, kardeşlerim, bacılarım;
Aliekber ERDOĞMUŞ emekli yaşamda gelecek korkusu olmayan ailesi çevresi ekonomik bağımsızlığını kurtarmış yıllarca İstanbul gibi metropolde, Adliye gibi bir kurumda icracı olarak çalışıp yüzünün akı ile emekli olup doğduğu topraklara geri dönüp hizmet etme azminde olan sizlerden birisi.
Şimdi sıra sizde; ya ileriye bakarak yerinizde kalıp, 5 yılınızı daha heba edip, çocukların geleceğini karartıp 15 yıl denenmişi tekrar denersiniz ya da oylarınızı çok sevdiğiniz, doğruluk, dürüstlük timsali Karaoğlan’ın anısına Demokratik Sol Partiye oy verip Damal’ın önünü açarsınız. Sevgiyle Saygıyla barış içinde bir seçim geçirmeniz dileğiyle hepinizi selamlıyorum.
Binali ERDOGMUŞ/Emekli Yazı İşleri Müdürü

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan