Ana Sayfa · Forum · Linkler · Resim Galerisi
Ana Menu
Ana Sayfa
Makaleler
Forum
İrtibat
Linkler
Arama
Ziyaretçi Defteri

ÜYELİK HİZMETLERİ

ÜYE KAYIT
ŞİFREMİ UNUTTUM

Sitenize Ekleyin
Resim Galerisi
Telefonlar
Konuk Yazarlar

ARŞİVLERİMİZ
2003 YILI
2004 YILI
2005-2006 YILI
Ulusal Haberler
Misafir
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni HatırlaKayıp Şifre ?
Site Durumu
Kayıtlı Üyeler : 12997
Misafirler : 56
En Yeni Üyemiz : sanane757000

Kayıtlı Üye :
Fakir 2 Gün Gelmedi
abdullahank 125 Gün Gelmedi
Orhan-Bahcivan 215 Gün Gelmedi
CEVAT COSKUN 220 Gün Gelmedi
atlantis 241 Gün Gelmedi
baris dursun 241 Gün Gelmedi
yilmaz akinci 250 Gün Gelmedi
adacala 251 Gün Gelmedi
admin 253 Gün Gelmedi
yilmaz_akinci 253 Gün Gelmedi
Forum Başlıklari
En Yeni Başlık
Ardahan Köyleri ve İ...
hoçvanın genel iradesi
Sitemizi Dostlarınız...
Bize ulaşın..
Haber Arşivimiz
Ardahan Görüntüleri
Ardahan Fotoğrafları
Kürdistan Komşunuz O...
KORKAKLARA MEYDAN OK...
Teşvik Ardahan’a Uğr...
Ardahan da Devlet mi...
İMRALI’DAKİ GÖ...
Ardahan ARDAHAN
APE FEZO’NUN A...
O benim Babam..
En Yoğun Başlıklar
YALÇIN TAŞTAN HAK... [51]
TRT bölücülük mü ... [35]
KAFATASÇILAR-ARD... [34]
COCUK ÖLDÜRMEYİ K... [30]
YAZARLARIMIZIN YO... [28]
YAZICIOĞLU'NU KAY... [24]
DTP'li vekillerde... [21]
Ardahan TV [19]
kürde fırsat verm... [18]
ANADİLİMİZ KÜRTÇE... [18]
23 NISAN IRKCI C... [17]
UGAR TÜRKLRI [16]
Bim Marketlerine ... [16]
KÜRT SORUNU DEĞİL... [15]
ARDAHAN LI OLMAKT... [15]
HİT
reklam
Facebook'ta PaylaşTwittirda Paylaş Pinterest'te Fakir adlı kullanıcının profilini ziyaret edin.

Ardahan'dan Günün En son Haberleri İçin Bizi Takip Etmeye Devam Edin

<
Bakırhan ile röportaj ..
Yazar Fakir - Nisan 03 2009 - 19:30:30
RÖPORTAJ

Tuncer Bakırhan **Hoçuvan Haber Dergisi DTP Esenyurt Beldiye Başkan Adayı Tuncer Bakırhan ile seçim sonrası görüştü ..

Bakırhan ile birde röportaj yapah Hoçucan Haber’in Bakırhan’la yaptığı röportaj şöyle;

DTP ESENYURT BELEDİYE BAŞKAN ADAYI TUNCER BAKIRHAN LA ESENYURTLA İLGİLİ SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİK ..

Seçimlerden sonra DTP Esenyurt Belediye Başkan Adayı Tuncer Bakırhan’a seçimin sonuçlarını konuştuk.
Bu seçimde yeterince çalışıp çalışmadıklarını, eksiklik ve yetmezliklerinin ne olduğunu konuştuk.
Kısaca DTP’nin Esenyurt’da seçimi kaybetmesinin nedenlerini sorduk.
Bakırhan bütün bu sorularımızın yanı sıra, önemli bazı açıklamalar da yaptı.
**Hoçvan Haber: Sayın Bakırhan Esenyurt’a ayak bastığınız günden itibaren bu saate kadar sizi takip eden biri olarak soruyorum, gelirken kazanacağınıza inanıyor muydunuz?

**Tuncer Bakırhan: Şimdi bakın, Bizim siyasi, felsefi anlayışımızı az çok biliyorsunuz. Biz Kürt ve Türk halkına karşı tarihsel sorumluluğu olan bir hareketiz. Burada kaybetmek ve kazanmak mevzusundan çok, bu sorumluluğu laiğiyle yerine getirip getirmediğimiz önemli. Ben DEHAP gibi Türkiye siyaset tarihinde önemli bir yeri olan bir siyasi partide genel başkanlık yaptım. Buraya gelirken görevimi küçümsemedim. Bu gün tekrar seçim olsa ve ben tekrar kaybedeceğimi bilsem yine aynı şeyi yaparım.

**Hoçvan Haber: Peki sizi bu denli Esenyurt’a bağlayan nedir?

**Tuncer Bakırhan: Şimdi bakın mevzu Esenyurt yada başka bir yer değil. Ben burada muhteşem bir özveri, büyük bir çaba gördüm. 35 günde arkadaşlarımız insan üstü bir efor harcadılar. Gece gündüz uyumadan çalıştılar. Bence sonuç da gayet iyidir. Diğer yandan Türkiye sol hareketindeki güç birliğindeki arkadaşlarımı da kutluyorum. Bu saate kadar bizimle hala çalışıyorlar. Bu çalışmalarını da takdir ediyorum.

**Hoçvan Haber: Efendim, her kes üstüne düşeni yaptıysa neden seçimi kazanamadınız?

**Tuncer Bakırhan: Şimdi bakın Esenyurt’u siz bizden iyi biliyorsunuz. Farklı çıkar ilişkileriyle yıllardır birbirlerine bağlanmış bir çok kişi ve grup var. Öyle bir anda bunları birbirinden koparmak mümkün değil. Arkadaşlarımızın büyük bir özveriyle çalıştıklarına şahit oldum. Ama bu işin öyle bir iki ayda çözülecek bir iş olmadığını siz de tahmin edersiniz. Bizim dışımızdaki siyasi partiler bir yıl öncesinden bunun çalışmalarını yürütüyorlardı. Daha da önemlisi, Esenyurt’un kozmopolit siyasi zemini, son derece kaygan olmasından kaynaklanıyor. Yani bir çok etnik siyasi aidiyet farklı çıkar gruplarının denetiminde olmasından kaynaklanıyor. Bunlara kendinizi kısa bir sürede anlatmanız çok zor.
**Hoçvan Haber: Efendim kafama takıldı, soruma tekrar döneceğim. Siz hiç kazanacağınıza inanmadınız mı?

**Tuncer Bakırhan: Dediğim gibi ilk başta gelirken kazanmayacağımızı tahmin ediyorduk. Ancak yaptığımız en son mitingde kazanabiliriz düşüncesine kapıldım. Yani kazanabiliriz dedik.
99Hoçvan Haber: Bazı maniplasyonların da bunda etkili olduğunu düşünüyor musunuz?
Tuncer Bakırhan: Olabilir tabi. Bilinçli maniplasyonlar da olabilir.

**Hoçvan Haber: Çünkü bizim aldığımız duyumlara göre, DTP’nin kazandık düşüncesine kapılması için bazı düzmece anketlerin servis edildiğini duyduk. Misal “Akademitürk” denen bir kamuoyu araştırma şirketinin aslında olmadığı, ancak size servis edildiğini öğrendik. Siz böyle bir kuruluşu tanıyor musunuz?

**Tuncer Bakırhan: Tanımıyorum. Nereden geldiğini de bilmiyorum. Olabilir tabi. Ama bizim aldığımız duyumlara göre CNNTURK’e bağlı bir kamuoyu araştırma şirketiymiş.
**Hoçvan Haber: Bizim yaptığımız araştırmalara göre, böyle bir kamuoyu araştırma şirketi yok. Size nerden geldiğini biliyor musunuz? Hatta biz bunun CHP’nin eliyle servis edildiğini duyduk, bunlara ne diyeceksiniz?
**Tuncer Bakırhan: Dediğim gibi, Esenyurt’da şimdiye kadar oynanmamış ve denenmemiş yöntemler denendi. Bu da onlardan biri olabilir. Arkadaşlarımıza sordum. Bu konuda yeterli bir bilgi yok. Nerden geldiğini bilmiyoruz. Bu konuda sanırım sizler de eksikliğe düştünüz.
Hoçvan Haber: Evet…Özellikle CHP ve gürbüz Çapan’ın talimatlarıyla bunların maniple edildiği yönünde yaygın söylentiler var. Hatta sizin düzenlediğiniz mitinglere de CHP’lilerin organize bir şekilde katılımların sağlandığını duyduk. Sizin kazanıyoruz sanısına kapılarak gardınızı düşürmenizi bekledikleri söyleniyor. Buna ne diyeceksiniz.

**Tuncer Bakırhan: Hayır,bence halk bizi gerçekten dinlemeye geldi.Ancak biz kendimizi yeterince anlatamadık. Çok etkili farklı propaganda araçları devreye sokularak etkisizleştirildik. Aslında etkisizleştirme gayretlerine rağmen çok güçlü bir oy potansiyelini de yakaladığımız dikkatlerden kaçmaması gerek. Otuz bin oy basite alınacak bir rakam değil. Burada biz başarısız olmadık.
Bence eğer ille de bir başarısızlıktan bahsedilecekse, seçim çalışmalarına çok geç başlatmamış olmamızdan dolayı biz başarısız olduk denebilir.

**Hoçvan Haber: Sayın Bakırhan, sizin Esenyurt’a gelmenizden sonra Bir çok siyasi parti, kazanabileceğiniz düşüncesine kapılarak, farklı ve denenmemiş yöntemler devreye soktukları söyleniyor. Misal “Çapan gönüllüleri” adlı gruba sizi davet ettirerek, desteklendiğiniz yönünde bir düşünceye sevk edildiğiniz söyleniyor. Ardından CHP’den bazı kişilerin istifa ettirilerek bu desteğin sürüdüğüne sizi ikna etmek istedikleri yönünde görüşler var. Bunların tümünün maniplasyon olduğu düşünülüyor. Bütün bunlara ne diyeceksiniz?

**Tuncer Bakırhan: Bunları biz göz ardı etmedik. Zaman zaman bunları arkadaşlarımızla da konuştuk. Doğrudur, yapılmış olabilir. İlçenin sosyo-psikolojik yapısını da iyi bildikleri için bunlar yapmış olabilirler. Ancak dediğim gibi, süre çok dardı ve biz o kesimlere kendimizi anlatacak zamanı bulamadık. Asıl sorun bence buydu. Dahası dediğiniz bazı şeylerin planlı olarak yapılmış olma olasılığı da var. Bunların siyasetinde her şey beklenebilir. Biz şeffaf siyaset yaparken, onlar entrikalarla uğraştılar.
**Hoçvan Haber: Efendim bir diğer konu da, Bütün bu maniplasyon ve kirli ilişkilerin sonunda alttan alta çok etkili bir propaganda yöntemi geliştirdiklerine tanık olduk. Misal “DTP burada belediyeyi alırsa PKK ve dolayısıyla da bütün Kürtler buraya gelecek, her gün gösteriler olacak. “terör” olayları artacak. Arsalarımızın ve binalarımızın değeri düşecek. Huzurumuz kalmayacak” gibi, çok vahşi bir propaganda geliştirildiğine tanık olduk. Bunlara ne diyeceksiniz.

**Tuncer Bakırhan: Evet bu konuda size yüzde yüz katılıyorum. Bu tip propagandaların geliştiğini bizde çok geç öğrendik. Evet oldukça sinsi ve etkileyici bir yöntem geliştirdikleri açık. Farklı etnik ve dini aidiyetleri çok rahat etkileyebilecekleri bir propaganda yöntemi olduğu görülüyor. Yani halka korku aşılayarak sonuç almaya çalıştıkları açık. Oysa şunu her kes biliyor. DTP’nin aldığı belediyelerin hiç birinde, bu sözü edilen olaylar olmuyor. Aksine binalara ve arsalar daha da değerleniyor. Çünkü bizim belediyelerimiz halkla birlikte yönetiyor. Zaten bunun tersi olsaydı bu gün bizim belediye sayımız 50 den 99’a çıkmazdı. Demek ki her şey daha çok değerleniyor DTP belediyeciliğinde. Halk daha fazla hizmet görüyor. Ama kabul etmek gerekirse, bu tip yalanlarla kitlelerin kafalarının bulandırıldığı bir gerçek…

**Hoçvan Haber: Son sorum…Efendim Esenyurt’da DTP’nin tek başına belediyeyi kazanma şansının çok fazla olmadığı görülüyor. Bunun için başka hangi yöntemler devreye konulabilir, özellikle de ittifaklar çerçevesinde. Misal CHP ile bir ittifak yapılamaz mıydı?

**Tuncer Bakırhan: Esenyurt gibi böyle kritik öneme sahip yerlerde elbette yapılabilmeli. Bu konuda ben şahsen çok katı yaklaşmıyorum. İlerde bunların hepsi masaya konulabilmeli. İlkelerimize ve siyasi düşüncelerimize zarar vermediği sürece bu tip ittifaklara açık olabilmeliyiz. Bu şu veya bu parti olabilir. Ancak kazanabileceğimize kesin inanacağımız bir güç birliği olmalı. Esenyurt’u da bu çerçevede değerlendirmek gerek. Şunu da söyleyeyim; Esenyurt için AKP artık sürecini doldurdu. Önümüzdeki yerel seçimlerde farklı bir tablonun ortaya çıkacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Ona da şimdiden hazırlanmak gerektiğini düşünüyorum.

Hoçvan Haber/Rodi BAZ

Köşe Yazarları
Copyright © 2003 - 2008 Ardahan kuzeyanadolugazetesi.com
Tel: 0478 - 211 43 31 - 211 45 00
Adres: İnönü Cad. No:50 Ardahan