Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 67
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 7 Gün Gelmedi
abdullahank 131 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 220 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 225 Gün Gelmedi
atlantis 246 Gün Gelmedi
baris dursun 247 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 255 Gün Gelmedi
adacala 256 Gün Gelmedi
admin 258 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 259 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Göle evi ne oldu?
Yazar Fakir - Mart 26 2009 - 01:05:20
Kadıoğlu, Süleymanoğlu Size Soruyorum..
Göle'nin Kültür Evini Kime Verdiniz?../Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Kent insanın kimliğini değiştirmeden o kentin kimliğini değiştiremezsiniz. Anadolu'dan göç etmiş, tertemiz duygularla zor yaşamı göğüsleyen emekçi insanların ülke sevgisi, kent sevisi varoşlarda kirli siyasetlerle yok olup gidiyor.
Güçten sonra gece kondu yapıp yaşamını sürdüren insanların her geçen gün birbirlerine yaklaşması, komşuluk ilişkilerini geliştirmesi ve hızlı bir kentleşme için yerel yöneticilerin büyük çaba göstermeleri gerekirken, rantı yüksek seçim bölgelerinde, oy almak adına insanları bir birlerine düşürüp, yan yana gelmedikleri gibi, din, dil, ırk, parti ayrımı yaparak, insanları bir daha bir araya getirmemek ve güçlü kitlelerin oluşmaması için bütün olanaklar yok ediyorlar. Ne acıdır ki yörenin kaderini değiştirecek toplumun kirli siyasetten uzak tutup, toplumların liderlerini yoğun eleştirilerle, iftira kampanyalarıyla toplumdan dışlamayı da başarmışlardır. Bir ilçeye örnek vererek yazımı sürdürmek istiyorum
Ardahan'ın Göle ilçesi tarih boyu örgütlü olmuş, halk kitlelerinin var olması için gelecek kuşaklara milli ve manevi duyguları, yurt severliği aşılamış, hep doğrudan yana demokrasiden taraf olmuş, Türkiye'nin tanınmış bir toplumudur. 12 Eylül ve sonrası işsizlikten yoğun bir şekilde Esenyurt bölgesine göç eden Gölelilerin bu örgütü gücünü kırmak için yoğun saldırılara, oyunlara maruz kalmış kirli siyasete direndiği için varoşlarda yoğun bir baskı altında tutulmaktadır.
2004 yılında AKP rüzgarıyla belediye başkanı seçilen Nemci Kadığoğlu, Esenyurt'ta toplumu geren bir yönetim sergilerken, yaptığı yanlışların hiç birini topluma hesabını verememiş, Kars Ardahan Iğdır özellikle nüfusu fazla olan Gölelilerin Esenyut'taki örgütlü gücünden rahatsız olan Kadıoğlu, Zaman zaman bu rahatsızlığını dile getirmekte 2 yıl önce Gümüşhaneliler Derneği gecesinde, "Ben zor bir bölgede görev yapıyorum, orada Karsılar hakim. Caddelerin isimleri hep Karslı ve Solcularla dolu . Ama merak etmeyin ben gerekeni yapacağım" demişti.
29 Mart yerel seçimler sürecinde Internetler de dolaşan Sinoplular'ın ev toplantısında ben 5 yıl içinde Karslıların Esenyurt'taki gücünü %15'e indirdim. Bir daha beni göreve getirin sıfıra indireyim. Bu sözcükler bir belediye başkanına yakışmayan sözcüklerdir. Bu sözcükler o kentte yaşayan insanları birbirinden ayrıştırır, guruplaştırır, kavgayı artırır, gönül bağlarını, komşuluk bağlarının koparılmasına vesile olur.
Bizler gerek yurttaşlık gerek Gazetecilik sorumluğu ve Yurtsever kimliğimizi önümüze koyup, toplumların kimliklerini kirli siyasete alet eden belediye başkanları, bizleri birbirimizden uzak tutmak için, gerçekleri yazarak verdiğimiz mücadele de zaman zaman Göle'ye hizmet götüren adama yazı yazılır mı? diye yandaşları tarafından yadırganmıştı.
Gümüşhaneliler gecesindeki Karslılar ve aydınlara karşı yaptığı konuşmayı eleştiren yazıları dikkat almamış ve kınama basın açıklaması sonrasında kendisini kurtarmak ve Gölelilerin muhalefetini kırmak için kurnazlık yapan Kadıoğlu, Esenyurt'taki Göle ve Ardahan Dernek gecelerinde biz sizi seviyoruz, başkaları bunu gölgelemeye çalışıyor. Ben Gölelilerin yoğun yaşadığı Depo Durağında Göle'ye bir kültür evi, bir katını da Ardahan Derneğine vereceğim diye mikrofonları kırıyordu. Bu da yetmemiş Göleli Başkan yardımcısı Gürbüz Süleymanoğlu'nu kendi bu pis oyunlarına alet edip, Hemşehri gecelerinde vaatlerini tekrar ettiriyordu.
Ne yazık ki 14 aydır ne Göle Kültür Evi ne de Ardahan Derneği teslim edilmedi. Vaat edilen Göle Kültür Evinin ve Ardahan Derneğinin şu an yerinde başka bir bina yapılmış durumda.
Açıkça görülüyor ki Kadıoğlu, Göleliye olan kinini her fırsatta ortaya koyuyor. Ama yandaşları Kadıoğlu'nun bütün vaatlerini, Gölelilere saldırılarını ve Gölelilerin oylarını almak için bu vaatlerini gizlemeye çalışıyorlar. Şunu iyi bilmelerini istiyorum. "Güneş balçıkla sıvanmaz".
Biraz geriye gidelim. Göle'nin Kars Ardahan Esenyurt'taki duruşunu nasıl oyunlarla kırılmaya çalışıldığına bir bakalım;
Kadıoğlu göreve geldiğinde Esenyurt'taki Gölelilerin birliğini dağıtmak için, önce festival ağalığıyla başladı.
Daha sonra BELDES'in Türkiye'de her belediyenin şehir içini yapacağız yasasını duyan Kadıoğlu Esenyurt'ta yaşayan hemşehrimlerimizin vergileriyle Göle'nin bir caddesini yaptırdı. Tabi bunu büyütmemek lazım. Çünkü İncirtepe'deki Esenyurt'ta bir sürü derneğe yer yapıldı. En önemlisi Gümüşhaneliler Derneği de aynı paraya kakın bir yatırımdır yatırımla yapıldı. Kaldı ki onların nüfusu da 4500'dür.
Geçmiş yazılarıma ve dernek toplantılarındaki konuşmalarımı hatırlarsınız Göle deki yapılan bu cadde Esenyurt'taki Göle'ye bir siyasi çelimdir. Bu yol yüzünden Göleliler Esenyurt'ta bir belediye başkanını kaybedecektir demiştim. Ama o zaman konun önemini karayamadıkları için pek dikkate alan olmamıştı. Bu gün öyle oldu. Esenyurt'ta Göleliler gergin bir seçim süreci yaşadı. Bu gerginliğe Kadıoğlu'nun İstanbul Göle Derneği'ni ikiye bölmek istemesi de seçime yansıdı. Birlikte hareket etmedikleri için Göleliler Belediye Başkanlığı ve diğer Partilerde meclis üyesi yeri verilmedi.
Zaten Sağlam bir muhalefeti kıramadığını anlayan Kadıoğlu korkmaya başladığı için 13. Kaşar Festivali öncesi yapılan Festival için Göle Derneği'nin hazırladığı konseri el altından iptal ettirilmesin vesile olmuştu. Biz bu iptali basında yazdık. Sn. Kadıoğlu Suçlu olduğu için konuyu açıklayamadı.
Yaptığımız doğru muhalefet yüzünden ve gecelerde benim eleştirilerimden korkan Kadıoğlu ve ekibi Hemşehri derneklerinin gecelerine ben çıktıktan sonra girmekte. Esenyurt 6 ay önce Iğdırlılar Derneği'nin yöneticilerine; "siz Küpeliyi gecelerinize davet etmeyin bende size dernek yeri vereceğim demişti". Ama 6 ay geçti ama sayılar bizden kat kat az olan illerin dernekleri yapılıp verildi, ama Iğdır derneğine verilen söz yerine getirilmedi. geçen hafta açılışta Iğdır Derneğinin lokal açılışımda sormuşlar; Sn. Kadıoğlu Iğdır Derneği'nin yeri ne oldu. Acele etmeyin sıraya koymuşum. Bu seçimde oy verin seçilirsem tamam diyerek bana göre alay etmiş.
Yanındaki Göleli arkadaşları Siyasi yandaşları Göle'yi yansıtmıyor. Onlar kendi etiket ve çıkarları için yanında olabilirler ama bu gerçekleri okuduktan anladıktan sonra onlarında uzaklaşacaklarına eminim.
Bize haksız muhalefet yaptı deyip, yatırımları engelleyen bir unsur olarak Göle toplumunu lanse eden, Hemşeri Gazeteleri arşivlerine bir bakarsalar 2007 Şubat ayında Müjde Göle'ye Kültür Evi, Ardahan Derneğine bina haberini tekrar manşete taşıyıp konuyu hatırlatırlarsa sorumluluklarını yerine getirmiş olurlar. Bizimde ne kadar tarafsız bir haberciliğimizde kanatlanmış olur.
Şimdi buradan soruyorum; 5 yıldır hiç kimseye hesap vermeden Esenyurt'tu yönettiniz, Trafik Canavarı Eskule'den, Regnum'a, Kaçak katlardan Gökdelenlere, Aldulkerim Önecek gibi 100'lerce soruyu yanıtlamak için TV radyo veya bir toplantıda Esenyurt'un sivil inisiyatifine hesap verecek için benimle bütün Esenyurt halkının hakemlerinde bir oturama varmısınız?
İkinci olarak Sürekli yazdığımız yazılarla haksız çıkarılmaya çalıştığınız Gölelilere Ardahanlılara ve Iğdırlılara verdiği sözünün yerine getirmeyen ve özellikle Maketi yapılan ve Göle Ardahan gecelerinde gösterilen ve Hemşeri gazetelerinin manşetlerine konu olan Göle Kültür Evini ve Ardahan Derneğinin binasını kime verdiniz? Yoksa Gölelileri gecelerde kandırmak için bir tezgah mıydı lütfen açıklar mısınız?

mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan