Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 43
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 6 Gün Gelmedi
abdullahank 129 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 219 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 224 Gün Gelmedi
atlantis 245 Gün Gelmedi
baris dursun 245 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 254 Gün Gelmedi
adacala 255 Gün Gelmedi
admin 257 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 257 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Bal Tutan Parmak ..
Yazar Fakir - Nisan 02 2009 - 05:34:02
Bal Tutan Parmakları Adalet Kesmeli/Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Şeriatın kestiği parmak acımaz ya öncelikle Belediyelerdeki “Bal tutan parmağını yalar” geleneğini kırmak gerek. O parmakları kesmedikçe yolsuzlukların önüne geçmek mümkün olamaz.
Yolsuzluğun gelenekselleşmesine ışık tutan “Bal tutan parmağını yalar” anlayışı hüküm sürmekte. Parmak yalatan ve yalayanlar siyasi ahlaktan uzak,gömlek değiştirir gibi parti değiştirir. Her seçimde,hiçbir kadroda eksik olmazlar.
İstanbul’daki şehirleşme sürecinde,özelikle varoşlarda arsalar müthiş değer kazanmakta. Bu durumda belediye meclislerinin imar kararları, attıkları imzalar bazen milyon dalarları bulmaktadır. Bu yüzden 5 yıllık dönemde belediyelerde parmak yalayan meclis üyelerinin %90’ı ranta dayalı yolsuzlukları içinde barındıran kararların bir tanesine şerh koyduğunu bulamazsınız. Çoğunun bu seçimlerde seçmenlerine hesap vermeden tekrar aday olması düşündürücü. Hesap soran STÖ veya hak kalmadı mı? soruları insanın aklına geliyor.
Rantı büyük belediyelerde yolsuzlukların yargıya taşınmadığı yapanın yanında kar kaldığı için Ani zenginlikler herkesin ağzını sulandırdığından dolayı belediye meclislerinin seçilmesinde Genel Başkan, Başbakan, Parti Meclisi yakınlarını koymak için birbirini eziyorlar. Büyük paralar dönüyor. Seçim bölgelerinde belediye meclisi üyeliğine aday olmak için kan gövdeyi götürüyor!
Seçildikten sonra başta çok idealist olan Belediye Meclis üyeleri , “Çok etik değil ama herkes yapıyor” ne yapılım diye söylenmeye başladıktan bir süre sonra, yakınlarını, ailelerini “Devletin malı deniz, yemeyen keriz” diyerek onlarda parmak yalıyor. Az önce belirttiğim gibi milyon dolarlık imzalar herkesin ağzını sulandırdığı için kimse karşı koyamıyor. Ve çok geçmeden kendisini kirli ilişkilerin içinde buluyor.
Halk kitleleri yolsuzluklara karşı çok duyarsız
Köylülükten yeterince çıkamadığımızdan dolayı, bizde sivil toplum denetimi neredeyse yoktur.. Bu noktada hepimiz sorumluluğumuzu yetirence yerine getirmediğimizden dolayı denetimsizlik yolsuzluğun önünü açmaktadır.
Halkta çok duyarsız. AB ülkelerinde 5 katlık inşaat iznini 23 kata çıkarmak Türkiye’deki gibi kolayca çıkması mümkün değil. Mahallesinde yapılan kaçak inşaata göz yumar, yüksek kat yapılırken mahalleli olarak pretosto yürüyüşü yapmaz aksine göz yumar. Belediye meclis kararlarını takip etmez, ilan kararlarını incelemez ve oralı bile olmayız. Yapılan yanlışları seçtiğimiz belediyelere topluca gidip hesap soramaz?! İşte sorun burada, bu gevşekliği gören belediyeler istediği gibi kararları çıkarıp, rant peşinden koşarsa burada suçlu halk kitleleridir belediyeler değil.
Özellikle yeni gelişmekte olan belediyelerde çok miktarda “dağıtılacak bal” bulunduğu içindir ki “parmağını yalayanların” o ranta ortak olmak için bin bir film çevirmekteler.
Parti içi yolsuzluklara denetleme olmadığı sürece, Türkiye’deki belediyeler hep yolsuzlukla anılacaktır. O zaman parti içi denetimi, demokrasiyi geliştirmek çok önemli.
Diğer taraftan yetkili resmi kurullar adına soruşturma yapan Müfettişler görevlerini tam yaparlarsa, idari teftişler, adli soruşturmalar yolsuzluğun önünü tıkamaya başlayacaktır.
Yapılan denetimler çok yetirsiz. Bana göre Türkiye’nin daha fazla yolsuzluklarla adının anılması ve temiz bir toplum için, Halk Devletle el ele verip, denetimleri hızlandırıp, yolsuzluklar azaltmanın yollarını aramalıdır.
Mustafa KÜPELİ/Mustafakupeli36@gmail.com

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan